سرویس گزارش | کد خبر: 28911
تاریخ انتشار: 1397/02/16 - 18:30:57

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

فرهنگ استفاده از نان سبوس‌دار در کما

تضمین سلامت با مصرف نان سبوس‌دار
 فرهنگ استفاده از نان سبوس‌دار در کما,
به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، گوشه گوشه ایران، اقوام و طوایف مختلف نان‌های محلی مخصوص خود را دارند که حتماً نمونه‌هایی از این نان‌ها را دیده‌ و خورده‌اید. اما جدای از تمام این‌ها، ما هر روز انواعی از این نان‌ها چون سنگک، ‌بربری،‌ لواش‌، تافتون،‌ صنعتی و... را بر سر سفره خود گذاشته و مصرف می‌کنیم و این روزها کمتر کسی به سراغ نان‌های تیره‌رنگ که سرشار از سبوس و فیبر است می‌رود زیرا همگی تنها به‌ظاهر نان‌ها توجه دارند و سفیدی آن را دلیل بر کیفیت نان می‌دانند درحالی‌که این باور غلط که نشئت‌گرفته از ناآگاهی افراد است روزبه‌روز سلامتی افراد را به‌شدت تهدید می‌کند.
 
نان به‌عنوان یکی از پرسابقه‌ترین و مهم‌ترین غذای بشر در تمام اقوام و ملل دنیا بوده و هست که باگذشت هزاران سال تغییراتی در شکل،‌ مزه و کیفیت آن ایجادشده و به شکل کنونی درآمده است.
در دوران ما کمتر شاهد پخت نان باکیفیت هستیم که اگر چنین بود هر روز صدای نمکی‌ها را برای خرید نان خشک‌شده از کوچه نمی‌شنیدیم، نانی که تنها برای یک روز قابل‌استفاده بوده و به آنی کپک‌زده و یا باید روانه پلاستیک زباله شود.
 
نان سنگک بهترین نان دنیا بود اما امروز چه وضعیتی دارد!
نان سبوس‌دار دارای مزایای بسیاری برای بدن است اما متأسفانه سبوس‌گیری بیش‌ازحد آرد باعث شده تا نانی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد نتواند نیازهای بدن را تأمین کند.
اگر نان سبوس‌دار و باکیفیت در اختیار مردم قرار بگیرد علاوه بر کاهش دورریز آن، سلامت مردم نیز تضمین می‌شود.
 
تمام پزشکان و متخصصان تغذیه نیز اذعان دارند اگر نان کیفیت مناسب را ازنظر مقدار نمک و سبوس نداشته و در پخت آن از جوش‌شیرین استفاده شده باشد خود عامل بیماری‌های مختلف گوارشی و بیماری‌های وابسته می‌شود و چه‌بسا سال‌هاست این سبوس نان در کش‌وقوس پاس‌کاری‌های اداری، سرگردان است.
 
همچنین تمام متخصصان به ضرر نان بدون سبوس اشاره دارند و به این موضوع واقف‌اند که پوست گندم یا همان سبوس آن‏قدر مواد مغذی، املاح معدنی و ویتامین‌های لازم را برای بدن دارا است و بهترین روش برای اینکه مردم بتوانند از مزایای سبوس استفاده کرده و آن را مصرف کنند پخت نان با سبوس بالا بوده درحالی‌که بر اساس آنچه در واقع در حال رخ دادن است آرد مصرفی در نانوایی‌ها سبوس‌گیری شده و حتی سبوس‌گیری برخی از آردها از حد استاندارد نیز بیشتر است.
 
استفاده بیش‌ازحد از آرد سفید و سبوس‌گیری شده می‌تواند شرایط ابتلا به بیماری‌هایی مانند چاقی، سرطان، سکته و دیابت را افزایش دهد و این بیماری‌ها جزو بیماری‌هایی است که در حال حاضر طیف وسیعی از مردم کشور را دچار کرده و استان ما نیز از این قاعده مستثنا نبوده و تقریباً ابتلا به دیابت و چاقی در این استان نیز در حال گسترش است.
 
این در حالی است که سال‌هاست اضافه کردن سبوس به نان در کش‌وقوس پاس‌کاری‌های اداری بین شورای نان، اداره بهداشت، شرکت غله، شرکت‌های تهیه آرد، اتحادیه نانوایی‌ها و... گیرکرده و راه به جایی نبرده است.
 
به نظر می‌رسد بر اساس آنچه در مطالبات مردم از نانوایی‌ها وجود دارد مردم همواره به سمت نان‌هایی گرایش دارند که رنگ روشنی داشته باشد و این امر ناشی از عدم اطلاع عموم جامعه از خواص نان‌هایی است که بارنگ کدر توزیع می‌شود زیرا این نان‌ها دارای املاح و سبوس بیشتری هستند و بالطبع مزایای بیشتری را نیز به دنبال دارند.
شاید همین عدم آگاهی و فرهنگ‌سازی باعث شده تا استفاده از جوش‌شیرین و آرد سفید با سبوس‌گیری بالا به امری رایج تبدیل شود و به دلیل نبود مطالبات مردمی اقدامی نیز برای حل این مشکل صورت نگیرد.
 
روند سبوس‌گیری از آرد باید اصلاح شود
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در این خصوص بابیان اینکه دانه گندم از سه قسمت اصلی جوانه، آندوسپرم و سبوس تشکیل شده است، می‌گوید: سبوس نان دارای مواد مغذی و مملو از تمام ویتامین‌های ب که مسئول تأمین انرژی در بدن است در سبوس گندم است و اگر ویتامین‌های گروه ب نباشد قند و گوشت و چربی مصرف شده هیچ اثری در بدن ندارد.
سید احمد هاشمی بابیان اینکه سبوس نان مملو از فیبر است و جداسازی آن سبب می‌شود تا فیبر موجود در گندم کمتر وارد بدن شود و فیبر که خود مانع جذب بیش‌ازاندازه کربوهیدرات‌ها به بدن می‌شود نبود فیبر سبب می‌شود تا افراد مستعد بیماری قند خون و یبوست با مشکل مواجه شوند.
 
هاشمی با اشاره به دیگر فواید مصرف نان سبوس‌دار اشاره کرد و افزود: نان سبوس‌دار سبب کاهش جذب کلسترول و چربی خون می‌شود و جذب قند خون با مصرف سبوس کاهش‌یافته و از دیابت پیشگیری می‌کند.
 
وی بابیان اینکه فیبر موجود در سبوس گندم سبب می‌شود تا جذب املاح در بدن تسهیل شود، می‌افزاید: با سبوس‌گیری جذب این املاح ازجمله روی، آهن و غیره در بدن دچار اختلال می‌شود.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی خاطرنشان می‌کند: اندازه استاندارد برای گرفتن سبوس از آرد حدود ۱۳ درصد است که متأسفانه در حال حاضر در کشور و استان سبوس‌گیری گندم بیش‌ازحد استاندارد انجام می‌شود که نیاز است به این مسئله توجه شود.
 
هاشمی بابیان اینکه در شورای آرد و نان، اداره غله، استاندارد و سایر دستگاه‌های مرتبط با این موضوع باید پیگیر کاهش مسئله سبوس‌گیری از گندم باشند، می‌افزاید: در کارگروه سلامت غذایی که با حضور دستگاه‌های مرتبط تشکیل شد مقرر شد تا پیگیری‌های اصلاح روند سبوس‌گیری انجام شود که متأسفانه هنوز محقق نشده است.
 
استفاده از نان سبوس‌دار به فرهنگ‌سازی نیاز دارد
سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی در این خصوص بابیان اینکه قوت غالب مردم نان و فرآورده‌های آردی است که بخش عمده‌ای از نیازهای انرژی و پروتئین بدن را تأمین می‌کند، می‌گوید: سبوس خارجی‌ترین لایه دانه گندم است و بخش زیادی از ویتامین‌های گروه ب و کلسیم و آهن از این طریق جذب بدن می‌شود.
 
وحید رضا فریدونی تصریح می‌کند: یکی از فواید سبوس، فیبر موجود در آن است که به دستگاه گوارش کمک می‌کند، مانع از یبوست می‌شود و از بیماری‌های روده بزرگ به‌ویژه سرطان پیشگیری می‌کند.
 
وی می‌گوید: نان سبوس‌دار به دلیل داشتن فیبر بالا ازنظر هضم بهتر از نان سفید است که باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود و کمترین مواد قندی را داراست .
 
فریدونی بابیان اینکه نان تیره، نانی که از آرد دانه‌های سبوس‌دار گندم تولیدشده و فواید آن به‌مراتب بالاتر از نان‌های سفید است، می‌افزاید: متأسفانه امروزه بر اساس باور غلط تیرگی نان‌ها و سبوس‌دار بودن آن‌ها، موجب شده است که مردم بیشتر از نان‌های سفید استفاده کنند و نان‌های تیره که باکیفیت‌تر هستند را پس بزنند.
 
وی بابیان اینکه استفاده از نان‌های سفید و بدون سبوس در بین مردم بر اساس عدم آگاهی صورت می‌گیرد، می‌گوید: رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در آگاه‌سازی مردم در استفاده از نان سبوس‌دار و باکیفیت دارند تا این موضوع به‌عنوان یک مطالبه مهم در میان مردم در سطح جامعه مطرح شود و خود مردم خواهان نان مرغوب از نانوا شوند.
 
سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی بابیان اینکه رعایت نکردن تخمیر و کوتاه بودن زمان تخمیر، کوتاه بودن زمان پخت، استفاده از آرد سفید و کم سبوس نیز باید در فرایند تولید نان موردتوجه باشد، می‌افزاید: اگر هرکدام از مراحل فرآیند تولید نان ازجمله فرایند رفتار با آرد، تخمیر و غیره به‌خوبی انجام نشود بسیاری از مواد مغذی جذب نخواهد شد.
فریدونی خاطرنشان می‌کند: برای آموزش کادر نانوایی‌ها در استان ۹۰۰ نفر آموزش داده شدند تا مراحل تولید نان باکیفیت محقق شود.
 
وی بابیان اینکه در حال حاضر بسته به انواع مختلف نان آردهایی با میزان سبوس متفاوت تهیه می‌شود، می‌افزاید: متأسفانه استقبال مردم از نان سفید بیشتر شده است و نان با آرد تیره را پس می‌زنند و این امر سبب شده تا نانوایی و کارخانه آرد به سمت استفاده از آرد سفید پیش بروند.
 
فریدونی خاطرنشان می‌کند: هم‌اکنون یک هزار و ۱۱۲ واحد نانوایی یارانه‌ای در استان وجود دارد که سالیانه ۸۰ هزار تن آرد برای این واحدها استفاده می‌شود.
 
وی تصریح می‌کند: بسیاری افراد سفیدی نان و ظاهر نان را بر کیفیت آن ترجیح می‌دهند، درحالی‌که از خاصیت نهفته در تیرگی نان غافل هستند، نمی‌دانند نان‌های سبوس‌دار در تأمین املاح، پروتئین، فیبر و ویتامین‌های بدن مفید هستند.
 
مردم از روی ناآگاهی خواهان نان سفید هستند
رئیس اتحادیه نانوایان بجنورد با اشاره به اینکه رنگ تیره نان‌ها به دلیل استفاده سبوس است،می‌گوید: این ویژگی خاص سبوس است که رنگ آرد را تیره‌تر می‌کند، رنگ سفید آرد برای مردم جذاب‌تر است، به همین دلیل مردم از سبوس استقبال نمی‌کنند، البته نداشتن استقبال مردم از نان‌های تیره‌رنگ به دلیل نداشتن آگاهی است.
 
الیاس رحمتی نیز در این خصوص خاطرنشان می‌کند: اگر افراد بدانند نان تیره‌تر نسبت به نان سفید خاصیت بهتر و بیشتری دارد، در مصرف آن کوتاهی نمی‌کنند.
 
رحمتی بابیان اینکه جداسازی سبوس از آرد منبع بسیاری از بیماری‌ها در انسان است،  خاطرنشان می‌کند: فیبر موجود در سبوس در پیشگیری از بسیاری از سرطان‌های گوارشی تأثیر مثبت دارد و می‌تواند سلامت افراد را افزایش دهد و از جذب سریع قندهای مواد غذایی جلوگیری می‌کند، به همین دلیل تأکید می‌شود افراد دارای دیابت نان سنگک و جو استفاده کنند.
 
وی تصریح می‌کند: باید فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد تا مردم تمایل به استفاده از نان سبوس‌دار داشته باشند، درصورتی‌که مردم استقبال کنند، تولید نان با آرد سبوس‌دار در دستور کار نانواها قرار می‌گیرند.
وی معتقد است باید درزمینهٔ استفاده سبوس در نان فرهنگ‌سازی شود، البته این کار انجام‌نشده، مردم فکر می‌کنند اگر نان تیره شود، نامرغوب‌تر می‌شود زیرا اطلاع‌رسانی در این زمینه نشده است، که در این زمینه باید عزم همگانی درباره استفاده سبوس وجود داشته باشد.
 
رئیس اتحادیه نانوایان بجنورد خاطرنشان می‌کند:  تا 12 درصد سبوس‌گیری برای آرد انجام شود که هم‌اکنون سبوس‌گیری بیشتر از این میزان است.
 
وی ادامه می‌دهد: در این روند مقصر نانوایی‌ها نیستند چراکه نانوایان نیز به مطالبات مردم توجه می‌کنند، مردم خواهان هر نانی باشند، نانوا می‌پزد و توزیع می‌کند.
 
رحمتی تصریح می‌کند: زمانی که رنگ نان تیره می‌شود، مردم خریداری نمی‌کنند بنابراین نانوا نیز مجبور است، این کار را نکند، اگر مردم نان سبوس‌دار خریداری کنند، برای نانوا تفاوتی ندارد.
 
وی تأکید می‌کند: باید برنامه‌ریزی صورت گیرد تا میزان درصد سبوس آرد افزایش پیدا کند تا مردم از نان سبوس‌دار بهره‌مند شوند.
 
وی بابیان اینکه در حال حاضر ۱۶۷ واحد نانوایی یارانه‌ای و ۶۵ نانوایی آزاد در بجنورد وجود دارد، می‌گوید: برخی از نانوایی‌های یارانه‌ای نیز مجبور می‌شوند به دلیل بازارپسند شدن نان، آردهای یارانه‌ای را با آرد سفید مخلوط کنند.
 
انتهای پیام/ آقایی

گروه گزارش/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.