سرویس اجتماعی | کد خبر: 28297
تاریخ انتشار: 1396/11/24 - 10:24:13

رویارویی با تنش کمبود آب در آبیاری اراضی خراسان شمالی

رویارویی با تنش کمبود آب در آبیاری اراضی خراسان شمالی,
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از آبیاری اراضی از آب‌های سطحی و بارش‌ها تأمین می‌شود اگر بارندگی‌ها به همین منوال پیش برود در آبیاری اراضی با تنش مواجه خواهیم بود.
 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، عبدالله یوسفی اظهار داشت: با توجه به کاهش بارندگی و تأثیر آن بر اراضی زیر کشت به‌ویژه مزارع گندم از سطح سبز مطلوب برخوردار نیست.

 یوسفی افزود: در مزارع دیم در بخش شرق بجنورد، شیروان فاروج سطح سبز اراضی زیر کشت بسیار ضعیف است و حتی در برخی از مناطق سبز نشده است.

وی بابیان اینکه در مزارع آبی وضعیت نسبت به اراضی دیم بهتر است، خاطرنشان کرد: در غرب استان ازجمله در شهر راز و جر گلان وضعیت بهتر است و

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ممکن است با این وضعیت پتانسیل تولید کاهش یابد اما اگر در نیمه دوم بهمن‌ماه بارندگی خوبی داشته باشیم چون سطوح اراضی زیر کشت عملیاتی کشت‌شده است، امیدواریم پایداری در تولید را داشته باشیم.

یوسفی بابیان اینکه با توجه به اقلیم خشک هیچ‌گونه خدمات و حمایتی از کشت برنج در استان نداریم، افزود:در قانون برنامه ششم بر رعایت الگوی کشت تأکید شده است و تمهیدات محلی برای جلوگیری از کشت این محصول به‌صورت محلی در حال انجام است.

وی بابیان اینکه در طرح کاداستر تاکنون ۳۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی طرح تهیه و سردار شده است افزود: همچنین عکس‌برداری هوایی از اراضی در دستور کار این سازمان است که ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کار عکس‌برداری انجام‌شده است و در این زمینه جزو استان‌های پیشرو هستیم.

انتهای پیام/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.