سرویس اقتصادی | کد خبر: 28954
تاریخ انتشار: 1397/02/20 - 10:38:55

88درصد آب خراسان شمالی در کشاورزی مصرف می‌شود

88درصد آب خراسان شمالی در کشاورزی مصرف می‌شود,

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی حجم آب مصرفی بخش کشاورزی استان را یک میلیارد و 54 میلیون مترمکعب دانست و گفت: مصرف حدود 88 درصد آب قابل استحصالی در حوزه کشاورزی و 12 درصد در بخش صنعت و شرب است.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، عبدالله یوسفی اظهار کرد: هم‌اکنون 58 درصد آب موردنیاز بخش کشاورزی این استان هم از منابع آب‌های سطحی تأمین می‌شود.
وی گفت: اگر در سال زراعی جاری بارندگی مناسبی داشته باشیم این 58 درصد معادل 575 میلیون مترمکعب آب قابل تحقق است و همچنین 42 درصد نیز از منابع آب‌های زیرزمینی استحصال می‌شود که معادل 479 میلیون مترمکعب است.
یوسفی افزود: 90 درصد حوزه کشاورزی استان نیازمند به آبیاری است این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دیگر به آب سبز متکی هستند و میزان بارندگی سالانه آن‌ها کفایت آبیاری اراضی کشاورزی را می‌کند، اما هم‌اکنون از آب‌های زیرزمینی به‌عنوان انرژی ذخیره مصرف می‌کنیم که این امر موجب افزایش هزینه‌های تولیدشده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: از آب‌های سطحی در صورتی می‌توانیم استفاده کنیم که نزولات در فصول مختلف به‌خصوص در فصل زمستان در حد نرمال باشد.
یوسفی افزود: در راستای سیاست سازگاری با کم‌آبی برنامه‌های علمی و دانش‌محور با استفاده از فناوری‌های جدید در دستور کار قرار گرفته است که به افزایش بهره‌وری، راندمان آب و تولید و همچنین معیشت اقتصادی تولیدکننده‌ها تأثیر مثبت خواهد گذاشت.
استان خراسان شمالی در منطقه نیمه‌خشک واقع‌شده و میانگین سالانه بارش باران در این استان 250 تا 260 میلی‌متر است که در سال‌های اخیر، به دلیل کاهش بارش‌ها و بروز خشک‌سالی، به این میانگین نرسیده است. 

انتهای خبر/ایرنا

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.