سرویس اجتماعی | کد خبر: 28786
تاریخ انتشار: 1397/02/05 - 10:21:35

ماجرای حذف دستگاه کارتخوان در مطب برخی پزشکان استان؛

کارت‌خوان نداریم، نقدی حساب کنید

 کارت‌خوان نداریم، نقدی حساب کنید,

نقدی پرداخت کنید کارت‌خوان خراب است، این جمله را این روزها زیادتر از همیشه می‌شنوید؛ در مطب پزشکان بیشتر از همه و در رستوران‌های بزرگ، آرایشگاه‌های زنانه و هر جا که فکرش را کنید. کارت‌خوان‌ها یا همان دستگاه‌های پوز یا غیب شده‌اند یا این‌که استفاده سابق را ندارند. از وقتی دولت اعلام کرده است كه تصمیم دارد وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی را کم کند و بیشتر روی درآمدهای مالیاتی متمرکز شود، گویا بررسی تراکنش‌های بانکی جدی‌تر شده است و حالا برخی اقشار پردرآمد تلاش می‌کنند با حذف دستگاه‌های کارت‌خوان از زیر بار پرداخت مالیات واقعی‌شان شانه خالی کنند.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، این روزها بازار کم اظهاری در میان مؤدیان مالیاتی حسابی داغ شده است. مؤدیانی که برای پرداخت مالیات کمتر دست به هر کاری می‌زنند. در این میان هستند کسانی که از طریق تنظیم و نگهداری دو دسته دفتر یا مدرک، تنها بخشی از درآمدها یا سود خود را نشان می‌دهند یا اقدام به‌ حساب‌سازی می‌کنند. برخی هم معاملات خود را به نام دیگران به انجام می‌رسانند.

جمع‌کردن دستگاه‌های پوز در برخی از رستوران‌ها و مطب پزشکان، گرفتن کد اقتصادی برای کارگران بازار آهن و برخی دیگر از بازارهای بزرگ کشور یا دستگاه‌های پوزي که به نام صاحب بنگاه، رستوران‌دار یا پزشکان نیست، ازجمله شیوه‌هایی است که برخی از مؤدیان این روزها برای کتمان کردن درآمدهایشان و فرار از پرداخت مالیات به آن رو آورده‌اند.

 شاید برخی مشاغل یا بنگاه‌ها سعی کنند که از طریق دریافت وجه نقد از پرداخت مالیات فرار کنند، اما سؤال اینجاست چه قدر می‌توانند به ازای خدمات یا کالایی که ارائه می‌دهند، پول دریافت کنند؟ پزشکی که برای دریافت یک عمل جراحی ٢٠‌میلیون تومان پول از مشتری خود طلب می‌کند، چطور می‌تواند این میزان پول را به‌صورت نقدی بگیرد؟

مدتی است برخی پزشکان، آهن‌فروش‌ها و سایر اقشار پردرآمد برای فرار مالیاتی دستگاه پوز را حذف می‌کنند و سازمان امور مالیاتی نیز گفته همه تراکنش‌های بانکی مشکوک رسیدگی می‌شوند و بعد از بررسی‌ها مشخص می‌شود که آیا صاحبان این تراکنش‌ها در زمره مؤدیان مالیاتی هستند یا خیر تا در صورت عدم پرداخت مالیات، برای آن‌ها پرونده تشکیل شود.

مالیات یک نوع هزینه اجتماعی است که اقشار مختلف در راستای بهره‌برداری از امکانات و منابع یک کشور موظف هستند آن را پرداخت نمایند و در واقع انتقال بخشی از درآمد‌های جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که برای عمران و آبادی کشور هزینه می‌شود.

پرداخت مالیات یک قانون محسوب و در همه کشور‌ها این قانون اجرا می‌شود، اما متأسفانه نگاه برخی فعالان اقتصادی در ایران به مقوله مالیات نسبت به سایر کشور‌های دیگر کاملاً متفاوت است و برخی از افراد جامعه تمایلی به پرداخت آن ندارند.

 

گلایه شهروندان از در اختیار قرار ندادن دستگاه کارت‌خوان

عارفی یکی از شهروندان در این زمینه با بیان اینکه این روزها جمله عجیب دستگاه کارت‌خوان نداریم؛ لطفاً پول خود را نقدی پرداخت کنید در برخی از واحدهای صنفی شهر شنیده می‌شود، می‌گوید: به گفته برخی افراد، این واحدها برای فرار از پرداخت  مالیات بر ارزش‌افزوده دست به چنین کاری می‌زنند.

 وی با بیان این‌که این شیوه دریافت پول از مشتری دوام چندانی نخواهد داشت، ادامه می‌دهد: این واحدهای خدمات رسان از جمله پزشکان، رستوران‌ها و سایر رسته‌های صنفی پردرآمد که درآمد زیادی دارند در نهایت مجبور می‌شوند که سود فعالیت خود را در حسابی واریز کنند؛ حسابی که سازمان امور مالیاتی مجاز به بررسی آن است.

سهرابی یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه مالیات‌ها با هدف توزیع درآمد‌ها و جلوگیری از عمیق شدن شکاف طبقاتیِ بین مردم، دریافت می‌شود، می‌گوید: باید برخی از واحدها که درامدهای بالا دارند با مراجعه به وجدان خود به فکر اقشار پایین جامعه نیز باشند.

وی با بیان اینکه متأسفانه با حذف دستگاه کارت‌خوان در مطب برخی پزشکان استان برای مردم مشکل ایجاد کرده است، می‌گوید: بیمارانی که به دلیل بدحالی به این مراکز مراجعه می‌کنند برای رفع  بیماری خود به ویزیت و درمان سریع نیاز دارند، اما متأسفانه این روز‌ها در برخی مطب‌ها داشتن نقدینگی حرف اول برای پذیرش بیمار است.

یکی از مراجعان به مطب یکی از پزشکان می‌گوید: وقتی به مطب پزشک مراجعه کردم برای پرداخت وجه از من پول نقد درخواست شد و در پاسخ من به اینکه مگر دستگاه کارت‌خوان ندارند منشی گفت دستگاه خراب است.

وی با بیان اینکه به علت نبود دستگاه کارت‌خوان مجبور شدم به دنبال دستگاه عابر بانک بروم، می‌افزاید: برخی از افراد بیمار که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند اغلب سن بالا و کم‌سواد هستند و بلد نیستند از دستگاه عابر بانک استفاده کنند که بااین‌وجود با مشکل مواجه می‌شوند.

یوسفی یکی از شهروندان با بیان اینکه امروزه افراد اغلب اوقات پول نقد همراه ندارند، می‌گوید: حتی به لحاظ عقلی نیز به دلیل امنیت کارت‌های اعتباری همیشه از آن‌ استفاده می‌کنم و هنگام مراجعه به واحدهایی که دستگاه نداشته باشند مجبور می‌شویم به عابر بانک‌ها مراجعه کنیم و این زمان زیادی را هدر می‌دهد.

وی با بیان اینکه بیماری که به مطب مراجعه می‌کند مریض است که به دکتر مراجعه کرده و اغلب حال و احوال درست برای طی کردن مسیر بسیار طولانی و یافتن دستگاه عابر بانک ندارد، می‌افزاید: متأسفانه برخی مطب‌ها اصرار به داشتن نقدینگی برای ویزیت دارند و دستگاه کارت‌خوان ندارند.

وی می‌افزاید: اما درمجموع خیلی از واحدهای صنفی دارای دستگاه کارت‌خوان هستند و معدود مراکزی پیدا می‌شود که دستگاه کارت‌خوان خود را جمع‌آوری کرده است.

 

بررسی حساب‌ها با دستورالعمل قانونی

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی با بیان اینکه مالیات‌ها با هدف توزیع درآمد‌ها و جلوگیری از عمیق شدن شکاف طبقاتی وضع می‌شوند و وجدان افراد در کنار نظارت قانونی می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند. می‌گوید: با توجه به قانون جدید، سازمان مالیاتی به حساب‌های بانکی افراد می‌تواند دسترسی داشته باشد.

یعقوبی نژاد خاطرنشان می‌کند: امروزه متأسفانه برخی مطب‌ها اصرار به داشتن نقدینگی برای ویزیت دارند و دستگاه کارت‌خوان خود را جمع‌آوری کرده‌اند درصورتی‌که جمع‌کردن کارت‌خوان تأثیری بر وصول مالیات ندارد و چون بعد از جمع‌آوری وجوه نقد بازهم افراد باید وجه خود را به‌حساب بانکی بریزند و اگر قرار بر بررسی باشد فقط حساب‌ها با دستورالعمل قانونی بررسی می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: این‌طور نیست که با حذف دستگاه کارت‌خوان حق دولت گرفته نشود بلکه با بازدید‌های کارشناسان از واحد‌های صنفی مالیات وصول خواهد شد. مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی با بیان اینکه البته هستند مؤدیانی که صورت‌های مالی خویش را به‌طور شفاف اظهار می‌کنند و مالیات خود را به‌موقع می‌پردازند، می‌گوید: هرگونه تلاش قانونی و غیرقانونی برای نپرداختن مالیات و حتی کمتر پرداخت کردن مالیات، فرار از مالیات محسوب بوده که جرم عمومی محسوب می‌شود و همه فعالان اقتصادی باید آن را رعایت کنند.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی گفت: رصد تراکنش‌های بانکی توسط سازمان امور مالیاتی اقدامی قانونی و به صلاح نظام اقتصادی است و در جهت شناسایی فراریان مالیاتی و فعالیت‌های غیرقانونی و قانون‌گریزان است.

یعقوبی نژاد می‌افزاید: اجرای عدالت مالیاتی منوط به شفافیت اقتصادی است و این امر، اولین گام برای مبارزه با فرار مالیاتی و گسترش عدالت مالیاتی در جامعه و به نفع فعالان اقتصادی و نظام اقتصادی کشور است.

وی تصریح می‌کند: زمانی که اطلاعات دقیق و روشنی از فعالیت اقتصادی افراد داشته باشیم، می‌توانیم به سمت توسعه عدالت مالیاتی گام برداشته و با پدیده شوم فرار مالیاتی مقابله کنیم. وی در خصوص مزایای رصد تراکنش‌های بانکی و تأثیر آن بر نظام اقتصادی، گفت: جلوگیری از فرار مالیاتی، شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی، برقراری عدالت مالیاتی و ایجاد فضای رقابتی سالم برای فعالان بخش اقتصادی از مزایای این اقدام در جهت رسیدن به عدالت مالیاتی است.

مدیرکل امور مالیاتی استان به اجرای دستورالعمل تراکنش‌های بانکی توسط ادارات کل امور مالیاتی نیز اشاره و تصریح کرد: دستورالعمل نحوه رسیدگی به تراکنش‌های بانکی و اقدامات اجرایی مبتنی بر این دستورالعمل به ادارات امور مالیاتی ارسال‌شده و بر اساس این دستورالعمل‌ها و قوانین مربوطه نسبت به بررسی حساب‌های مشکوک اقدام خواهد شد پس جمع‌آوری کردن یا جمع نکردن دستگاه‌های پوز توسط برخی از اصناف خیلی بر این امر تأثیرگذار نخواهد بود.  وی با بیان اینکه طبق قانون کسانی که از پرداخت مالیات اجتناب می‌کنند، مجرم هستند، افزود: در موارد مختلفی از قانون ذکر شده است که هرگونه اختفای فعالیت اقتصادی، ممانعت از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و کتمان درآمد، تنظیم معاملات و قرارداد‌هایی که به نام خود و دیگران و مؤدیان دیگر برخلاف قانون و اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن توسط مؤدیان جرم است.

انتهای گزارش/ اتفاقیه

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.