سرویس اجتماعی | کد خبر: 28787
تاریخ انتشار: 1397/02/05 - 11:24:58

اتفاقیه گزارش می دهد؛

هشدار؛ سراغ جوجه رنگی‌ها نروید!

هشدار؛ سراغ جوجه رنگی‌ها نروید!,

عرضه جوجه‌های رنگی در بازار توسط سودجویان و هشدار دامپزشکی درباره احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام موضوعی است که در این شماره روزنامه به آن می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، جوجه‌های رنگی، جوجه‌های نر مرغ‌های تخم‌گذاری هستند که چون نگهداری آن‌ها برای مرغدار صنعتی به صرفه نیست، آن‌ها را توسط کارگران مرغداری یا دست‌فروشان به‌صورت غیرمجاز به بازار و درنهایت کودکان عرضه می‌کنند.

از اواخر بهار و به‌ویژه با شروع تعطیلات مدارس بازار فروش جوجه‌های رنگی در کوچه و بازار شهر داغ می‌شود.

این جوجه‌های چندروزه را که به‌منظور جلب‌توجه بیشتر کودکان، رنگ کرده شده در جعبه و کارتن در گوشه و کنار خیابان در معرض فروش قرار می‌دهند و از سالیان قدیم این شیوه رنگی و زیبا کردن جوجه‌ها نتیجه خوبی نیز برای سودجویان این امر داشته است، چراکه با نوازش چشم کودکان و حتی والدین به فروش این جوجه‌ها کمک می‌کند.

اما توجه به اینکه آیا خرید و نگهداری این جوجه‌ها در آپارتمان‌های کوچک امروزی توسط کودکان درست است و امکان انتقال بیماری دارد یا خیر ضرورت دارد.

اغلب جوجه‌هایی که در کنار خیابان و توسط دست‌فروشان به فروش می‌رسند خروس هستند و اکثر این جوجه‌ها، جوجه‌های نر مرغ‌های تخم‌گذاری هستند که چون نگهداری آن‌ها برای مرغدار صنعتی به صرفه نیست، آن‌ها را معدوم می‌کنند یا آن‌که توسط کارگران مرغداری یا دست‌فروشان به‌صورت غیرمجاز عرضه می‌شوند.

با توجه به اینکه این جوجه‌ها در شرایط غیر بهداشتی و نامناسب به‌صورت متراکم و فشرده، به دور از تهویه مناسب در کنار خیابان‌های آلوده به دود و انواع میکروب‌های بیماری‌زا نگهداری و عرضه می‌شوند، بنابراین اغلب عمر کوتاهی داشته و ضعیف و بیمار هستند که البته برخی از این جوجه‌ها ممکن است با داشتن ظاهری سالم و مقاوم ناقل میکروب‌های بیماری‌زا باشند.

عموماً بیماری عفونی که از جوجه‌ها می‌تواند به انسان منتقل شود بیماری «سالمونلوز» است. این بیماری، مشترک میان انسان و حیوان است و اغلب باکتری آن به‌طور طبیعی در دستگاه گوارش، پوست و موی بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی وجود دارد.

در اثر آلوده شدن غذا یا لباس کودکان به مدفوع آلوده جوجه‌ها یا استنشاق غبار حاصل از مدفوع، ادرار یا غذای آلوده به این باکتری در هنگام نظافت محل نگهداری احتمال انتقال این بیماری به کودکان وجود دارد.

همچنین خطر ابتلا به این بیماری علاوه بر کودکان،در افراد مُسن و ضعیف را بیشتر می‌داند. و علائم آن را تب، لرز، پیچش شکم، اسهال و استفراغ یا گاستریت شدید معرفی می‌کند و می‌گوید: این بیماری ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد و اغلب درمان‌پذیر است.

 

فروش جوجه‌های رنگی در سطح شهر بدون مجوز دامپزشکی

معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی در این خصوص گفت: فروش جوجه‌های رنگی در کنار خیابان و سطح شهر بدون مجوز انجام می‌شود و ممنوع است.

حمید رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه واحدهای مرغ مادر تخم‌گذار که تحت نظارت این سازمان هستند، از انجام هرگونه فروش جوجه‌ها به این صورت معذور هستند، افزود: انجام امر جوجه ریزی و فروش آن به‌صورت جوجه‌های رنگی در سطح شهر توسط افرادی سودجو در روستاها و یا سایر مناطق که دارای دستگاه‌های جوجه ریزی هستند بدون مجوز انجام می‌شود.

رمضانی با بیان اینکه فروش جوجه‌های رنگی در سطح شهر بدون مجوز دامپزشکی انجام می‌شود، افزود: این امر به‌هیچ‌وجه مورد تأیید دامپزشکی نیست و این افراد هیچ‌گونه مجوزی برای این کار دریافت نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه انجام فروش جوجه‌ها در روستاها توسط دامپزشکی ممنوع شده است، تصریح کرد: در فروش دوره‌گردی و مناطق روستاها با این امر توسط دامپزشکی برخورد می‌شود اما در سطح شهر و حاشیه خیابان‌ها باید شهرداری نسبت به جمع‌آوری این افراد اقدام کند.

 معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه همه‌ساله در آغاز سال فروش جوجه‌های رنگی افزایش می‌یابد، اما تولید و عرضه جوجه‌های رنگی به دلیل احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام غیرمجاز است و از لحاظ بهداشتی این کار مورد تأیید دامپزشکی نیست.

انتهای گزارش/ الهام آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.