سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 28193
تاریخ انتشار: 1396/11/17 - 10:18:03

گزارش اتفاقیه از پلان تا پلان جشنواره فیلم فجر؛

شور سومین جشنواره فیلم فجر در خراسان شمالی

شور سومین جشنواره فیلم فجر در خراسان شمالی,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، فیلم‌ها بخشی از سرمایه‌های ملی هر کشور هستند و فیلم‌سازان، سرمایه‌هایی گران‌بهاتر. چند روز است که ایران حال و هوای خاصی به خود گرفته است. 2دهه قبل، شاید دهه فجر و این روزها را به این شکل درک می‌کردیم؛ برای ما که دانش‌آموز دوره ابتدایی و راهنمایی بودیم، این 10 روز به تزئین کلاس، آماده کردن گروه سرود و  نمایش در مدرسه ، تظاهرات و... رنگ و بوی خاص خود را داشت. نوای سرودهای انقلابی در مدرسه‌ها شنیده می‌شد و زمان تعطیلات غیررسمی ما دانش‌آموزان فرارسیده بود. اما حال و هوای  این 10 روز، دیگر تغییر کرده و چه شکوه زیباتری یافته است. افزایش تولیدات سینمایی، در معرض توجه قرار گرفتن هنرمندان و آثار هنری در همه زمینه‌ها، سواد سینمایی مردم را به‌طور قابل‌توجهی افزایش داده است؛ به‌طوری‌که تنها بیننده‌ای منفعل نیستند؛ بلکه بادید منتقدانه به هر اثری، خصوصاً فیلم و سریال می‌نگرند و عملکرد کارگردان و نویسنده را زیر ذره‌بین می‌گذارند. حال و هوای این روزها فقط بین اهالی سینما و دوستداران آن یافت نمی‌شود بلکه تقریباً امروز کمتر کسی از بین مردم وجود دارد که به سینما نرفته باشد و یا چیزی از جشنواره فیلم فجر نداند. غلغله‌ی سینماها، استوری هایی از بلیت‌های جشنواره، سلفی با هنرمندان، جدول اکران فیلم‌های برگزیده، شور و حال سودای سیمرغ و از همه مهم‌تر آخرین شب که نوبت به معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف فیلم‌ها است، هواداران و مشتاقان خاص خود را دارد. استقبال علاقه‌مندان به عرصه‌های مختلف هنری و افزایش روزافزون آن‌ها، ازجمله به هنر سینما، سبب شده است این روزها فضای استان ما نیز رنگ و بویی متمایز داشته باشد. و اگر نگوییم حال و هوای سینما گلشن بجنورد این روزها که زمان اکران فیلم‌های جشنواره فجر است، به‌اندازه پردیس‌های سینمایی پایتخت شلوغ است اما کمتر از آن‌هم نیست. از خیابان تربیت که رد می‌شوی، آن‌طرف خیابان بنرهایی که سیمرغ رنگین جشنواره در آن به پرواز درآمده است، دل از هر رهگذر صاحب‌ذوقی می‌رباید و احساساتش را قلقلک می‌دهد که برود و جدول پخش فیلم‌های برگزیده فجر را ببیند. به ورودی سالن گلشن که می‌رسد، دستگاه آپارات قدیمی با یک نوار فیلم در آن‌سو، درست روبرویش چشمک می‌زند؛ دلش را به قدیمی‌ترین فیلم‌های سیاه‌وسفید صامت می‌کشاند و گام‌هایش را به سمت در ورودی منحرف می‌کند. از پشت در شیشه‌ای، نمایشگاه آثار طراحی و خط را که می‌بیند، دیگر راهی نمانده است؛ دلش دیگر طاقت ماندن را ندارد و هوس می‌کند میان بوم‌های طراحی و تابلوهای خط که برخی‌شان باظرافت تذهیب‌کار شده‌اند، چرخی بزند و به کار دست هنرمندان شهرش ببالد. پس‌ازاین همه لذت‌های وصف‌ناشدنی، محال است که به دیدن فیلمی که در آن لحظه در حال اکران است، نرود.

 استان ما برای سومین بار میزبان سی و ششمین جشنواره فیلم فجر می‌شود. 3 سال است که شهرمان به جمع مراکز استان‌های برگزارکننده‌ی جشنواره فیلم فجر اضافه‌شده است و این نشانه مثبتی در جهت رشد هنر هفتم، فعالیت‌های هنری و از همه گران‌بهاتر، مخاطبان هنر پسند و دیدگان هنردوست استانمان است. مردمی که گوشت و استخوانشان باهنرهایی همچون قالی‌بافی، موسیقی مقامی، هنرهای تجسمی آغشته شده است و نمود آن را در قالی‌های ترکمن تجسم‌یافته و برچین‌های دامن زنان کرمانج نقش بسته است. جلوه‌ی دیگر این هنر گاه بر سفره‌های کردی  گسترده و گاه بر پرده‌های سفید، گلدوزی می‌شود. مردمی که اگرچه به لحاظ اقتصادی، شاید در رفاه مطلق به سر نبرند، اما این محدودیت چیزی از زیبایی در نگاه و فعالیت در عرصه‌های هنریشان کم نکرده است.

 

سانس فوق‌العاده فیلم‌های جشنواره در بجنورد

باگذشت چند روز از برگزاری فیلم فجر در مرکز خراسان شمالی شور مردم و تمایل آن‌ها برای حضور و دیدن فیلم‌های جشنواره به اوج خود رسیده است.

در نخستین روز از اکران فیلم‌های جشنواره فجر نیز، به دلیل استقبال بی‌نظیر مردم از فیلم "مصادره" این فیلم سانس فوق‌العاده گرفت.

با توجه به تقاضای مردم و مذاکره صورت پذیرفته، دوسانس فوق‌العاده برای فیلم "مصادره" جهت اکران در برنامه قرار گرفت که بر این اساس این فیلم در دو سانس پنجشنبه 19بهمن ساعت23 و جمعه 20بهمن ساعت10صبح بر روی پرده سینما گلشن بجنورد اکران می‌شود.

گفتنی ست؛ علاقه‌مندان محترم می‌توانند جهت دریافت بلیت فیلم سینمایی "مصادره" به سایت گلشن آنلاین و یا گیشه سینما مراجعه کنند.

همچنین شورونشاط انقلابی دانش‌آموزان خراسان شمالی در جشن سینمای ایران در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر استان نیز قابل‌توجه است.

 

 استقبال مردم خراسان شمالی از فیلم فجر بی‌نظیر است

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: استقبال مردم هنردوست خراسان شمالی از این دوره جشنواره فجر نیز به‌مانند ادوار گذشته جشنواره بسیار مطلوب و مورد انتظار بوده است.

حسین فرخنده در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به استقبال گسترده هم استانی‌های گرامی، اداره کل ارشاد به دنبال افزایش سانس های اکران فیلم و یا نوبت اضافی طی روزهای آتی این جشنواره است.

وی همچنین با اشاره به اطلاع‌رسانی به شهرستان‌ها به‌منظور حضور در این دوره جشنواره عنوان کرد: اطلاع‌رسانی فیلم‌های جشنواره فجر در تمامی شهرستان‌ها توسط معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی انجام‌شده است.

فرخنده تصریح کرد: این اطلاع‌رسانی فقط به فضای شهری و بیلبوردهای تبلیغاتی محدود نشده و معاونت فرهنگی در فضای مجازی نیز فعالیت پر رنگی داشته است.

وی عنوان کرد: امسال برای سومین بار خراسان شمالی میزبان بزرگ‌ترین رویداد هنری کشور در عرصه سینما، یعنی جشنواره ملی فیلم فجر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه 16 فیلم در مدت 14 لغایت 22 بهمن‌ماه در سینما گلشن بجنورد اکران می‌شود، موضوعات فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره را مربوط به موضوعات اجتماعی، دفاع مقدس، کودک و نوجوان و... برشمرد.

فرخنده بابیان اینکه فرصت اکران فیلم‌ها تجربه متفاوتی برای تبادل فرهنگی است، خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر شاهد موفقیت فیلم‌سازان کشورمان در عرصه تولید آثار فاخر بوده‌ایم به‌گونه‌ای که در هرسال ده‌ها فیلم در عرصه بین‌المللی مقام آورده است.

وی با اشاره به اینکه امروز سینما مورد اقبال مردم و تصویرگر آرمان‌های انقلاب اسلامی است گفت: دلیل توجه به توسعه سالن‌های سینمایی در کشور، رشد کمی و کیفی فیلم‌های تولیدشده و اقبال عمومی است

وی افزود: با همین رویکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز بیشتر مجتمع‌های هنری خود را به اکران فیلم تجهیز کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: البته تا پایان سال با تجهیز مجتمع‌های هنری راز و فاروج، تمام مردم استان از اکران فیلم‌های سینمایی هم‌زمان با تهران بهره‌مند ‌می‌شوند.

فرخنده با اشاره به استقبال بخش خصوصی در ورود به ساخت سینما در بجنورد، اظهار کرد: سال گذشته یک سینما توسط بخش خصوصی افتتاح و در حال رایزنی برای احداث چند سینمای دیگر در مجتمع‌های تجاری مرکز استان هستیم.

وی استقبال مردم از برنامه‌های فرهنگی و هنری استان را بسیار خوب ارزیابی کرد و اشتیاق بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری را در همین راستا خوب توصیف کرد.

 

 استقبال بیش از 5 هزارنفری در پایان سومین روز جشنواره

سرپرست معاونت هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی از استقبال بیش از 5 هزارنفری مردم استان از فیلم‌های فجر در پایان سومین روز از جشنواره خبر داد.

ابوالحسن حیدری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: بیش از 5هزار نفر تا روز گذشته و پایان سومین روز از جشنواره فیلم فجر به سالن سینما گلشن آمدند و میزان فروش گیشه نیز بیش از 10 میلیون تومان بوده است.

وی افزود: خوشبختانه میزان سرانه مصرف فرهنگی در استان افزایش پیداکرده است و این دوره از جشنواره فیلم فجر نیز نسبت به ادوار گذشته با استقبال بیشتری مواجه شده است.

وی عنوان کرد: فیلم فجر درواقع عصاره سینمای ایران بوده و برگزاری این جشنواره نیز سرآغازی برای اتفاق‌های خوب در این حوزه است.

سرپرست معاونت هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه سال گذشته 13 هزار نفر از فیلم‌های جشنواره فجر در استان استقبال کردند، افزود: با توجه به فضای رسانه‌ای ایجادشده در خصوص این جشنواره، امسال قطعاً میزان استقبال بیشتر خواهد بود.

 

 سیمرغ فجر به شهرستان‌های استان می‌رود

حیدری تصریح کرد: یکی از برنامه‌هایی که برای این جشنواره در آینده در نظر داریم، میزبانی شهرستان‌ها از فیلم‌ها است تا به‌این‌ترتیب مشارکت شهرستان‌ها و دسترسی مردم به فیلم‌های موردعلاقه فجر در استان بیشتر شود.

وی حضور بخش کودک و نوجوان در جشنواره امسال فیلم فجر را یکی از ویژگی‌های شاخص این جشنواره برشمرد و اظهار داشت: این بخش با رغبت دانش‌آموزان و استقبال بسیار خوب خانواده‌های آنان مواجه شده است.

سرپرست معاونت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از احتمال اکران دوباره فیلم‌های مربوط به بخش کودک و نوجوان در روزهای انتهایی جشنواره فیلم فجر در سالن سینما گلشن بجنورد خبر داد.

گفتنی ست؛ «قهرمانان کوچک»، «دنیای کیف‌ها»، «فیلشاه»، «دزد و پری»، «شکلاتی»، «جشن دل‌تنگی»، «اتاق تاریک»، «لاتاری»، «شعله‌ور»، «امپراطور جهنم»، «سرو زیر آب»، «تنگه ابوقریب»، «کامیون»، «هایلایت»، «عرق سرد» و «مصادره» ازجمله 16 فیلمی است که در سومین دوره جشنواره فجر استان بر روی پرده سینما گلشن بجنورد اکران می‌شود.

انتهای پیام/ اتفاقیه 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.