سرویس ورزشی | کد خبر: 28710
تاریخ انتشار: 1397/01/29 - 13:12:24

پیدایش فوتبال در بجنورد

پیدایش فوتبال در بجنورد,

سال 1309 شمسي دو نوجوان ايراني به نام‌های « محمد حميدي» و «صادق مشكيني» به همراه خانواده‌های خود از شهر قزل‌آباد تركمنستان شوروي به بجنورد كوچ می‌کنند. اين دو نوجوان ورزش فوتبال را در مدرسه شهر قزل‌آباد آموخته بودند و با خود يك عدد توپ فوتبال و دو جفت كفش فوتبالي به بجنورد آورده بودند.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، محمد حميدي در بجنورد به مدرسه می‌رود و آنجا معلمي به نام « غلامحسين خان»، داماد حاج آخوند، دانش آموزان را به صف نموده و محمد را مكلف به آموزش فوتبال به ديگر همشاگردی‌هایش می‌کند. بعدها بازي فوتبال در زمين مقابل آیینه‌خانه، تارمي، انجام گرفت و «سردار منتصر» همه‌روزه از بالكن آیینه‌خانه بازي فوتبالیست‌ها را نظاره می‌کرده است. در پايان بازي، اصلان خان شادلو فوتبالیست‌هاي خسته را در باغ حسين قلي اورس، با بستني پذيرايي می‌کرد.

اولين مسابقه فوتبال در سال 1312 بين تيم ارتش و تيم شهرستان توسط سرهنگ معتضدي، فرمانده پادگان، برگزار شد. تيم فوتبال شهرستان در اين بازي با گل‌های «فيروز شادلو» و «ايلخاني» با نتيجه 2 بر صفر به پيروزي رسيد.

رحمان کوزه‌گر، اصلان خان شادلو، قدرت الله تفضلي، جعفر بهارلو، غلامحسين صفا، كربلايي قرو بهمنيار، عبدالله سلطاني، فيروز شادلو، ايلخان شادلو، بهمن شادلو، منوچهر شادلو، سروان پرتوي، سروان طاهري و... از اولين كساني بودند كه در شهر بجنورد به بازي فوتبال روي آوردند.

به قلم مخاطبان/حبیب شادلو

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.