سرویس اقتصادی | کد خبر: 28733
تاریخ انتشار: 1397/02/01 - 10:08:20

اتفاقیه از خسارت‌های سرمازدگی گزارش می‌دهد؛

باغ‌های انگور استان به اغما رفت

هیچ؛ سهم استان از صندوق بیمه کشاورزی
باغ‌های انگور استان به اغما رفت,

می‌گویند «گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی» اما این حکایت، امسال برای تاکداران خراسان شمالی به‌گونه‌ای دیگر تعبیر شد، چراکه تلاش‌های یک ساله آنان و زحماتی که بی‌وقفه در سرما و گرما و در سایه‌سار تاک‌های خود متحمل شدند، نتیجه‌ای عکس به همراه داشت و گویی روزگار با آن‌ها یار نبود تا شیرینی انگورهایشان را در کام خود مزه کنند.

سرمای هفته گذشته و کاهش محسوس دما در بیشتر نقاط استان و بارش برف، دامن باغ‌های استان را گرفت و گزارش‌های دریافتی دفتر روزنامه حاکی از وارد آمدن خسارت‌های 100 درصدی به تعدادی زیادی از باغ‌های انگور استان است، خسارتی که کام باغداران استان را تلخ و مشکلی بر مشکلات گذشته آن‌ها ازجمله سر آمدن موعد وام‌ها و بدهکاری‌هایشان به بانک‌ها اضافه کرد که البته نبود صنایع تبدیلی و فرآوری در استان نیز که گل سرسبد مشکلات کشاورزان در این حوزه است.

تاکدارانی که هنوز از زیر بار خسارت آفت سفیدک که طی سال‌های گذشته خسارت‌های زیادی را به باغ‌های انگور خراسان شمالی آسیب وارد کرد، هنوز کمر راست نکرده و در پیچ‌وخم تأمین معاش زندگی خود مانده‌اند چه رسد به اینکه توان بیمه محصولات خود را داشته و یا به فکر افزایش بهره‌وری محصول خود با شیوه‌های نوین باشند.

این تاکداران را یارای پرداخت هزینه‌های گزاف برای بکار بردن تجهیزات نوین در باغ‌های خود ازجمله اجرای طرح فراز نیست، چراکه هیچ حمایتی نیز در این زمینه از آنان انجام نمی‌شود، همان‌گونه که تاکنون، استفاده آنان از صندوق بیمه کشاورزی تقریباً هیچ بوده است.

طی سال‌های گذشته، آفت سفیدک انگور که از لایه‌های ضعفِ مدیریت در حوزه کشاورزی استان عبور کرد، با هجوم به باغ‌های خراسان شمالی، خزان زودرس را برای تاکستان‌ها به ارمغان آورد و کشاورزان را در چشیدن طعم شیرین انگورهایشان ناکام گذاشت، امسال نیز باید با مشکلی دیگر دست‌وپنجه نرم کنند؛ سرمازدگی محصولات و عدم حمایت‌های کافی بیمه‌ای.

انگور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات باغی و کشاورزی خراسان شمالی، سهم 12 درصدی محصولات تولیدی کشاورزی استان را بر عهده دارد. این محصول مهم تولیدشده در تاکستان‌های خراسان شمالی، علاوه بر تأمین نیاز بازارهای داخلی به استان‌های هم‌جوار و برخی از کشورها نیز صادر می‌شود. تنوع تولید گونه‌های مختلف انگور در خراسان شمالی نیز یکی دیگر از علت‌های اهمیت این محصول در استان است.

بااین‌حال چند سالی است که انگور کاران خراسان شمالی از خسارت آفت‌های مختلف باغی به این محصول گلایه داشته و منتظر حمایت جدی‌تر مسئولان از محصولات و پشتیبانی آن‌ها از باغات خود هستند.

 

مبلغی که بیمه پرداخت می‌کند جبران خسارت‌های وارده نیست

یک باغدار با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین تولیدات باغی استان محصول انگور است، در این زمینه اظهار می‌دارد: سال گذشته بر اثر هوای نامناسب و بارندگی زیاد، آفت‌زدگی باعث شد تا تمام محصول انگور استان از بین برود و امسال نیز دچار خسارت سرمازدگی شده‌ایم.

وی می‌افزاید: اکنون هیچ‌گونه حمایت و پشتوانه‌ای نداریم چراکه با بیمه حداقلی که به ما تعلق می‌گیرد، جبران یک‌صدم خسارت‌های واردشده هم نمی‌شود.

تاک‌دار دیگری در گفتگو با اتفاقیه بیان می‌کند: اگر همین روند ادامه پیدا کند دیگر برای همیشه رنگ این محصول را در استان نخواهیم دید، چراکه دیگر توانی برای کشاورزان باقی نمانده است و هرسال شاهد ضرر و زیان و وعده‌های بی‌سرانجام هستیم.

وی عنوان می‌کند: در سال‌های اخیر به دلیل این مشکلاتی که برای تاکداران به وجود آمده است تقریباً بازارهای خود در دیگر استان‌ها را از دست داده‌ایم و کمتر خریداری دیگر سمت باغ‌های ما برای خرید انگور می‌آید.

 

 ضعف استان در بیمه محصولات کشاورزی

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفتگو با اتفاقیه بیان می‌کند: از لحاظ بیمه محصولات کشاورزی در خراسان شمالی با مشکلاتی مواجه هستیم.

 علی اکبری عنوان می‌کند: توسط هیئتی متشکل از جهاد کشاورزی، فرمانداری و دیگر نهادهای مسئول باید میزان خسارت‌های واردشده متأثر از سرمازدگی به باغات مستندسازی و به دستگاه‌های مربوطه ارجاع داده شود تا درزمینهٔ جبران خسارت‌ها تصمیم‌گیری و اقدام شود.

 اکبری با بیان اینکه هرساله به دلیل شرایط و تنش‌های آب و هوایی مختلف از جمله خشک‌سالی، سرمازدگی و غیره از ناحیه‌های مختلف خسارت‌هایی به کشاورزان وارد می‌شود، می‌گوید: بعضی از سال‌ها با تأخیر بخشی از خسارت‌هایی که مشمول پرداخت بیمه بوده پرداخت شده است.

وی تصریح می‌کند: بر اساس آمار تا پایان سال ۹۵ این خسارت‌ها به کشاورزان پرداخت شده است و تنها خسارت‌های سال ۹۶ باقی مانده است و آن‌هم در حال پیگیری هستیم تا تأمین شود گرچه تمام کشاورزان باغات و محصولات خود را بیمه نکردند و مشمول پرداخت خسارت نمی‌شوند.

وی اظهار می‌کند: طی سال‌های اخیر به‌ویژه سال قبل حرکتی در استان انجام شد که قابل‌تقدیر است که از محل اعتبارات تملک دارایی، اعتباراتی برای کمک به بیمه باغداران اختصاص یافته است تا چنان چه خسارتی را متحمل شدند از بخش دولتی برای حمایت از کشاورزان جبران خسارت پرداخت شود.

نماینده 5 شهرستان استان در مجلس با بیان اینکه کشاورزان انتظاراتشان از بیمه بیشتر از آن چیزی است که در قانون مشخص شده است، اظهار می‌کند: با توجه به اینکه بیمه تنها هزینه کاشت و هزینه اولیه را پرداخت می‌کند نه خسارت محصول از دست رفته را بنابراین باغداران و کشاورزان وقتی می‌بینند که هزینه خسارت واردشده بسیار بیشتر از آن چیزی است که بیمه پرداخت می‌کند به همین دلیل چندان از بیمه استقبال نمی‌کنند. و از لحاظ بیمه با مشکلاتی مواجه هستیم.

اکبری با تأکید بر اینکه درزمینهٔ بیمه محصولات کشاورزی با مشکلاتی در استان مواجه هستیم بیان می‌کند: بر این اساس تصمیم بر این شده است تا دولت نیز برای حمایت کشاورزان کمک کند.

وی با اشاره به عملکرد صندوق بیمه کشاورزی، می‌گوید: حق این است که مقدار بیشتری به این موضوع کمک شود و واقعیت امر این است که بیمه در بخش کشاورزی اگر کمک دولتی نباشد موفق نیست.

وی می‌افزاید: توافقی بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار در انواع مختلف از بیمه منعقد می‌شود که در صورت وقوع حوادث احتمالی، خسارت پرداخت می‌شود و  بیمه‌گر نیز حق خودش می‌داند که بیمه خود را پرداخت می‌کند اما در بیمه کشاورزی تفاوت‌های اساسی با سایر بیمه‌ها همچون بیمه خودرو وجود دارد و همیشه خسارت‌های واردشده به باغات بیشتر از آن چیزی است که بیمه پرداخت می‌کند درصورتی‌که این امر برای بیمه خودرو این‌گونه نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح می‌کند: اگر بخواهیم در این زمینه پیشرفتی به وجود آید هیچ راهی جز کمک دولت نیست.

 

میزان دقیق خسارت سرمازدگی باغات هنوز برآورد نشده است

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در گفتگو با اتفاقیه از مشخص نبودن میزان خسارت‌های ناشی از سرمازدگی به باغات استان تا روز پنج‌شنبه گذشته خبر می‌دهد و می‌گوید: اما کارشناسان کشاورزی در مناطق مختلف در حال برآورد هستند.

عبدالله یوسفی با بیان اینکه خسارت‌های سرمازدگی هنوز جمع‌بندی نشده است و میزان خسارت در حال پیگیری است، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود خسارت سرمازدگی بسیار گسترده نباشد اما در مناطقی که برودت هوا و دمای هوا به زیر صفر رسید شاهد سرمازدگی بودیم.

یوسفی می‌افزاید: امسال اتفاق خوبی که افتاد برای حمایت از کشاورزان و به‌ویژه تاکداران مقرر شد تا هزینه حق بیمه محصولات و باغات انگور با همکاری و موافقت استانداری تا ۸۰ درصد از هزینه بیمه کشاورزان پرداخت شود و تنها ۱۵ درصد که هزینه کمی است را کشاورزان پرداخت کنند.

وی تصریح می‌کند: بااین‌وجود تنها چهار هزار از مجموع سطح زیر کشت انگور استان بیمه شد.

وی افزود: به دلیل عدم استقبال کشاورزان از بیمه، سطح باغات که بیمه شده است بسیار کم است و این کوتاهی خود کشاورزان است که برای بیمه اقدام نکردند.

یوسفی خاطرنشان می‌کند: با وجود حمایت‌های مالی برای بیمه سطح باغات اما کشاورزان استقبال نکردند و اگر خسارتی متحمل شوند کوتاهی از خود کشاورزان است.

انتهای گزارش/ اتفاقیه

 

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.