سرویس اقتصادی | کد خبر: 28229
تاریخ انتشار: 1396/11/19 - 13:12:14

معاون امور اقتصادی استاندار:

۹۰ درصد هزینه‌های بیمه باغات استان تأمین شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی گفت: از محل کمک‌های دولتی و ردیف‌های اعتباری قانون، حداقل ۹۰ درصد از هزینه‌های بیمه هر هکتار از باغات آبی و دیمی استان برای ۲ سال آینده پرداخت‌شده تا کشاورزان و باغداران دغدغه‌ای نداشته باشند.
 ۹۰ درصد هزینه‌های بیمه باغات استان تأمین شد,
به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، محمود دلپسند در نشست ستاد بیمه محصولات کشاورزی استان اظهار داشت: کشاورزان، باغداران و دامداران باید بدانند که دولت به‌تنهایی نمی‌تواند به‌تمامی مسائل ورود پیدا کند یا تمام اعتبارات را متقبل شود لذا در حوزه بیمه محصولات کشاورزی برای سال زراعی آینده باید مطالعات کارشناسی و فنی انجام شود چون این مسئله نیازمند کار مشارکتی مردم است.
 
وی ادامه داد: انجام کار مشارکتی در حوزه بیمه محصولات کشاورزی حائز اهمیت است و نباید انتظار استمرار کمک‌های دولتی را داشت زیرا تولیدکنندگان باید ارزش و قدرت بیمه را بشناسند تا شاهد مشارکت آنان باشیم.
 
دلپسند ادامه داد: فلسفه بیمه محصولات ایجاد کار مشارکتی و همیاری نسبت به یکدیگر است و عملکرد حوزه بیمه نشان می‌دهد که در این سال‌های اخیر فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است.
 
وی بیان کرد: برای بیمه محصولات کشاورزی در گام نخست باید فعالیت‌های خود را در تمامی حوزه‌ها متناسب با سنجش‌های علمی، منطقه‌ای و فنی در کنار داشتن ریسک بالا توجیه کرد ضمن اینکه اطلاعات این حوزه هم باید به‌روز شود تا بتوانیم ضریب خطر را کاهش دهیم.
 
دلپسند تصریح کرد: کشاورزان و تولیدکنندگان ما باید با آگاهی کامل و اطلاعات به‌روز شده در حوزه کاری خود بدانند اگر در عرضه محصولی دچار ضرر شدند نوع فعالیت خود را تغییر دهند چون شرایط اقلیمی استان مدام در حال تغییر و تحول است.
 
وی افزود: باید محصولات استراتژیک و مهم محور فعالیت‌های استان تلقی شود و در این مسیر نه‌تنها از خرده‌مالکان بلکه از تمام تولیدکنندگان حمایت خواهیم کرد و اگر خطر یا ریسکی ایجاد شد، باید در مدت‌زمان کوتاه این موضوع به‌درستی مدیریت شود.
 
ضرورت پوشش بیمه‌ای محصول انگور در خراسان شمالی
قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور نیز در این نشست گفت: دولت و صندوق بیمه کشاورزی نیز در تلاش هستند با پرداخت و جبران بخشی از خسارت، بستر و زمینه را برای بازگشت مجدد تولیدکنندگان به چرخه تولید هموار کنند. 
 
محمدابراهیم حسن نژاد اظهار داشت: صندوق تمام تلاش خود را به کار بسته تا با تأمین به‌موقع اعتبارات و پرداخت خسارت‌ها، اعتماد بیمه‌گذاران را جلب کند. 
 
وی تصریح کرد: انگور جزو مهم‌ترین محصولات کشاورزی این استان است لذا باید شاهد افزایش سطح پوشش بیمه‌ای این محصول باشیم هرچند که خراسان شمالی اهتمام جدی به مباحث بیمه‌ای دارد اما کشاورزان باید بیشتر بر روی بیمه و رسالت آن شناخت پیدا کنند.
 
وی ادامه داد: در ده سال اخیر 90درصد از کشاورزان توانستند از بیمه کشاورزی غرامت خود را دریافت کنند اما باید بدانند که محصولات کشاورزی بیمه پذیر نیست و فقط با حمایت دولت بیمه‌شده است.
 
حسن نژاد اظهار داشت: اعتبارات دولت برای صندوق بیمه کشاورزی به‌گونه‌ای است که ما می‌توانیم صد درصد آنچه دولت پیش‌بینی کرده را عملیاتی کنیم.
وی در ادامه خطاب به ستاد بیمه کشاورزی استان گفت: با همکاری مدیریت هماهنگی ترویج در قالب یک تفاهم‌نامه مشترک برای آموزش و اطلاع‌رسانی مناسب به کشاورزان استان اقدام شود.
 
 
انتهای پیام/ 
 

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.