سرویس گزارش | کد خبر: 29065
تاریخ انتشار: 1397/02/30 - 09:59:57

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

شیب تند سالمندی

۵۲ هزار و ۳۹۰ نفر جمعیت ۶۵ سال و بیشتر استان
شیب تند سالمندی,

سیاست‌های جمعیت اهمیت زیادی در زندگی اجتماعی افراد دارند و با حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در ارتباط است، به همین دلیل اداره ثبت‌احوال، تاریخ سی‌ام اردیبهشت‌ماه مصادف با سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبری را روز ملی جمعیت نام‌گذاری کرده است.

این مصوبه که پیرو سیاست‌های رهبر انقلاب در رابطه با افزایش فرزند آوری و جمعیت جوان کشور ابلاغ شده است، خطاب به مسئولان از آنان خواسته‌شده تا سازوکارهای متناسب با افزایش جمعیت را در کشور ایجاد کنند.

ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی ،ایرانی، ارتقاء امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ‌سازی برای احترام و تکریم سالمندان، توانمندسازی جمعیت در سن کار، باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیتی، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج، تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه‌گذاری، تقویت مؤلفه‌های هویت‌بخش ملی (ایرانی، اسلامی، انقلابی) و ارتقاء وفاق و همگرایی اجتماعی و رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی از دیگر مفاد سیاست‌های کلی جمعیت است.

نگرانی از کاهش زاد و ولدها و افزایش سالمندی در حالی به یکی از دغدغه مسئولان تبدیل شده است که مشکلاتی نظیر اشتغال، تورم نرخ مسکن و افزایش لحظه‌ای قیمت کالاهای اساسی و هزینه‌های درمانی در کشور امکان هرگونه برنامه‌ریزی برای میل به ازدواج و فرزند آوری را از جوانان گرفته است.

در حال حاضر با کاهش ازدواج‌ها، افزایش طلاق‌ها و کاهش فرزند آوری و پائین آمدن هرم جمعیت جوان در برخی استان‌های کشور روبرو هستیم.

بر اساس آمارها هرم سنی جمعیت خراسان شمالی نیز به‌تبع بیشتر استان‌های کشور به سمت پیری سیر می‌کند و این زنگ خطری جدی برای آینده استان است، بنابراین با توجه به اینکه هرم سنی جمعیت به سمت سالمندی حرکت کرده، این وضعیت نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق است.

 

 سن امید به زندگی در استان پایین‌تر از میانگین کشوری

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی می‌گوید: بر اساس آمار سال ۹۵ در استان، رشد طبیعی جمعیت ۱.۵۱ درصد است.

سید احمد هاشمی با بیان اینکه شاخص تولد مهم‌ترین مبحث تنظیم جمعیت است، خاطرنشان می‌کند: میزان باروری کلی در استان نیز ۲.۵ درصد است.

هاشمی با بیان اینکه بر اساس آمار سال ۹۵، در استان حدود ۵۵ هزار و ۴۹۸ نفر زنان بین سنین ۱۰ تا ۴۹ سال در سنین باروری هستند، تصریح می‌کند: پنج درصد از خانواده‌ها به دلایل مختلف ازجمله عدم تمایل به باروری، ناباروری و غیره بدون فرزند هستند و هشت درصد از خانواده‌ها دارای تک‌فرزند هستند.

هاشمی می‌گوید: میانگین کشوری میزان باروری کلی ۲.۱ است و این میانگین در استان ۲.۵ است که درزمینهٔ باروری کلی جزء استان‌هایی هستیم که با مشکلی مواجه نیستیم.

وی با بیان اینکه مبحث دیگر امید به زندگی است که نقش به سزایی در افزایش جمعیت دارد، می‌افزاید: میانگین کشوری امید به زندگی در بین مردان ۷۲ سال و در بین زنان ۷5 سال است که این میانگین در استان برای مردان ۶۹.۸ سال و برای زنان ۷۲.۶ سال است.

 

۸ درصد جمعیت استان سالمند هستند

کارشناس امور سالمندان سازمان بهزیستی استان خراسان شمالی با بیان اینکه هفت تا هشت درصد از جمعیت بیش از ۹۰۰ هزارنفری استان را سالمندان تشکیل می‌دهند، می‌گوید: بیش از ۷۰ هزار نفر سالمند در استان وجود دارد که تحت پوشش ارگان‌های دولتی هستند.

یعقوبی می‌افزاید: بسیاری از سالمندان استان به دلیل قرار نگرفتن در ثبت آماری دستگاه‌های متولی شناسایی نشده‌اند و تعداد دقیق سالمندان در استان در دست نیست.

وی با بیان اینکه نگرانی از کاهش زادوولدها و افزایش سالمندی به یکی از دغدغه مسئولان تبدیل شده است، می‌گوید: در حال حاضر سهم جامعه سالمندی از جمعیت در حال افزایش است و طی ۲۰ تا ۲۵ سال آینده جمعیت سالمندی تا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت و جمعیت به‌شدت به سمت پیری می‌رود.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش جمعیت سالمند و مسائل و گرفتاری‌هایی که با افزایش نسل سالمند وجود دارد باید از هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌ها توسط تمام دستگاه‌های متولی صورت گیرد.

یعقوبی می‌گوید: توسط سازمان بهزیستی طی امسال دو مرکز ویژه نگهداری سالمندان در بجنورد و اسفراین راه‌اندازی شده است که آماده ارائه خدمات به این قشر است.

وی با بیان اینکه تغذیه، بهداشت و افزایش امید به زندگی لازمه جمعیت سالمند است، می‌افزاید: این مراکز خدمات گوناگون ازجمله خدمات رفاهی، تفریحی، درمانی، بهداشتی و غیره به سالمندان ارائه می‌دهند.

 

شاخص‌های جمعیتی استان چگونه است؟

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان شمالی می‌گوید: آخرین آمار تا پایان سال۹۶ جمعیت استان حدود ۹۵۷ هزار نفر است که از این جمعیت  ۲۶۱ هزار و ۶۵۳ نفر جمعیت صفر تا ۱۴ سال، ۶۹۵ هزار و ۶۳۰ نفر جمعیت بالای ۱۵ سال، ۵۲ هزار و ۳۹۰ نفر جمعیت ۶۵ سال و بیشتر و ۲۵۰ هزار و ۵۴۴ نفر جمعیت جوان است.

زاهدی نیا در خصوص ثبت وقایع چهارگانه در استان، می‌افزاید: ازدواج در استان ۱۰.۵ در هزار است که این میانگین در کشور ۷.۶ است و از این لحاظ رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم.

وی تصریح می‌کند: در خصوص آمار مربوط به طلاق میانگین کشوری طلاق ۲.۲ است که این میانگین در استان ۲.۳ در هزار است که رتبه ۱۳ کشوری را در طلاق داریم.

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان شمالی با بیان اینکه درزمینهٔ ولادت در استان رتبه هشت کشوری را دارا هستیم، می‌افزاید: میانگین کشوری ۱۸.۸ است که این میانگین در استان ۲۱.۴ بوده که نسبت به میانگین کشور بالاتر هستیم.

وی با بیان اینکه ازلحاظ وفات رتبه هفت ‌کشوری را داریم، می‌افزاید: میانگین وفات در استان ۵.۳ است که میانگین کشوری ۴.۸ است که بیماری‌های قلبی به‌عنوان بیشترین عامل مرگ‌ومیر است.

زاهدی نیا درزمینهٔ وضعیت هرم سنی جمعیت در استان می‌گوید: بیشترین جمعیت در استان بین سن ۲۵ تا ۳۰ سال است که در حال حاضر جمعیت استان جوان است.

وی می‌گوید: اگر ثبت وقایع چهارگانه طی سال ۹۶ را با سال ۹۵ مقایسه کنیم، ولادت در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، سه درصد کاهش، وفات ۷.۳۸ درصد افزایش، طلاق ۲.۴ درصد افزایش و ازدواج نیز ۵ درصد کاهش را داشته است که این نشان‌دهنده وضعیت خوبی نیست چراکه ازدواج و ولادت در حال کاهش و طلاق در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه ازلحاظ میانگین امید به زندگی در استان میانگین خوبی نداریم، تصریح کرد: امید به زندگی در مردان شهری خراسان شمالی ۷۲.۵ و در زنان شهری استان ۷۳.۷ سال است که میانگین کشوری به ترتیب در مردان و زنان شهری در کشور ۷۲.۹۶ و ۷۵.۶۳ است.

همچنین میانگین امید به زندگی در مردان روستایی استان ۶۸.۱۳ و در زنان روستایی استان ۶۹.۳۳ است که این آمار به ترتیب در مردان و زنان روستایی در کشور ۷۰.۴۵ و ۷۱.۵۶ است.

انتهای گزارش/ آقایی 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.