سرویس ورزشی | کد خبر: 29089
تاریخ انتشار: 1397/02/31 - 09:45:20

در گفتگو با اتفاقیه مطرح شد؛

ورودممنوع در مدارس فوتبال غیرمجاز

ورودممنوع در مدارس فوتبال غیرمجاز,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه،هم‌زمان با فصل تابستان و اوقات فراغت دانش‌آموزان بسیاری از خانواده‌ها مدارس فوتبال را برای تابستان گذرانی فرزندانشان انتخاب می‌کنند، در فوتبال توجه به فوتبال پایه و آموزش جایگاه خاصی دارد و همواره شاهد پیدا شدن استعدادها و ستاره‌های نام داری هستیم که از مدارس فوتبال کار خود را آغاز کرده‌اند.

خانواده‌ها به دنبال پر کردن اوقات فراغت فرزندانشان هستند و از آنجایی پسربچه‌ها علاقه خاصی به ورزش فوتبال دارند، روی آوردن به مدارس فوتبال اجتناب‌ناپذیر است.اما باید دید از مدارس فوتبال چه می‌خواهیم؟ مکانی که بچه‌ها در آن‌وقت بگذرانند یا محلی که در آن آموزش پایه‌ای ببینند و در صورت بروز استعداد این استعدادها را در بستری مناسب پرورش دهند.

متأسفانه مدارس فوتبال غیر مجوز مکانی است برای گذراندن وقت و بحث آموزش و کشف استعدادها به‌هیچ‌وجه مطرح نیست.

یکی دیگر از مسائل قابل‌بحث در خصوص مدارس فوتبال غیر مجوز این است که این مدارس ،فصلی به فعالیت می‌پردازند به این صورت که با شروع فصل تابستان شروع به کار می‌کنند و با شروع فصل تحصیلی به کار خود پایان می‌دهند و در سطح کشور شمار مدارس فوتبال دائمی بسیار اندک است.


مدارس فوتبال و پرداختن به مسائل پایه

مسئول جوانان و استعدادیابی هیئت فوتبال خراسان شمالی می‌گوید: بدون شک مدارس فوتبال غیر مجوز  هیچ دستاوردی نخواهند داشت به‌جز منفعت برای افرادی که در این مدارس به فعالیت مشغول هستند. درصورتی‌که در کشورهای که در فوتبال صاحب سبک هستند و در دنیا حرفی برای گفتن دارند، مدارس فوتبال و پرداختن به مسائل پایه، کلید اصلی موفقیتشان است تا از دل این مدارس استعدادها را کشف و آن‌ها را پرورش دهند.

شاهدی اظهار می‌کند: 4 مدرسه فوتبال دارای مجوز در شهرستان بجنورد فعالیت دارند و استقلال نوین، سرخ‌پوشان، پرسپولیس و پتروشیمی 4 باشگاه دارای مجوز این شهرستان است.

وی بابیان اینکه برخی مدارس فوتبال بدون مجوز از مدارس اقدام به عضوگیری می‌کنند افزود: طی پیگیری‌های گسترده با آموزش‌وپرورش درصدد هستیم جلوی فعالیت مدارس بدون مجوز گرفته شود و از طریق جراید و روزنامه‌ها اقدام به معرفی مدارس فوتبال مجوز دار استان خواهیم داشت و این تبلیغات مدارس فوتبال می‌توانند به شناسایی آن‌ها در استان کمک کند.

وی بابیان اینکه سن یادگیری، اخلاقی و فنی باید مراقبت‌های لازم انجام شود تا استعداد سوزی نشود افزود: مدارس فوتبال باید تیم داری کرده و در رده سنی بزرگ‌سالان نیز تیم داشته باشند، در سال‌های گذشته مدارس فوتبال به تعطیلات تابستان بسنده می‌کردند و عملاً کار خروجی نداشت  و پول‌های هنگفتی نصیب مسئولان این مدارس می‌شد .

شاهدی اظهار داشت: طبق قانون مدارس فوتبال  مجوز دار باید در سامانه فدراسیون ثبت‌نام شوند و هر دانش‌آموز شناسنامه‌دار شده، هیئت اسامی مدارس فوتبال مجوز دار را اعلام و اسامی ورزشکاران در سامانه به ثبت می‌رسد.


حضور فوتبالیست‌های مدارس مجوز دار در فستیوال‌های استانی و کشوری

وی افزود: فوتبالیست‌های مدارس مجوز دار می‌توانند در فستیوال‌های استانی و کشوری حضورداشته و برای فستیوال‌های ملی انتخاب شوند.

وی از برگزاری فستیوال شهرستانی در مردادماه امسال خبر داد و افزود:در رده‌های سنی 10 تا 12 سال برای فستیوال ملی 12 نفر انتخاب می‌شوند، 15 مدرسه فوتبال دارای مجوز مردادماه در این فستیوال شرکت کرده و یکی از شهرستان‌های استان میزبانی خواهد داشت.

شاهدی بابیان اینکه مدارس فوتبال در رده سنی زیر 14 سال فعالیت دارند اظهار داشت:تیم انتظار در رده سنی بزرگ‌سالان در مرحله آخر پلی‌آف حذف شد،تیم جوانان نیز در دسته یک کشور موفق به صعود لیگ برتر نشد،تیم سیاه‌جامگان شیروان نیز در پلی‌آف موفق به صعود در لیگ برتر نشد ، همگی رشد قابل‌توجهی داشتند و عملکردشان قابل‌قبول بود.

وی یکی دیگر از ضعف‌های مدارس فوتبال غیر مجوز را عدم آموزش علمی و پایه‌ای عنوان کرد و افزود: به‌کرات دیده شده در این مدارس نه‌تنها کار اصولی و پای‌هایی انجام نمی‌شود بلکه با انجام حرکاتی غیراصولی منجر به آسیب‌دیدگی فوتبالیست‌های نونهال و نوجوان می‌شود. باید در مدارس فوتبال مربیانی با مدرک مربیگری و آموزش‌دیده به فعالیت بپردازند ولی در برخی از مکان‌ها شاهد آن هستیم که افرادی بدون آن‌که علم این کار را داشته باشند در مدرسه فوتبالی که مجوزهای لازم را هم ندارد به فعالیت می‌پردازند.

انتهای گزارش/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.