سرویس اجتماعی | کد خبر: 28695
تاریخ انتشار: 1397/01/28 - 10:04:25

گزارش اتفاقیه از آرزوهایی که با اعتیاد بر باد می‌رود؛

تعبیر وارونه یک رؤیا

تعبیر وارونه یک رؤیا,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، اعتیاد از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر است. گذشتن از این خبرها یا نادیده گرفتن آن دقیقاً یکی از سهل‌انگاری‌هایی است که ممکن است برای هر خانواده‌ای گران تمام شود. بسیاری از پدرها و مادرها تصور می‌کنند که به‌اصطلاح «مرگ برای همسایه است»! دریغ از آن‌که بدانند فرزندان آنان نیز دوست و رفیق و همکلاسی دارند، آن‌‌ها نیز در همین جامعه زندگی می‌کنند، سر کوچه و خیابان و محله‌ی آنان نیز پارک است. آسیب‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی اعتیاد تمامیت جامعه را تهدید می‌کند.

اعتیاد یک فرآیند است که مانند سرطان به‌آرامی فرد و خانواده و سپس جامعه را دچار آسیب و فاجعه می‌کند.

اعتیاد به‌عنوان یک مسئله اجتماعی روند افزایشی و صعودی دارد. متراکم، مزمن و پیچیده می‌شود و بر ناتوانی ما برای مقابله با این مسئله اجتماعی هم افزوده می‌شود. حتی اگر آمارهای رسمی دستگاه‌های مختلف را هم نپذیریم روند روبه رشد اعتیاد در گوشه و کنار شهر غیرقابل‌انکار است. اعلام اعداد و ارقام متفاوت از این دغدغه مهم جامعه نشان می‌دهد که حالا مصرف مواد مخدر به در خانه تک‌تک ما رسیده و اعتیاد علاوه بر مردان، دانش‌آموزان، دانشجویان و زنان را  هم تهدید می‌کند.

اعتیاد و مصرف مواد مخدر بدون شک یک مسئله مهم اجتماعی ایران امروز است که این هیولا دامن خراسان شمالی را نیز گرفته است و با آمارهایی که از سوی مسئولان استانی ارائه می‌شود، اثبات این ادعا چندان دشوار نیست. کافی است آمارهایی که اخیراً درباره خسارات ناشی از این پدیده و نیز آمارهایی را که از تعداد مصرف‌کنندگان ارائه می‌شود، در کنار دغدغه جدی جامعه از این مسئله قرار دهیم تا وسعت و اهمیت آن را دریابیم.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که درصد زیادی از طلاق‌ها، سرقت‌ها، جرائم، کودک‌آزاری‌ها، نزاع‌ها و... مربوط به سوءمصرف مواد مخدر و آسیب‌های مربوط به آن است.

متغیرهایی ازجمله نابسامانی خانواده، احساس پیوستگی با خانواده، تعلق به خرده‌فرهنگ بزهکاری، ویژگی‌های منفی دوستان، میزان فرصت‌های اجتماعی کنترل نشده، شیوه سرپرستی خانواده و میزان دسترسی به مواد و احساس تبعیض در خانواده، زمینه خانوادگی اعتیاد، شکست تحصیلی، نوع سکونت و پایگاه اقتصادی اجتماعی خانواده، میزان تقید مذهبی، وضعیت فرهنگی خانواده از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر اعتیاد از منظر پژوهش‌های مطالعه شده هستند.

 

زنگ خطر جدی است

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان شمالی نیز در این خصوص به اتفاقیه می‌گوید: در این استان محل‌ها و کانون‌های پرخطری در بحث عرضه و فروش مواد مخدر وجود دارند که آسیب‌زا و تهدیدکننده هستند.

هاجر پاکدین تصریح می‌کند: بازدیدهای محسوس و نامحسوس از محل‌های فعالیت باندهای توزیع و فروش مواد خانمان‌سوز و کنترل کردن و برخورد با مجرمان باید تقویت شوند.

وی ضرورت گسترده کردن فعالیت‌ها در مراکز و مکان‌های فرهنگی و ورزشی، کمک به ایجاد اشتغال و تولید و رونق مباحث اقتصادی را از راهکار مهم مقابله با پدیده شوم مواد مخدر و کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد.

پاکدین می‌افزاید: گرفتار شدن اقشار مختلف، افراد کم سن و سال در دام مواد مخدر زنگ خطری جدی و عاملی تهدیدکننده است که باید به‌صورت جدی موردتوجه قرار گیرد.

وی تصریح می‌کند: گرفتار شدن در دام اعتیاد علاوه بر اینکه به خود و خانواده‌اش آسیب وارد می‌کند، سبب نابودی و آسیب به جامعه می‌شود.

پاکدین با بیان اینکه بهزیستی درزمینهٔ پیشگیری و درمان اعتیاد در جامعه فعالیت‌های گسترده‌ای را هرساله انجام می‌دهد، عنوان می‌کند: طی نه ماه ابتدای سال ۹۶ بیش از ۱۴ هزار و ۲۵۵ نفر در مناطق در محیط‌های شهری، ۱۷ هزار و ۴۶ نفر در مناطق روستایی و چهار هزار و ۱۶۰ نفر در مکان‌های کاری مورد آموزش برنامه‌های پیشگیری در برابر اعتیاد قرار گرفتند.

 

شیوع مصرف مواد مخدر در استان بالاتر از میانگین کشوری است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی جزء استان‌هایی است که شیوع مصرف مواد مخدر در استان بالاتر از میانگین کشوری است.

احمد ریواده در این خصوص با بیان اینکه در حال حاضر نرخ شیوع اعتیاد در استان ۷.۲ درصد در بین جمعیت ۱۵ تا ۶۵ سال است که این در حالی است که نرخ میانگین متوسط کشوری ۵.۴ درصد است، می‌گوید: متأسفانه در استان وضعیت شیوع اعتیاد مصرف مواد مخدر بالاتر از میانگین کشوری است.

ریواده با بیان اینکه بیشترین شیوع اعتیاد افراد در استان به سمت مواد مخدر سنتی و گیاهی است، می‌افزاید: گرایش به مصرف روان‌گردان‌ها و مواد مخدر صنعتی نسبت به سایر استان‌ها پایین است.

ریواده با بیان اینکه شاخص میانگین کشوری در مصرف مواد مخدر کاهش ‌یافته است و اکنون این شاخص ۲۴ سال است، می‌گوید: شاخص میانگین سن شیوع مصرف مواد مخدر در استان بالای ۳۳ سال است که بالاتر از رقم کشوری است که این جای امیدواری دارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی با بیان اینکه طی امسال برنامه‌های پیشگیری از مصرف مواد مخدر در اولویت اقدامات این نهاد است، تصریح می‌کند: محله‌های با میزان شیوع مصرف مواد مخدر در استان شناسایی شده است تا طرح‌های اجتماع‌محور دوره‌های پیشگیری از اعتیاد اجرا شود.

ریواده اضافه می‌کند: در حال حاضر ۲۳ هزار نفر در مراکز اقامتی میان‌مدت، اجباری و سرپایی ترک اعتیاد استان در حال درمان هستند.

وی عنوان می‌کند: متأسفانه آگهی و طرز تلقی مردم در استان نسبت به مصرف مواد مخدر نگرش درست نیست و مردم استان اعتیاد را به‌عنوان یک معضل و آسیب اجتماعی تلقی نمی‌کنند، حتی طرز تلقی و نگرش غلط از مصرف مواد مخدر در بین قشر تحصیل‌کرده نیز وجود دارد.

وی اظهار می‌دارد: طی سال گذشته با راه‌اندازی مراکز جدید ترک اعتیاد، ظرفیت مراکز درمانی ترک اعتیاد در استان دو برابر شده است.

 

هیولای اعتیاد گریبان گیر دانش آموزان

معاون سلامت و تربیت‌بدنی اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان‌شمالی نیز به اتفاقیه می‌گوید: طی سال‌های اخیر این سازمان به‌صورت جدی به‌منظور پیشگیری از اعتیاد در مدارس اقدام کرده است.

حسن لنگری تصریح می‌کند: در حوزه پیشگیری از اعتیاد در مدارس استان شاخص‌ها و برنامه‌های مختلفی اختصاص و اجرا شده است.

وی ادامه می‌دهد: کلاس آموزشی در این حوزه برای دانش آموزان نیز به‌منظور افزایش آگاهی برگزار شده است.

وی خاطرنشان می‌کند: به‌منظور پیشگیری در برابر آسیب‌های اجتماعی در سطح ۱۲ مدارس طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) برای دانش آموزان به‌صورت پایلوت برگزار شده است که در این طرح دانش آموزان غربالگری می‌شوند و مشخصات آنان برای آموزش و توانمندسازی آنان و اولیاء اجرا شود. 

وی عنوان می‌کند: همچنین در بحث پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی آموزش فراگیر نیز برای اولیاء، مربیان، دانش آموزان برای آگاه‌سازی انجام شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه پیشگیری آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد آموزش هم‌سالان را در دستور کار قرار دارد، می‌افزاید: چراکه گروه هم‌سالان نقش مؤثری در پیشگیری از اعتیاد دارد.

لنگری تصریح می‌کند: همچنین کتاب آموزشی پیشگیری از اعتیاد و مهارت نه گفتن را در بین دانش آموزان توزیع و آموزش داده شده است.

 

بسیاری از جرائم ریشه در مصرف مواد مخدر دارد

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خراسان شمالی نیز در گفتگو با اتفاقیه با بیان اینکه متأسفانه بسیاری از جرائم ریشه در سوءمصرف مواد مخدر دارد، می‌گوید: در بسیاری از مواقع فرد معتاد به دلیل شدت وابستگی به مواد مخدر و به‌منظور تأمین مواد مخدر دست به جرائم ازجمله سرقت، بزهکاری و غیره می‌زند.

فریبا باقری با اشاره به اینکه اعتیاد در بین آسیب‌های اجتماعی رتبه اول را دارد و به‌عنوان یک آسیب اجتماعی دغدغه تمام مسئولان است، می‌افزاید: دغدغه تمام مسئولان باید توانمندسازی اقشار مختلف باشد تا این معضل ریشه‌کن شود.

وی ادامه می‌دهد: در استان خراسان شمالی ازلحاظ شیوع مصرف مواد مخدر نسبت به سایر استان‌ها وضعیت بهتر است اما زنگ خطر و تهدید همچنان وجود دارد.

باقری تصریح می‌کند: سعی می‌شود تا این آسیب اجتماعی که به‌سوی شیوع در بین زنان نیز پیش می‌رود در جامعه پیشگیری و درمان شود.

 

اعتیاد در جامعه ناشی از فقرِ آگاهی و آموزش است

استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل اجتماعی در گفتگو با اتفاقیه با بیان اینکه اعتیاد ناشی از عدم آگاهی و اطلاعات درست و تفکر به روی آوردن به تکرار یک کار برحسب عادت است، می‌گوید: اعتیاد به‌عنوان یک معضل ناشی از فقر آگاهی و آموزش است که فرد بدون تفکر به اینکه چرا باید مواد مصرف کند و بدون آشنایی از عوارض آن ،تنها برحسب عادت به این کار مبادرت می‌ورزد.

مصیب سامانیان می‌افزاید: مسئله دیگری که معضل شده این است که افراد برای فرار از یک مشکل، با روی آوردن به تفنن‌هایی که بدون خِرد انجام می‌شود، سبب ایجاد معضلاتی دیگر ازجمله اعتیاد می‌شود.

سامانیان با بیان اینکه اعتیاد در ایران قدمت طولانی دارد، چون ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر است، می‌افزاید: مافیای مواد مخدر نمی‌خواهند بازار مصرف را از دست بدهند.

وی با اشاره به اینکه یکی از راهکارهایی که می‌شود تیشه به ریشه بالندگی یک کشور زد اعتیاد است، ادامه می‌دهد: نسل مولد بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سال که نیروی اصلی تولید و توسعه در یک کشور هستند درگیر با مواد مخدر و روزمرگی و لذت‌های آنی می‌شوند.

استاد دانشگاه و پژوهشگر با بیان اینکه در درگیر شدن جوانان به مواد مخدر عوامل بیرونی دخیل هستند، خاطرنشان می‌کند: با توجه به وجود افراد معتاد در کشور، مافیای مواد مخدر با درگیر کردن جامعه به مصرف مواد مخدر و یا سایر آسیب‌ها، جامعه را از توسعه تولید و صنعت بازمی‌دارد.

سامانیان تصریح می‌کند: به دلیل اینکه اعتیاد به مواد مخدر سنتی علائم و نشانه‌های آن به‌سرعت نمایان می‌شود و در سطح جامعه این افراد شناسایی می‌شوند و مواد مخدر صنعتی علائم آن‌چنانی در افراد ندارد و یا خیلی دیرتر علائم آن نمایان می‌شود، متأسفانه جوانان بیشتر به سمت این مواد سوق پیداکرده‌اند.

وی می‌افزاید: مواد صنعتی وقتی مصرف می‌شوند عوارض دارند که افراد از آن غافل هستند و حتی متأسفانه به دلیل عدم اطلاع از عوارض بعدی آن حتی در بین افراد فرهیخته و قشر تحصیل‌کرده و حتی گاهی شاهد هستیم در کادر درمانی که خود به‌عنوان درمان گر هستند و می‌دانند این مواد صنعتی می‌تواند آسیب‌زا باشد نیز استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برخی مواقع در بین قشر تحصیل‌کرده برای افزایش ضریب هوشی و بیدار ماندن و غیره استفاده می‌شود، تصریح می‌کند: مواد صنعتی با یک‌بار استفاده فرد به این مواد مبتلا می‌شوند و ترک آن به این راحتی‌ها نیست و امروزه با تنوع در مواد مخدر صنعتی، تنوع‌طلبی در قشر جوان و درگیر به این معضل ایجاد شده است.

انتهای گزارش/ الهام آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.