سرویس سیاسی | کد خبر: 28329
تاریخ انتشار: 1396/11/25 - 12:27:29

آمریکای ترامپ و جورچین تاکتیک های ضد برجامی

آمریکای ترامپ و جورچین تاکتیک های ضد برجامی,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، رئیس جمهوری تازه کار این کشور اقدامات مختلفی را با هدف ضربه زدن به برجام انجام داده اما در عمل راه به جایی نبرده؛ اقداماتی که از تعویق در امضای پایبندی ایران به توافق هسته ای گرفته تا تلاش برای تاثیرگذاری بر سازمان های معتبر بین المللی را شامل می شود.

اقدامات بی ثبات ساز «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده همزمان در حوزه های گوناگون بین المللی در قبال توافق هسته ای ایران و 1+5 نیز ادامه داشته است.

وی که پیش از ورود به کاخ سفید به عنوان نامزد جمهوریخواهان در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری 2016 این کشور حضور یافته بود، برجام را بدترین توافق آمریکا در طول تاریخ قلمداد می کرد. این تاجر آمریکایی تاکید می کرد که به محض ورود به کاخ سفید این توافق را پاره خواهد کرد.

ترامپ در عمر یکسال و اندی دولت خود کارشکنی های فزاینده ای را به منظور بی نتیجه گذاشتن برجام انجام داد که خارج شدن بی دردسر آمریکا از برجام یا ناامیدی مردم و مقامات ایرانی و خروج تهران از توافق هسته ای از جمله اهداف وی بود.

رییس جمهوری آمریکا با وجود مخالفت شدید با توافق هسته ای، هزینه های خارج شدن از توافق را به قدری زیاد می بیند که ترجیح می دهد با فشار بر ایران، تهران را از پیمودن ادامه مسیر منصرف سازد.

کاخ سفید برای دستیابی به اهداف مذکور ابتدا متن برجام را مورد نقد وانتقاد قرار داد و خواستار تجدیدنظر در آن شد. مقاومت جهانی در برابر زیاده خواهی ترامپ به تغییر رویه این کشور منجر شد تا از راه های غیرهسته ای بر اجرای برجام تاثیر گذارد. در این صورت ترامپ امیدوار است که ایران، ماندن در برجام را به صلاح ندیده و از آن خارج شود.

متهم نمودن ایران به حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و فعالیت های موشکی خارج از قطعنامه 2231 با این هدف طرحی شده است. بنابراین، ترامپ و مشاوران وی در یکسال گذشته از ابزارهای مختلفی بهره گرفته است اما حمایت جهانی مانع از شکست توافقی شده که حاصل 13 سال مذاکره است.

 

** جورچین توطئه های یکساله

ترامپ به رغم مخالفت با توافق هسته ای تا کنون سه بار تعلیق تحریم های ایران را تمدید کرده است. رئیس جمهوری ایالات متحده برای شانه خالی کردن از تایید پایبندی ایران به برجام برای سومین بار، بررسی این موضوع را به کنگره واگذار کرد تا نمایندگان درباره ماندن یا خروج از توافق تصمیم بگیرند.

اواخر آذرماه مهلت دو ماهه که برای بررسی توافق هسته ای ایران و 1+5 در اختیار کنگره قرار گرفته بود بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت و بار دیگر تصمیم گیری در این باره به ترامپ واگذار شد.

به باور ناظران، دو ماه در نظر گرفته شده فرصتی بود برای ترامپ و مشاوران وی تا به بهانه ای موجه برای برجام شکنی دست پیدا کنند. آنها بسیار مشتاق بودند تا دراین بازه زمانی، سند و مدرکی دال بر وجود انحراف در برنامه هسته ای ایران مشاهده کنند؛ هدفی که محقق نشد و نشان داد همان طور که آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بارها گزارش داده، تهران هرگز از مسیر درست برجام خارج نشده است.

از زمان اجرای برجام تا امروز آژانس بین المللی انرژی اتمی 10 گزارش در ارتباط با همکاری های هسته ای ایران در چارچوب برجام انتشار داده و این گزارشات یکی از مهمترین دلایل ناکامی کاخ سفید و کنگره در شکست توافق بوده است. از این رو، مقامات کاخ سفید این بار تصمیم به اثرگذاری بر مدیر کل آژانس گرفتند، تاکتیکی که با ماموریت «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل پیگیری شد.

نماینده آمریکا پیش از انتشار هشتمین گزارش آژانس با هدف تهییج «یوکیا آمانو» مدیر کل این نهاد راستی آزما برای اعمال بازرسی های نامتعارف از ایران راهی وین شد و با آمانو راجع به مسائل منطقه ای و آزمایشات موشکی ایران صحبت کرد. چند روز بعد، آژانس با انتشار هشتمین گزارش مثبت خود درباره ایران نشان داد که تلاش های سران واشنگتن راه به جایی نبرده است.

ضمن این که مدیرکل آژانس با تایید صریح صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران از نظارت کامل این نهاد بر مراکز مورد نظر خبر داد. آمانو با این اقدام سنجیده خود به طور غیرمستقیم نماینده آمریکا را از جایگاه متفاوت آمریکا و آژانس آگاه کرد و نشان داد که آمریکا تنها یکی از طرف های توافق است، نه داور اجرای برجام و مجری راستی آزمایی از فعالیت های ایران.

آمریکا پس از آژانس، شورای امنیت سازمان ملل را هدف قرار داد تا از این طریق فشارهای جانبی را بر ایران افزایش دهد. همین چند هفته پیش دولت آمریکا به منظور اجماع سازی علیه ایران، نمایندگان دائم و غیر دائم شورای امنیت را به واشنگتن دعوت و در جریان این سفر، مسائل ایران هراسانه را مطرح کرد.

با نگاهی به اظهارات نماینده آمریکا در این نشست، باج خواهی از اعضای شورای امنیت آشکار می شود. هیلی تاکید کرد که «تلاش‌های ملموس جهانی برای تنبیه ایران از بابت نقض قطعنامه‌ های شورای امنیت در زمینه موشک‌های بالستیک، می‌ تواند ترامپ را برای ماندن در توافق هسته ‌ای متقاعد کند

مذاکره مجدد و توافق ثانویه که آمریکایی از آن دم می زنند بخشی از سناریوی مورد نظر واشنگتن است. آمریکایی ها چون در این زمینه قدر به همراه ساختن دیگر کشورها با خود نیستند در نتیجه اقدامات ضد ایرانی خود را تشدید کرده اند که منع صدور روادید برای ایرانیان، تحریم های غیرهسته ای، همکاری و تسلیح کشورهای متخاصم با ایران و ... تنها بخشی از این سیاست ها به شمار می آید.

انتهای پیام/ایرنا

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.