سرویس سیاسی | کد خبر: 28988
تاریخ انتشار: 1397/02/24 - 09:44:19

قوامی در نطق میان دستور تأکید کرد:

خراسان شمالی نیازمند نقطه عطف در تحولات توسعه‌ای

خراسان شمالی نیازمند نقطه عطف در تحولات توسعه‌ای,

نماینده مردم اسفراین در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه شاخص‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خراسان شمالی بسیار نامناسب است، تأکید کرد: این استان نیازمند نقطه عطف در تحولات توسعه‌ای است.

هادی قوامی در نشست علنی روز گذشته در نطق میان دستور خود تصریح کرد: از دولت تقاضا داریم وضعیت مدیریت استان را هر چه سریع‌تر مشخص کنند، از وزیر کشور بابت ارائه پیشنهادهای مناسب سپاسگزاری می‌کنم، مجمع نمایندگان نیز هم‌راستا است و امیدواریم به‌گونه‌ای گام بردارند که در سفر رئیس‌جمهور به خراسان شمالی حداقل پروژه‌ای باشد که افتتاح کنند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، خطاب به رئیس‌جمهور ادامه داد: متأسفانه از سال 1394 که دولت به خراسان شمالی سفرکرده تمامی پروژه‌ها بر زمین مانده و اقدام مهمی در استان انجام نشده است؛ جناب آقای روحانی صدای مردم را  بشنوید و درست بشنوید تا نقطه عطفی در تحولات توسعه استان انجام شود.
وی همچنین کسب عنوان قهرمانی در رقابت‌های فوتسال آسیا توسط بانوان شایسته کشورمان، ایام شعبانیه، هفته کارگر و معلم را تبریک گفت و افزود: بر اساس آمار مرکز آمار ایران جمعیت شاغل براثر رده شغلی که در سال 1384 تا 1395 ارائه‌شده نکته مهمی قابل‌توجه است.
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، افزود: کل اشتغال بر اساس آمار از 20 میلیون و 619 هزار نفر در سال 84 به 21 میلیون و 346 هزار در سال 92 و 22 میلیون و 578 هزار نفر در سال 95 افزایش پیداکرده است یعنی طی 11 سال حدود 2 میلیون نفر به تعداد افراد شاغل کشور افزوده شده است.
وی ادامه داد: آمار کارفرمایان که به آن‌ها کارآفرینان گفته می‌شود از یک‌میلیون و 233 هزار نفر در سال 84 به 812 هزار نفر در سال 95 کاهش پیداکرده و آمار خود اشتغالان یا کارکنان مستقل از 6 میلیون و 257 هزار نفر در سال 84 به 8 میلیون و 157 هزار نفر در سال 95 افزایش پیداکرده یعنی طی 11 سال با کاهش آمار حدود 421 هزار نفر کارآفرین در کشور مواجه هستیم.
 
این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: زمانی که شرایط اقتصادی بحرانی می‌شود و محیط برای کارآفرینان مناسب نیست نمودار خود اشتغالان در اقتصاد افزایش‌یافته بنابراین گفته می‌شود که خوداشتغالی با بیکاری و تورم همسو بوده اما کارآفرینی که موتور متحرکه توسعه اقتصادی است و کارآفرینان می‌توانند بازار جدید ایجاد و محصول جدید به بازار وارد کنند و سازمان صنعتی جدیدی ایجاد کنند.
 
قوامی یادآور شد: درواقع دو نوع سرمایه‌گذاری یعنی یکی القایی که ناشی از نرخ بهره و با نرخ بهره بالا و پایین شدن سرمایه‌گذاری تغییر می‌کند و دیگری نیز سرمایه مستقل که ناشی از کشف منابع جدید و تکنولوژی بوده که این سرمایه‌گذاری جدید و تکنولوژی حاصل عرضه کارآفرینان است یعنی اگر عرضه کارآفرینان طی این 11 ساله به‌جای کاهش 400 هزارنفری افزایش پیداکرده بود انتظار ماده اولیه، بازار، محصول و سازمان صنعتی جدید و به‌تبع آن اشتغال مناسب را می‌توانستیم داشته باشیم و با کاهش خوداشتغالی بد که ناشی از فشار اقتصادی است مواجه می‌شدیم.
 
وی تصریح کرد: اینکه رئیس‌جمهور و دولت ادعا می‌کنند که 2 میلیون شغل ایجاد کردیم 400 هزار کارآفرین را در اقتصاد کشور تخریب کرده‌ایم و امروزه شرایط اجتماعی برای کارآفرینان مساعد نیست.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بروز تلاطمات بازار ارز و نابرابری‌های منطقه‌ای به دلیل عدم فراهم نمودن شرایط اجتماعی به  فراخور استعداد کارآفرینان است و این مساعد نبودن شرایط باعث شده در 11 ساله اخیر 421 هزار کارآفرین در اقتصاد کشور از بین بروند و این هشداری جدی است که نظام باید فکری اساسی برای ایجاد شرایط اجتماعی مناسب برای کارآفرینان کند تا بتوان بر بحران‌های کشور فائق آمد.
 
قوامی با یادآوری بدعهدی آمریکا و خروجش از برجام، گفت: بالاخره آمریکا از برجام خارج شد و مشخص بود نسبت به این کار اقدام می‌کند؛ مشکل ما با نظام سلطه و آمریکا نفی سلطه است اما آن‌ها می‌خواهند از طریق شرکت‌های فراملیتی سلطه خود را بر عالم افزایش دهند بنابراین ضروری است شرایط را برای تحقق اقتصاد مقاومتی در داخل فراهم کنیم.
وی راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی را توجه مناسب به کارآفرینان دانست و افزود: کارآفرین باید در اقتصاد کشور دیده شود تا بتوانند نگاه‌های فراملی داشته و محدودیت‌های ارزی را از بین ببرند زیرا این افراد با صادرات کالا باعث ورود ارز به کشور می‌شوند.
انتهای خبر/اتفاقیه
 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.