سرویس گزارش | کد خبر: 28910
تاریخ انتشار: 1397/02/16 - 18:18:02

به بهانه روز جهانی مامایی؛

ودیعه عشق بر دستان ماما

ودیعه عشق بر دستان ماما,

قلب‌های پر اضطراب هر مادری با نگاه‌های دوست‌داشتنی‌ او آرام می‌گیرد، کسی که آمدن عزیزترین موجود زندگی را نوید می‌بخشد.

ماما فرشته زمینی و مادر مهر است، ماماها نقش مهمی را در مراقبت از مادران و کودکان دارند و می‌توانند با مراقبت‌های ویژه در دوران بارداری حافظ جان آن‌ها باشند.

هرسال نیمه اردیبهشت‌ماه ما را به یاد کسانی می‌اندازد که اولین گریه‌های ما را نظاره‌گر بوده و چشمان سراسر آرامشش به مادر عزیزتر از جان در لحظه‌های سخت و طاقت‌فرسا، آرامش را هدیه داد.

این‌ها کسی نیستند جز ماماهای عزیز و سبزپوشی که شیرینی تولد نوزاد همیشه برایشان خاطره‌انگیز است، آن‌ها هستند که مادر مهربانمان را تا آخرین لحظه‌های تولد فرزندش، یاری کردند و کمک‌رسان او بودند تا لبخند شیرین رضایت را بر چهره‌ی او نظاره‌گر باشند.

نام‌گذاری روزی به نام روز ماما در واقع هدف افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات در راستای سلامتی مادر و نوزاد است چراکه در دنیا روزانه تعداد زیادی از زنان در اثر عوارض بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌دهند که می‌توان جلوی بسیاری از این مرگ‌ومیرها را گرفت.

به گفته پزشکان بیشترین عامل مرگ زنان باردار، خونریزی، فشارخون بالا، زایمان سخت، عفونت و عوارض سقط‌های غیربهداشتی گزارش شده است.

پیشگیری از مرگ مادران یکی از اهداف مهم کشورهای یادشده است، چراکه سلامتی مادر می‌تواند بقا و سلامتی خانواده و جامعه را تضمین کند که این امر مهم از رسالت‌های ماما است.

رسالت ماماها در حفظ و نگهداری از جان مادر و کودک بر کسی پوشیده نیست، ماماها نقش مهمی را در جامعه بر عهده دارند و تخصص، توانایی و دلسوزی آن‌ها باروری و زادوولد سالم را در جامعه به همراه خواهد داشت.

از سویی تولد فرزندان نابهنجار در جامعه نه‌تنها مشکلاتی برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند بلکه می‌تواند ازلحاظ اقتصادی و اجتماعی نیز مشکلات بسیاری به همراه داشته باشد که ماماها در کاهش مشکلات جامعه در این زمینه نیز نقش بسزایی دارند.

ماماها باید تسلط علمی و عملی کافی بر کار خود داشته باشند، آن‌ها می‌توانند درصد زایمان سزارین را از سوی مادران کاهش داده و با افزایش زایمان طبیعی از فضای موجود برای رسیدن به اهداف استفاده کنند.

اما متــــــأسفانه امروزه ماماها نیز همانند بسیاری از حرفه‌های دیگر با مشکلاتی مواجه هستند که وجود فارغ‌التحصیلان مامایی بیکار ازجمله این مشکلات است.

اگر بخواهیم در راستای سیاست‌های جمعیتی حرکت کرده و آمار سزارین را کاهش دهیم، قطعاً نیازمند ماما می‌شویم و در صورت استفاده از ظرفیت‌های موجود در رشته مامایی، سطح سلامت مادران افزایش‌یافته و تمام ماماها نیز شاغل می‌شوند.

در کشورمان طبق نظر عموم، ماما مترادف با كلمه زايمان و مراقبت دوران بارداري است، درحالی‌که حيطه خدمات مامايي بسيار وسيع‌تر و از ابتداي تولد تا انتهاي عمر است و ابعاد مختلف بهداشتي درزمینهٔ بهداشت باروري، مشاوره، آموزش و آگاهي در دوران بلوغ، ازدواج، بارداري و... را شامل مي‌شود و آن‌ها مي‌تواند در بيمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، واحدهاي بهداشتي، منازل و هر شكل ديگري از ارائه خدمات مامايي كار کنند.

این قشر زحمت‌کش نیز با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مشكلاتي چون اجرا نشدن قانون سختی کار، فقدان پوشش بیمه‌ای خدمات مامایی و بیکاری هزاران فارغ‌التحصيل مامايي آينده اين زحمت‌كشان نظام سلامت را در كشورمان در هاله‌اي از ابهام قرار داده است.

خدمات مامایی در استان ارتقا پیدا می‌کند

جانشین سرپرست اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه بر اساس استانداردهای بین‌المللی‌ تعداد ماماها که در سیستم باید وجود داشته باشد در استان کمتر است، می‌افزاید: در تمام کشور و استان درزمینهٔ نیروی موردنیاز کمبودهایی وجود دارد.

سمیه درخشانی با بیان این‌که در حال حاضر ۹۴ ماما در بلوک‌های زایمانی بیمارستان‌های دانشگاهی فعالیت دارند، بیان می‌کند: ماماها در مراکز بهداشتی در استان نیز وجود دارند که ارائه خدمت می‌دهند.

وی با بیان اینکه در تمام مراکز درزمینهٔ وجود نیروی ماما تقریباً به استانداردها نزدیک است، می‌گوید: تنها مشکل کمبود نیروی ماما در بیمارستان بنت‌الهدی بجنورد وجود دارد که دلیل آن گستردگی ارائه خدمات به قشر وسیعی از مادران باردار و تخصصی بودن این مرکز است که این بلوک به نیروی بیشتری نیاز دارد و سایر بلوک‌های زایمانی در استان وضعیت نیرو با شاخص‌ها بر اساس تعداد موالید برابری می‌کند.

درخشانی با بیان اینکه طی دو سه سال اخیر اقدامات خوبی درزمینهٔ رفع کمبود نیروی ماما در استان صورت گرفته و در حال اجرا است، می‌افزاید: درزمینهٔ ارتقاء خدمات و افزایش نیروی ماما به‌ویژه در مرکز بنت‌الهدی پیگیری‌هایی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه نقش ماما در فرایند درمان و پیگیری بهبودی مادران باردار بسیار مؤثر است، می‌افزاید: نقش ماماها در شناسایی مادران پرخطر و در فرایند  و پیگیری درمان و پیشگیری از احتمال بروز مشکلات در مادران پرخطر بسیار مؤثر است.

درخشانی با بیان اینکه برای رسیدن ماما به جایگاه واقعی خود در جامعه هنوز جای کار نیاز دارد، می‌گوید: جایگاه ماما جایگاهی بسیار والا است که البته طی سال‌های اخیر جایگاه ماما بهتر شناخته‌ شده است.

وی تصریح می‌کند: در حال حاضر در بیمارستان بنت‌الهدی بجنورد سالانه به‌طور میانگین حدود هشت هزار تولد صورت می‌گیرد.

وی اظهار می‌دارد: به مناسبت روز جهانی ماما از 6 مامای نمونه استانی و 2 مامای نمونه کشوری در دانشگاه تقدیر شد.

 جانشین سرپرست اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه با بیان اینکه 15 اردیبهشت مصادف با پنجم ماه می از سوی سازمان جهانی بهداشت و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی به نام روز جهانی ماما نام‌گذاری شده است، می‌گوید: این روز فرصت مغتنمی برای نشان دادن جایگاه مامایی در نظام سلامت است.

 درخشانی تصریح می‌کند: با توجه به شعار امسال روز ماما که «ماما پیشرو در ارائه مراقبت باکیفیت» اعلام شده است؛ ارتقای کیفیت آموزش مامایی، بهره‌مندی از توانمندی‌های ماماها در افزایش زایمان طبیعی و گسترش خدمات مستمر ماماها در حوزه مشاوره، مراقبت‌های دوران بلوغ و پیش از بارداری تا بارداری و پس از زایمان در این حوزه اهمیت دارد.

وی تصریح می‌کند: جامعه مامایی در حوزه سلامت و با اجرای بسته ترویج زایمان طبیعی در طرح تحول سلامت توانسته سرانه انجام سزارین را در کشور کاهش داده و در ترویج زایمان طبیعی موفق عمل کند.

انجام 63.6 درصد زایمان‌ها در اسفراین به روش طبیعی

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی اسفراین نیز با تبریک روز ماما گفت : اکنون 52 ماما در حوزه بهداشت و درمان شهرستان اسفراین مشغول فعالیت هستند.

دکتر عیسی توحیدی با بیان اینکه مراقبت‌های پیش از بارداری، بارداری، زایمان، پس از زایمان و برگزاری کلاس‌های آمادگی برای زایمان از فعالیت‌هایی است که در راستای ارتقا سلامت مادر و نوزاد توسط ماماها انجام می‌شود افزود: سال گذشته 6/63 درصد با تلاش ماماها زایمان طبیعی در شهرستان اسفراین انجام شد.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی اسفراین همچنین از حضور مامای همراه در زایشگاه برای مادران خبر داد و گفت: این ماماها حمایت‌های روحی و روانی و انجام روش‌های کاهش درد زایمان را برای مادر باردار انجام می‌دهند.

دکتر توحیدی در پایان به این موضوع هم اشاره کرد که برای تقدیر از تلاش ماماهای حوزه بهداشت و درمان مراسمی در روز یکشنبه 23 اردیبهشت‌ماه جاری پیش بینی شده است.

گروه گزارش/ اتفاقیه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.