سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 28245
تاریخ انتشار: 1396/11/21 - 09:35:40

نگاهی به نمایشگاه هنرهای تجسمی هنرمندان خراسان شمالی

نگاهی به نمایشگاه هنرهای تجسمی هنرمندان خراسان شمالی,

این روزها، مقارن با برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان،  شاهد برگزاری نخستین نمایشگاه هنرهای تجسمی فجر نیز هستیم.  این رویداد قطعاً بزنگاه و نقطه عطفی درزمینه توسعه هنری و فرهنگی استان است و امید است در آینده‌ای نزدیک،  شاهد برگزاری هم‌زمان جشنواره‌های فیلم، هنرهای تجسمی و موسیقی فجر در جای‌جای این استان باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، آیین افتتاحیه نمایشگاه هنرهای تجسمی هنرمندان خراسان شمالی ویژه دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، روز 18 بهمن‌ماه جاری در محل نگارخانه بجنورد با حضور جمعی از هنرمندان و هنردوستان و مسئولان مربوطه برگزار شد. در این نمایشگاه آثار برترین هنرمندان استانی درزمینهٔ مجسمه‌سازی، کارتون، کاریکاتور، خوشنویسی، نقاشی‌خط، تصویرگری، عکاسی برای بازدید علاقه‌مندان به نمایش گذاشته شد. روی هر ضلع این نگارخانه،  نقش و نگاری حاصل ذهن زیبا و سرانگشتان خلاق هنرمندان استانی جلوه گری می‌کند که دیدگان هر بیننده‌ای را به سمت خود می‌کشاند و غرق در زیبایی خود می‌سازد.

 

زیرساخت‌های ایجاد نمایشگاه دائمی آثار هنرمندان فراهم نیست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری این نمایشگاه را از برکات دهه فجر می‌داند و اظهار می‌کند: به برکت این ایام مقدس،  همیشه در هنرمندان، انگیزه‌ای برای خلق آثار هنری و به  نمایش گذاشتن آن ایجاد می‌شود.

حسین فرخنده در گفتگو با خبرنگار اتفاقیه می‌گوید: این نمایشگاه شامل 35 اثر برگزیده از 12 هنرمند برجسته استانی  است که در عرصه هنرهای تجسمی در معرض نمایش برای عموم گذاشته ‌شده است.

وی یکی از وظایف این اداره کل را، فراهم کردن زمینه‌ای برای دیده شدن آثار هنرمندان برمی‌شمرد و می‌افزاید: رسانه‌ها نیز در فراهم کردن این امکانات برای هنرمندان، همیشه نقش ویژه‌ای داشتند.

وی درباره تأثیر مثبت برگزاری این رویدادهای هنری در جامعه بیان می‌دارد: هرچقدر سرانه مصرف فرهنگی را در جامعه افزایش دهیم، به همان اندازه آسیب‌های اجتماعی کم می‌شود. چرا که خاصیت هنر، ایجاد یک اثر مثبت در عواطف و  لطیف شدن روح انسان است که همین موضوع باعث کاهش آسیب‌هایی همچون خشونت و ضرب‌وجرح در جامعه می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پاسخ به سؤالی مبنی بر افتتاح "عابر گالری" در سطح شهر برای افزایش استقبال مردم از آثار هنری اظهار داشت: برای راه‌اندازی چنین مکان‌هایی، ما فضاهای خوبی در سطح شهر بجنورد داریم و شهرداری نیز گاهی در این موضوع ورود پیدا می‌کند.

فرخنده بابیان اینکه قطعاً به‌منظور فراهم کردن چنین مکان‌هایی، پیگیری می‌کنیم، یکی از برنامه‌های اصلی فرهنگ و ارشاد را رونق بخشیدن به اقتصاد هنری می‌داند و تصریح می‌کند: برگزاری این نمایشگاه‌ها و گالری‌های هنری در سطح شهر و معابر، هزینه زیادی برای هنرمندان خواهد داشت.

وی با تأکید بر پیگیری تقویت اقتصاد هنرمندان، عنوان می‌کند: به این منظور با مشارکت سایر دستگاه‌ها ازجمله شهرداری،  سعی در ایجاد چنین فضایی داریم که طی آن شاهد برگزاری نمایشگاه‌های دائمی در سطح شهر باشیم که هم‌مکانی برای دیدن آثار و هم‌جایی برای فروش آثار هنرمندان باشد.

وی تحقق این امر را نیازمند هماهنگی‌های بین سازمانی دانست و افزود: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای برگزاری چنین مکانی زیرساخت ندارد و در سطح  شهر نیز به‌ندرت شاهد چنین زیرساختی هستیم، بنابراین تحقق این مهم و فراهم کردن چنین عرصه‌ای برای هنرمندان استان، مستلزم همکاری نهادهای مختلف است.

 

حضور هنرمندان از تمامی شهرستان‌های استان در نمایشگاه

سید تقی رضایی، مدیر هنری بخش استانی دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر نیز در گفتگو با خبرنگار اتفاقیه می‌گوید: بخش استانی دهمین جشنواره هنرهای تجسمی، برای اولین بار است که اجرا می‌شود و ازآنجایی‌که برگزاری این رویداد بین‌المللی، هم‌زمان با جشنواره موسیقی و فیلم فجر است، برای به سرانجام رسیدن هرچه بهتر این  رویداد هنری، نیاز است در این ترافیک هنری، کمی جنب‌وجوش خود را بیشتر کنیم .

رضایی تصریح می‌کند: با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده، مقرر شد تا از هنرمندان شاخص در هر رشته دعوت شود که با ارائه 3تا 5 اثر، در این نمایشگاه شرکت کنند و نهایتاً مجموع هنرمندان استانی ما، به 12 نفر رسید. قطعاً ظرفیت‌های هنری این استان بیش از این 12 نفر است؛ اما مقررات و محدودیت‌های جشنواره، اجازه انتخاب هنرمندان بیشتر را نمی‌داد.

وی می‌افزاید: در این راستا سعی شده، هنرمندان از تمام شهرهای استان خراسان شمالی حضورداشته باشند و به‌این‌ترتیب، از شهرهای بجنورد، آشخانه، شیروان، اسفراین هستند که با ارائه‌ی 35 اثر، درزمینهٔ گرافیک، کارتون و کاریکاتور، عکاسی، تصویرسازی، خوشنویسی، نقاشی و مجسمه در این رویداد هنری حضور یافته‌اند.

رضایی عنوان می‌کند: انتخاب این هنرمندان بر عهده شورای هنری جشنواره در استان بوده که بر اساس توانایی و مهارت هنرمندان، صورت گرفته است.

مدیر هنری بخش استانی جشنواره درباره کیفیت آثار هنری نمایشگاه بیان می‌کند: هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه، به‌جز 3نفر، همگی برگزیده جشنواره‌های کشوری و بین‌المللی هستند و می‌توان گفت، کیفیت آثار اولین دوره از نمایشگاه، بسیار بالا است.

 

دغدغه‌های مشابهی که هنرمندان دارند

در کنار همه این موارد، پرداختن به دغدغه‌های این قشر از جامعه، باید از اولویت‌های سازمان‌ها و نهادهای متولی باشد. چالش‌هایی که هنرمندان استانی با آن روبرو هستند، تا حدودی مشابه است.

بسیاری از هنرمندان حاضر در نمایشگاه، به‌طورکلی دغدغه اصلی‌شان را مسئله حمایت‌های معنوی و مالی و فراهم آمدن راهی متعارف برای تبلیغ، پیشرفت و کسب درآمد بیان کردند.  آن‌ها خواستار شرایطی بودند که عزت‌نفسشان حفظ‌شده و آن‌طور که شایسته است، از طرف مردم ‌و نهادهای دولتی موردتوجه باشند تا بتوانند با فراغ بال ایده پردازی کنند و با توجه به مسائل فکری خود و ‌جامعه، اثر هنری ‌خلق کند.

عده‌ای از هنرمندان نیز مشکل اصلی خود و جامعه هنری را وجود ارتباطات، کانال‌های غیرقانونی و افراد بی تخصص دانستند که در استان با داشتن چنین کانال‌هایی، فعالیت‌های هنری می‌کنند و فرهنگ و هنر استان را زیر سؤال می‌برند.

البته برخی نیز وجود مافیای هنری را نفی کردند، اما گفتند که بسیاری از سازمان‌ها از هنر هنرمندان برای منافع شخصی خود، سوءاستفاده می‌کنند.

 

هنرمند باید ایده‌های جدید و همسو با دنیای امروز را پیدا کند

در ادامه با عباس ناصری، رئیس انجمن هنرهای تجسمی بجنورد به گفتگو می‌نشینیم.  خوی شیرین طنز ، گویا از آثار و سرانگشتش، به گفتارش رسوخ کرده است. او که دارای مقام‌های برتر کشوری و بین‌المللی درزمینهٔ کاریکاتور است، اولین فعالیت خود را درزمینهٔ کاریکاتور، از سال 1375 با چاپ اثر در هفته‌نامه طنز پارسی شروع کرد.

 

نظر شما راجع به اولین نمایشگاه هنرهای تجسمی فجر چیست؟

اتفاق خوبی است که برای اولین بار در استان‌ها دیده می‌شود. در جشنواره‌های پیشین که در  تهران برگزار می‌شد، از  جشنواره هنرهای تجسمی فجر، تنها تعدادی شاسی چاپ‌شده فرستاده و اصلاً ارج و احترامی برای آثار شهرستان‌ها قائل نمی‌شدند.

اما امسال که این جشنواره برای اولین بار در استان‌ها نیز برگزار شد، به نظر من سیاست خوبی بوده است، اما در کنار این خوبی‌ها و مزایا، متأسفانه یکسری آسیب‌ها نیز در کنار آن مشاهده می‌شود. ازجمله اینکه از هر رشته، یک هنرمند انتخاب می‌شد. استان ما در هر رشته هنرمندان ترازبالای زیادی دارد  و همین امر، به خاطر نوع انتخابات، عدم فراخوان برای ارسال اثر و داوری نشدن آثار،  بین هنرمندان ناراحتی و دلخوری به وجود آورده است و این امر،  به چالشِ جدیدِ بی‌پاسخی تبدیل‌شده است که هیچ جوابی هنرمندانی را که انتخاب‌نشده‌اند، قانع نمی‌کند.

 

کیفیت آثار هنرمندان استانی در این نمایشگاه چطور است؟  

قطعاً هنگامی‌که آثار برترین‌های استان در  یکجا جمع شده است، حتماً نمایشگاهی دیدنی و قابل‌ستایش است.

 

به نظر شما هنر و هنرمندان در استان ما در چه جایگاهی قرار دارند؟

در تصویرسازی، نقاشی و طراحی، کارتون، نقاشی‌خط، گرافیک و... هنرمندان خوبی در استان داریم، افرادی که در دنیا اعتباردارند و همین‌طور هنرمندان مستعد و آینده دار دیگری نیز داریم که تعدادشان بسیار است.

 

استان ما چه پتانسیل‌هایی درزمینه های هنری دارد که هنوز به آن توجهی نشده یا کم‌لطفی شده است؟

من با واژه کم‌لطفی و عدم‌حمایت مشکل‌دارم و اصلاً قبول ندارم. هنرمند باید ایده‌های جدید و همسو با دنیای امروز را پیدا کند، کار کند و ایده‌هایش را به اجرا درآورد و برای گرفتن حمایت که حقش هست، نیز کوتاه نیاید و از پا ننشیند. مسئولین نیز قطعاً با دیدن کارهای نو و با توجه به بضاعت بودجه مادی و توان معنوی که دارند، چتر حمایتی خود را دریغ نخواهند کرد.

 

برای بهبود سطح نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی, به نظر شما مسئولان و  هنرمندان استان باید چه راهکارهایی رو در پیش بگیرند؟

برای بهبود این امر، مسئولان باید به فکر راه‌اندازی "عابر گالری‌ها" باشند، عابر گالری‌ها مشکل دوری مردم از هنرهای تجسمی را تا حد زیادی حل می‌کند. همچنین  هنرمندان نیز باید آثار جدید خلق کنند، به‌روز کار کنند و فقط باکارهای چندین ساله خود در جشنواره‌های هرساله شرکت نکنند.

 

در مورد دغدغه‌های اصلی هنرمندان استان بگویید

من چند وقت است که فقط به کار کردن فکر می‌کنم و این مسائل را در حاشیه می‌دانم و اصلاً به این موارد فکر نمی‌کنم؛ چون رسالت هنرمند کار کردن است. هنرمند اگر کار کند خودبه‌خود دیده می‌شود. پرداختن بیش از حد به گلایه های هنرمندان اولاً فایده‌ای ندارد و دوماً هنرمندها را عادت می‌دهد به این‌که به‌جای کار و پیدا کردن جایگاه خود در دنیا، از پا بنشینند و تلاشی نکنند و مدام غر بزنند.

 

نظرتان درباره افرادی که بدون تخصص, فعالیت‌های هنری می‌کنند و توسط ارتباطاتی که دارند, آثارشان را به‌نوعی به جامعه هنری تحمیل می‌کنند؟ در استان ما چنین چیزی هست؟

خیر، در هنرهای تجسمی که همه یکدیگر را می‌شناسیم و چنین چیزی نداریم؛ هنر چیزی نیست که کسی توانایی انجام کاری را نداشته باشد و با رابطه بتواند کاری کند. مثلاً من کاریکاتور بلد نباشم و پدرم مدیرکل ارشاد هم باشد، چه‌کاری می‌تواند برایم انجام دهد؟ هنر مدرک گرایانه، قاتل  هنر امروز ما است. اصلاً قرار نیست چون کسی مدرک ندارد، در ارائه هنر توانایی نداشته باشد که متأسفانه از بسیاری از مدرک‌های امروز، هیچ هنری حاصل نمی‌شود.

انتهای پیام/ اکبری

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.