سرویس اجتماعی | کد خبر: 29088
تاریخ انتشار: 1397/02/31 - 09:39:39

گزارش اتفاقیه به بهانه روز ملی «اهدای عضو»؛

شروعی که با یک پایان رقم می‌خورد

شروعی که با یک پایان رقم می‌خورد,

سال‌ها بود که نام روزی برای اهدای زندگی در تقویم ملی خالی بود اما با پس از تلاش مسئولان واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی «روز اهدای عضو، اهدای زندگی» با تأیید و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به تقویم کشور اضافه شد.

به گزارش پایگاه خبر اتفاقیه، روز 31 اردیبهشت مصادف با سالروز فتوای تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر جایز بودن اهدای عضو به‌عنوان «روز ملی اهدای عضو» شناخته شد.

دین مبین اسلام، اهمیت فوق‌العاده‌ای برای نجات جان انسان‌ها قائل است؛ چنانچه در قرآن کریم، سوره مبارکه مائده آیه ٣٢ به‌تصریح اشاره شده است: هرگاه کسی باعث بقای نفسی شود مانند آن است که باعث نجات جان تمام انسان‌ها شده است.

هرسال تعداد زیادی از بیماران نیازمند به پیوند عضو که در لیست انتظار هستند، جان می‌سپارند و این در حالی است که اعضای سالم افراد دچار مرگ مغزی، زیر خاک مدفون می‌شوند.

هرکس و در هر سن می‌تواند در صورت بروز مرگ مغزی و با رضایت بستگان، اهداکننده عضو باشد.

شرایط پزشکی فرد در زمان مرگ مغزی، تعیین‌کننده قابلیت وی برای اهدا خواهد بود.

اعضای قابل‌اهدا شامل: کلیه‌ها، کبد، قلب، ریه، لوزالمعده و روده و نسوج قابل‌اهدا نیز قرنیه، استخوان، سیاهرگ، غضروف، دریچه‌های قلبی، پوست و تاندون است.
 

اهدای عضو، اهدای زندگی

نگار، رو به روی تلویزیون بر روی کاناپه نشسته بود. روز به روز دنیا برایش غمگین‌تر سیر می‌کرد. همین دیروز بود که فکر احمقانه‌ای تمام ذهن او را فراگرفته بود، آری فکر خلاص کردن خود.

بالاخره برای فرد تنهایی همچون او، غیرازاین فکر، غیرطبیعی است. زندگی روزانه‌اش شده بود که از صبح که بیدار می‌شود تا عصر هر روز غیر از جمعه‌ها به سر کار خود برود و به‌عنوان یک کارمند ساده هر روز یک فعالیت تکرار کند که البته هیچ عشقی هم به این کار نداشت بلکه از روی اجبار برای گذران زندگی این روزمرگی را ادامه می‌داد.

 

آخر هفته‌هایش هم به خواندن کتاب و دیدن تلویزیون می‌گذشت. هیچ‌کس نمی‌دانست خود این شکل زندگی را انتخاب کرده یا نه، سرنوشت این شیوه را برای او رقم زده است.

حال چشم‌های او، تلویزیون را نگاه می‌کرد البته ذهنش در اعماق سیاهی‌هایی که زندگی‌اش را روز به روز بیشتر فرامی‌گرفت، بود. مثل همه جمعه‌های تکراری، از صبح نگران عصر غم‌بار جمعه‌ها بود. پس از مدتی، احساس ضعف کرد، پس به آشپزخانه رفت و کمی شیرینی که دیروز همسایه بالایی آورده بود از یخچال برداشت. البته دیگر یادش نبود که اصلاً چه مواد غذایی دوست دارد!!!

شیرینی‌ها را برداشت و به سمت کاناپه رفت تا بنشیند که ناگهان جمله‌ای توجه او را به‌شدت جلب کرد.

اهدای عضو، اهدای زندگی ...

همین جمله کافی بود...

توجهش به ادامه اخبار جلب شد. حال اخبار این بود، یک آقای قدبلند که لهجه شیرین آذری داشت درباره اهدای عضو صحبت می‌کرد و در زیر خبر زیرنویس آمده بود که جشن سفیران اهدای عضو در بیمارستان.

عجیب بود، بعد از مدت‌ها خبری توجه او را جلب کرد...

آن جمله ابتدایی بسیار برایش جالب بود. به فکر فرو رفت یعنی افرادی در دنیای اطرافش هستند که حتی زیاد هم دور نیستند شاید همسایه بغلی یا چه کسی می‌داند همسایه روبه‌رویی)در دنیای امروزمان ما از یک متری خودمان هم خبر نداریم (اکنون نیازمند اعضایی هستند برای ادامه زندگی، زندگی در دنیایی که انگار هیچ‌وقت زیبایی از آن برداشت نکرد.

درست است اهدای زندگی...

برای خیلی‌ها همین زندگی ساده و تکراری حکم یک آرزو را دارد...

این جمله گویی اساس تفکر نگار را منحل کرد. تاکنون فکر نمی‌کرد که این زندگی ملال‌آور می‌تواند آرزویی باشد... چقدر عجیب است... گاه جمله‌ای دنیایمان را خراب و دوباره از نو می‌سازد...

 

هر فرد مرگ مغزی می‌تواند جان هشت نفر را نجات دهد

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در این خصوص می‌گوید: ۳۱ اردیبهشت روز اهدای عضو روز اهدای زندگی نام‌گذاری شد و بیماران مرگ مغزی که زمانی مرگ مغزی می‌گویم که توقف کامل سیستم مغز و غیرقابل‌برگشت است.

مهری فرشاد با بیان اینکه هر فرد مرگ مغزی می‌تواند جان هشت نفر را نجات دهد، خاطرنشان می‌کند: طبق آمار در کشور هر ده دقیقه یک نفر به لیست انتظار اضافه می‌شود و هر دو ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند از لیست انتظار جان خود را از دست می‌دهد و هر ۱۲ ساعت یک نفر که نیازمند به عضو پیوندی هست قادر به پیوند عضو می‌شود و این نشان‌دهنده این است که برای نجات زندگی لحظه‌ها بسیار مهم هستند.

وی با بیان اینکه مرگ مغزی و کما با هم تفاوت دارند و فردی که به کما رفته است امکان برگشت آن وجود دارد اما در مرگ مغزی دیگر برگشتی برای بیمار نیست.

وی می‌افزاید: هر فردی در هر سنی اگر مرگ مغزی برای او حادث شود و با تشخیص تیم پزشکی و رضایت اولیاء فرد اهدای اعضاء می‌تواند انجام شود.

فرشاد تصریح می‌کند: تنها راه دریافت عضو در بیماران مزمن نیازمند به اهدای عضو که در لیست انتظار هستند پیوند عضو است که رضایت اولیاء بیمار مرگ مغزی برای اهدای عضو، مستلزم فرهنگ‌سازی است چراکه اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی که می‌توانند جان چند نفر را از مرگ حتمی نجات دهد با عدم رضایت در زیر خاک مدفون می‌شود و هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود.

وی می‌افزاید: در حال حاضر در کشورهای دیگر ۵۰ درصد از بیماران مرگ مغزی اعضای آن‌ها اهدا می‌شود و در کشور ما که درزمینهٔ اهدای عضو کشوری نوپا است رضایت برای اهدای عضو بیماران مرگ مغزی به بیماران نیازمند به پیوند به ۳۰ درصد رسیده است اما هنوز در این زمینه نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم تا خانواده‌ها با اهدای عضو بیمار مرگ مغزی خود که قابل‌برگشت نیست جان چندین بیمار را نجات دهند.

 مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه طی سال گذشته ۱۰ بیمار دچار مرگ مغزی در استان وجود داشت، می‌گوید: از این تعداد اعضای ۷ بیمار برای پیوند به بیماران نیازمند اهدا شد.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ عضو به بیماران اهدا شده است و بیشترین عضو اهدا کلیه بوده است، می‌افزاید: از ابتدای امسال تاکنون نیز پنج بیمار مرگ مغزی در استان وجود داشت که خانواده‌های سه بیمار برای اهدای عضو رضایت دادند که اعضای دو بیمار مرگ مغزی اهدا و برای نیازمندان پیوند داده شد و اعضای یک نفر بیمار مغزی دیگر قابل‌اهدا تشخیص داده نشد.

 

وجود 237 بیمار نیازمند به پیوند کلیه در استان

فرشاد با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳۷ بیمار دیالیز نیازمند به پیوند کلیه در استان وجود دارد که ۸۰ درصد از این بیماران در لیست انتظار پیوند هستند، عنوان می‌کند: ما خواهش داریم از خانواده‌هایی که اتفاق مرگ مغزی برای عزیزان آن‌ها حادث می‌شود رضایت برای اهدای عضو را بدهند.

وی تصریح می‌کند: بیماران مرگ مغزی که در استان رضایت برای اهدای عضو از خانواده‌های آن‌ها گرفته می‌شود برای پیوند به مشهد اعزام می‌شوند و بر اساس لیست انتظار فراخوان و پیوند انجام می‌شود.

وی می‌گوید: در کشور ما یک تا پنج درصد مرگ در بیمارستان و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از مرگ بیماران در ای سی یو ها اتفاق می‌افتد و متأسفانه آمار تصادف در کشور بالا است که با اهدای عضو، زندگی افراد دیگری را می‌توان نجات داد.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح می‌کند: از زمان تشخیص تیم پزشکی مبنی بر مرگ مغزی بیمار، خانواده‌های بیمار مرگ مغزی نهایت بین یک تا دو هفته فرصت دارند تا اهدای عضو انجام شود و هر چه در ساعات اولیه این اهدا انجام شود می‌توان با اهدای اعضا به نیازمندان در این فرصت طلایی انجام شود.

فرشاد بیان می‌کند: به‌منظور فرهنگ‌سازی کسانی که مایل باشند می‌توانند در زمان حیات خود کارت اهدای عضو را تکمیل کنند، که در حال حاضر در استان ۴۰۰۰ نفر به‌صورت حضوری مراجعه کردند و کارت اهدای عضو را پر کرده و تعدادی نیز به‌صورت مراجعه به سایت مربوطه این فرم را تکمیل نموده‌اند.

انتهای گزارش/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.