سرویس گزارش | کد خبر: 29013
تاریخ انتشار: 1397/02/25 - 10:07:13

اتفاقیه بررسی می‌کند؛

آشفته‌بازار مسکن در خراسان شمالی

صنعت مسکن همواره پیشران و موجب حرکت و رونق اقتصادی ده‌ها حرفه جانبی می‌شود و با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی کشور، موضوع بیکاری است، رونق این بخش می‌تواند به گسترش بازار کار و اشتغال منجر شود که تحقق این امر نیاز به توجه ویژه دارد.
آشفته‌بازار مسکن در خراسان شمالی,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، این روز‌ها بهانه جدید برای گران‌تر شدن خانه‌ها شده است که این امر می‌تواند نقش مؤثری در کاهش تعداد معاملات داشته باشد.

 

عاملی که سبب آشفته‌بازاری مسکن شد

ابراز نگرانی از افزایش اخیر قیمت مسکن وجود دارد و ازآنجایی‌که اقشار متوسط و پایین جامعه توان خرید ندارند، در صورت افزایش قیمت مسکن، جامعه دچار مشکل می‌شود.

به نظر می‌رسد بازار مسکن بیش از این کشش ندارد که دوباره یک افزایش قیمت آن‌چنانی به خود ببیند.

بازار مسکن متأثر از بازارهای موازی خود مثل بازار سکه و ارز و تعدیل نرخ سود بانکی، افزایش قیمت بیشتر از نرخ تورم را به خود دید.

 در هفته‌های اخیر، افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی در بازار، موجب تحولاتی در بازار ساخت‌وساز شده است که درنهایت می‌تواند به ضرر مصرف‌کننده نهایی یعنی خریدار مسکن منجر شود.

این روز‌ها اوضاع‌واحوال بازار مسکن به تبعیت از کشور، در استان نیز نابسامان شده به‌طوری‌که بسیاری از کارشناسان مسکن، معتقدند با ادامه این وضعیت، بازار به سمت رکود تورمی هدایت می‌شود.

بسیاری از خریدارانی که با وعده‌ووعیدهای تسهیلاتی، روزنه امیدی به خانه‌دار شدن داشتند متأسفانه با این اوضاع نا به سامان، امید خود را ازدست‌داده‌اند و به گفته بسیاری از آن‌ها نه‌تنها نتوانسته‌اند خانه بخرند بلکه با گران‌تر شدن قیمت‌ها، میزان اجاره‌ها نیز چندین برابر شده است.

 

خانه‌به‌دوش‌ها گلایه‌مند از شرایط بازار مسکن

کاظمی یکی از شهروندان با بیان اینکه  در حال حاضر بازار رهن و اجاره مسکن بسیار افزایش داشته است، می‌گوید: مدت زیادی است که برای اجاره منزل به مشاور املاک مراجعه می‌کنم اما باقیمت‌های بسیار بالا نمی‌توانم خانه پیدا کنم چراکه تمام موارد، خانه‌ها از ۳۰۰ تومان اجاره و ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان شروع می‌شوند و من با حقوق کارگری توان اجاره ندارم.

وی می‌گوید: با این اوضاع می‌خواستم با صاحب‌خانه تمدید کنم اما صاحب‌خانه می‌گوید اجاره از ۲۵۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان باید افزایش یابد اگر نمی‌خواهید خانه را تخلیه کنید.

محمدی که یکی از شهروندانی است که این روزها برای پیدا کردن خانه‌ای اجاره‌ای به چندین بنگاه مسکن سر زده است، با بیان اینکه تحول خاصی در بازار مسکن ایجاد نشده است و قیمت‌ها همچنان بالاست گفت: تا زمانی که وضعیت اقتصادی کشور بهبود پیدا نکند امیدی به رونق گرفتن این بازار نیست و سیاست‌گذاری درستی در این حوزه انجام ‌نشده است.

وی می‌گوید: اخیراً بسیاری از مشاورین املاک برای اجاره منزل که مراجعه می‌کنیم می‌گویند برای اجاره مسکن باید تنها یک فرزند داشته باشید و فرزند شما باید در سنی نباشد که به خانه آسیب وارد کند.

رمضان پور یکی دیگر از شهروندان در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال جاری می‌گوید: بازار مسکن از آرامش مناسبی برخوردار نبوده و بازار پرتلاطمی را در این بخش شاهد بودیم به‌طوری‌که افزایش قیمت‌ها صدای مردم را درآورده است.

وی می‌افزاید: درواقع به عقیده من رونق خریدوفروش مسکن بیشتر ناشی از افزایش خریدوفروش‌ها، و گردشی است که در عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد.

 

رکود در بازار مسکن

رحیمی مشاور املاک بجنورد می‌گوید: از اوایل خردادماه سال گذشته بعد از وقوع زلزله جنب‌وجوشی در عرضه و تقاضا و خریدوفروش مشاهده کردیم که منجر به بالا رفتن حجم تقاضای مسکن شد و افزایش قیمت‌ها در حد نرخ تورم حرکت می‌کرد.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت بازار مسکن در اسفندماه سال گذشته و امسال بیان می‌کند: از اوایل اسفندماه یک آرامش و رکودی در بازار مسکن حاکم شده است و وضعیت بازار مسکن در سال جدید هم‌ بستگی به بازارهای موازی دارد که این بازارها چه حرکتی را در پیش بگیرند و قیمت مسکن تا حدود زیادی از وضعیت این بازارها تبعیت می‌کند.

رحیمی ادامه می‌دهد: همچنین این تحرکات ناشی از تحرکات اقتصادی موجود در اقتصاد کشور و تحرکاتی نیز هست که در بازار ارز صورت گرفته است و در پی آن بازار مسکن هم چند ماهی است که تکان خورده و دادوستدهایی در آن صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه از زمان وقوع زلزله که بسیاری از ساکنان گلستان شهر به بجنورد آمدند اغلب خانه‌ها پر شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر خانه خالی به‌ندرت پیدا می‌شود و خانه برای معرفی به متقاضیان کم داریم.

وی ادامه می‌دهد: افزایش زیادی در بازار رهن و اجاره وجود دارد و تقریباً حرف آخر را مالک می‌زند، حتی الان خانه‌ای با وضعیت نامناسب که مالک با بالاترین قیمت‌گذاری کرده است.

وی همچنین می‌افزاید: افزایش قیمت مصالح ساختمانی، این روز‌ها بهانه جدید برای گران‌تر شدن خانه‌ها است که این امر می‌تواند نقش مؤثری در کاهش تعداد معاملات داشته باشد.

 

افزایش قیمت مصالح ساختمانی

رحیمی در خصوص پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن در سال جدید گفت: پیش‌بینی ما این است که در سال جدید نسبت به سال 96 رونق بازار مسکن افزایش بیشتری پیدا کند.

وی می‌گوید: اگرچه در سال جاری تحرکاتی در بازار مسکن اتفاق افتاد؛ اما شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی بودیم. به‌طوری‌که قیمت برخی از مصالح افزایش زیادی داشت.

وی همچنین با بیان اینکه در سال 96 قیمت آهن هم به‌صورت غیرمنتظره‌ای گران شد، گفت: افزایش قیمت مصالح ساختمانی تهدیدی برای قیمت مسکن است و این امکان وجود دارد که منجر به بالا رفتن قیمت‌ها در بازار مسکن شود.

 

بازار آهن گرفتار شدیدترین نوسانات قیمت

مدیر بازرسی اصناف خراسان شمالی نیز در این خصوص با بیان اینکه در هفته‌های اخیر، افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی در بازار، موجب تحولاتی در بازار ساخت‌وساز شده است که بر بازار خریدوفروش و رهن و اجاره مسکن تأثیرگذار خواهد شد.

هادی ابراهیمی با بیان اینکه قیمت برخی نهاده‌های ساختمانی ازجمله آهن‌آلات، سیمان و گچ در بازار افزایش‌یافته است، می‌افزاید: شدیدترین نوسان و افزایش قیمت‌ها مربوط به گروه کالایی آهن‌آلات است چراکه قیمت آهن‌آلات بستگی به نوسانات دلار دارد.

ابراهیمی می‌گوید: انواع محصولات فلزی مربوط به صنعت و ساختمان در هفته‌های اخیر رشد داشته‌اند به‌نحوی‌که این افزایش قیمت بسته به اینکه سازه ساختمان؛ فلزی یا بتنی باشد در قیمت تمام‌شده مسکن تأثیر می‌گذارد.

وی می‌افزاید: سیمان چون در استان وجود دارد در بازار افزایش قیمت آن‌چنانی نداشته است.

ابراهیمی با بیان اینکه با توجه به آمارهای موجود از سوی نظام‌مهندسی درزمینهٔ ساخت‌وساز ۴۵ درصد افزایش تقاضای نقشه‌های ساختمانی وجود داشته است ، می‌گوید: ساخت‌وساز نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

 

متقاضی برای مسکن وجود ندارد

ابراهیمی با بیان اینکه بازار رهن و اجاره بستگی زیادی به عرضه و تقاضا دارد، تصریح می‌کند: به دلیل افزایش رهن و اجاره متقاضی برای بازار مسکن وجود ندارد و کسی که قصد جابجایی دارد به دلیل قیمت‌های بالا ترجیح می‌دهد با صاحب‌خانه باقیمتی بالاتر به توافق برسد تا اینکه به‌جای دیگری جابجا شود و هزینه‌های مضاعف حمل و غیره را متحمل شود.

مدیر بازرسی اصناف خراسان شمالی می‌گوید: بااین‌حال خانه خالی به عقیده من بسیار است اما متقاضی برای مسکن کم شده است.

ابراهیمی می‌افزاید: قیمت در دست خود مالک است و طی یک تا دوساله اخیر نیز مالکان تمایل دارند مسکن خود را به زن و شوهر و یا خانواده دارای یک فرزند اجاره دهند.

وی با بیان اینکه ساماندهی و اجرای طرح بافت فرسوده در رونق بازار مسکن تأثیرگذار است، می‌افزاید: با تخریب خانه و بافت‌های قدیمی و ساخت واحدهای تازه‌ساخت منزل برای اجاره و رهن افزایش می‌یابد.

 

قیمت‌گذاری‌های بدون ضابطه

رئیس اتاق اصناف خراسان شمالی نیز با بیان اینکه در آیین‌نامه هرساله افزایش رهن و اجاره حدود ۷ تا ۱۰ درصد معقول است و از این میانگین بیشتر نباید افزایش وجود داشته باشد، می‌گوید: اما در حال حاضر متأسفانه مالکان منازل مسکونی و تجاری در استان و کشور این مباحث را رعایت نمی‌کنند.

اسدی با بیان اینکه در بازار اجاره و رهن مشکلات و دغدغه‌های بسیاری در کل کشور وجود دارد، می‌افزاید: در بازار رهن و اجاره منازل و واحدهای تجاری متأسفانه قیمت‌ها بدون هیچ ضابطه‌ای انجام می‌شود که مشکلات زیادی به وجود آورده است.

وی تصریح می‌کند: امروزه هرکسی که دارای ملکی است سعی می‌کند به بالاترین قیمت‌ها آن را به مستأجر اجاره دهد و مستأجر نیز به دنبال کمترین قیمت است.

اسدی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت‌ها افزایش داشته است و این افزایش قیمت در مغازه‌های تجاری بیشتر بوده است، می‌گوید: یکی از افزایش قیمت در واحدهای تجاری به دلیل کمبود مغازه‌های تجاری در سطح شهر است.

وی تصریح می‌کند: با بهره‌برداری پروژه‌های بزرگ واحدهای تجاری، تفریحی در حال ساخت همچون پروژه هماگ و سایر پروژه‌های همانند آن واحدهای تجاری افزایش می‌یابد و بازار رهن و اجاره نیز در استان متعادل خواهد شد.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.