سرویس سیاسی | کد خبر: 28719
تاریخ انتشار: 1397/01/30 - 09:03:53

تأکید اکبری در نطق میان دستور؛

اجرای پروژه‌های ریلی استان مورد اهتمام جدی وزارت راه قرار گیرد

اجرای پروژه‌های ریلی استان مورد اهتمام جدی وزارت راه قرار گیرد,

نماینده 5 شهرستان استان در مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نطق پیش از دستور با اشاره به اینکه پروژه‌های قطار گرگان-بجنورد-مشهد و سبزوار-اسفراین-بجنورد به دلیل اینکه اعتبار آن‌ها در سال 97 و پشتوانه فاینانس پیش بینی شده است بر اهتمام جدی وزارت راه و شهرسازی برای اجرای آن‌ها تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، علی اکبری تصریح کرد: مسئولان باید در حوزه سرمایه‌گذاری خراسان شمالی تأمل و تعمق جدی داشته باشند چراکه امروز سیل عظیم جوانان تحصیل‌کرده این استان با بیکاری مواجه هستند و این معضل دغدغه اصلی خانواده‌ها شده است.

وی با بیان اینکه تمایل بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در منطقه به دلیل دوری از مرکز و برخی محرومیت‌ها چشم‌گیر نبوده، افزود: ناامیدکننده‌تر اینکه شرایط مساعد توسعه صنعت در بخش غیرخصوصی به‌رغم وعده‌های مکرر مسئولان دولتی ازجمله رئیس‌جمهور، وزیر کار و تعاون و سایر مراجع دولتی فراهم نشده است.

وی با تأکید بر اینکه دراین‌بین آنچه به گوش مسئولان نمی‌رسد فریاد مردم مظلوم و محروم منطقه است و آمار اشتغالی که ارائه می‌شود مشخص نیست در کجا و در کدام مشاغل ایجاد شده است.

نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان و راز و جرگلان عنوان کرد: این آمار را باید در وضعیت صنعت استان و ظرفیت‌های بالقوه معطل‌مانده و یا کشاورزی و دام‌پروری در حال افول و فاقد حمایت، جستجو کرد.

اکبری اظهار داشت: کم‌توجهی به برخی نقاط کشور موجب بروز شکاف طبقاتی و ایجاد محرومیت در مناطقی از کشور شده که بیانگر نبود توازن منطقه‌ای است، بنابراین لازم است با نگاه عدالت جویانه این فواصل آشکار به حداقل برسند تا ضمن احقاق حقوق آحاد جامعه، موجب هم‌افزایی و افزایش تولید ناخالص داخلی شود.

وی با بیان اینکه میزان تولید ناخالص داخلی خراسان شمالی تقریباً 50 درصد میانگین کشوری است، گفت: سند توسعه استان بر پایه کشاورزی و دام‌پروری تنظیم شده است و هرچند بر گسترش ظرفیت‌های این حوزه تأکیددارم اما این حوزه عرصه کافی برای تأمین اشتغال جوانان را فراهم نمی‌آورد.

وی با اشاره به اینکه دولت بر اساس قانون موظف بوده هرسال در شهریورماه معادل نرخ تورم قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام کند اما به‌رغم تذکرات مکرر نمایندگان از این موضوع طفره رفته است و در حالی سال جاری هیچ‌رقمی به قیمت محصولات کشاورزی اضافه نشده که شاهد افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی به‌صورت لجام‌گسیخته هستیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین با بیان اینکه امروز صنعت مرغداری حال خوشی ندارد، تصریح کرد: ادامه تولید با تهدید جدی مواجه بوده و تا دیر نشده است باید برای جلوگیری از بیکاری تولیدکنندگان تمهیدات لازم اندیشیده شود.

انتهای خبر/ اتفاقیه

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.