سرویس ورزشی | کد خبر: 28706
تاریخ انتشار: 1397/01/29 - 10:38:53

گفتگو با تنها داور زن ایرانی حاضر در رقابت‌های جاکارتا؛

سهم بانوان در ورزش جودو باید بیشتر شود

سهم بانوان در ورزش جودو باید بیشتر شود,

تیم ملی کوراش بانوان برای نخستین بار در قالب یک تیم کامل دربازی‌های آسیایی جاکارتا حضور خواهد داشت و بتول پاک روح از خراسان شمالی به‌عنوان تنها بانوی داور ایرانی در رشته کوراش دربازی‌های آسیایی جاکارتا، برگ زرین دیگری بر افتخارات جودو و کوراش خراسان شمالی و کشور ثبت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، داور بین‌المللی دوستاره کوراش و تنها بانوی داور ایرانی در مسابقات کوراش بازی‌های آسیایی جاکارتا اندونزی از انتخاب خود در این رقابت‌ها احساس رضایتمندی دارد و با اشاره به سال‌ها تلاش خود برای دست یافتن به این مهم، می‌گوید: اینکه در حال حاضر به‌عنوان داور در بازی‌های آسیایی جاکارتا برگزیده شدم یک موقعیت فوق‌العاده است.

14 سالی است که قضاوت می‌کنم و تاکنون در سه میدان بین‌المللی قضاوت داشته‌ام،17 سالگی مربی و در 19 سالگی وارد دنیای داوری شدم و هم‌اکنون مدرس داوری کوراش کشور هستم.

پاک روح که پیش‌ازاین عضو تیم ملی دوومیدانی خراسان بوده و توانسته در این رشته نیز خوش بدرخشد سال 1383 جودو را آغاز می‌کند و معتقد است: یک مربی خوب باید داور خوبی باشد و بر قوانین تسلط کامل داشته باشد، گرچه دنیای داوری جذابیت‌های خاص خود را دارد اما در مربیگری نیز از تمام توان خود برای تربیت شاگردانی مستعد و قهرمان دریغ نمی‌کنم.

پاک روح اعتقاد دارد: بانوان این رشته ورزشی در استان از داشتن سالن اختصاصی و بهترین زمان‌های تمرین برخوردارند اما تیم ملی برای رفت‌وآمد معمولاً با مشکل مواجه است و مسیر رفت‌وآمد برای بانوان تیم ملی تا حدودی سخت است.

 

جاکارتا، فرصتی برای درخشش بانوان کوراش کار

وی حضور بانوان را در مسابقات جاکارتا فرصت مناسبی برای درخشش آنان در رشته کوراش می‌داند تا در این مسابقات خودی نشان دهند.

وی می‌گوید: دوم فروردین‌ماه در رقابت‌های قهرمانی هندوستان بانوان با کسب دو مدال برنز توانستند خود را اثبات کنند.

به گفته وی در وزن‌های منفی 70 و منفی 78 دو مدال برنز دختران نشان داد بانوان نیز در این ورزش پتانسیل خوبی دارند و امکان رشد و توسعه آن‌ها فراهم خواهد شد.

وی ابراز امیدواری می‌کند: بانوان با پتانسیل استان می‌توانند اعضای تیم ملی را تشکیل دهند و خراسان شمالی به‌عنوان تیم ملی کشور در 7 وزن می‌تواند نماینده داشته باشد و در مسابقات بین‌المللی دست‌پر برگردند.

 

اتحاد و همدلی رمز موفقیت هیئت جودو و کوراش

وی اتحاد و همدلی را رمز موفقیت هیئت جودو و کوراش می‌داند و از لزوم افزایش سهم بانوان در این ورزش می‌گوید.

به گفته وی بسیاری از خانواده‌ها، رشته جودو و کوراش را مردانه می‌دانند و از حضور دختران در این ورزش خودداری می‌کنند و هم‌اکنون اکثر کوراش کاران خانم از خانواده جودو و کوراش هستند و عمدتاً پهلوانان و فعالان این رشته فرزندانشان در این ورزش فعالیت دارد.

وی همچنین در مسابقات بین‌المللی جام پوریای ولی در سال 84، مسابقات داخل سالن ترکمنستان در سال 96 و مسابقات آسیایی کوراش در هند در فروردین 97 به قضاوت پرداخته است.

وی شاگرداول داوری کشور در جودو است و اکنون داوری ملی ممتاز جودو دارد و نمره داوری A را در کشور خود به ثبت رسانده و در کوراش به همراه فاطمه فرخی نخستین بانوان ایرانی داوری بین‌المللی کوراش را دریافت کردند.

گفتنی است بازی‌های آسیایی 2018 از تاریخ 18 آگوست لغایت 2 سپتامبر 2018 (27 مرداد تا 11 شهریور 97) در جاکارتا اندونزی برگزار خواهد شد که این بازی‌ها در 44 رشته که از ای تعداد 33 رشته المپیکی و یازده رشته غیر المپیکی هستند، برگزار می‌شود که یکی از این رشته‌ها کوراش است که برای اولین بار به‌طور رسمی به لیست بازی‌های آسیایی اضافه‌شده است.

انتهای خبر/ وحدانی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.