سرویس سیاسی | کد خبر: 29095
تاریخ انتشار: 1397/02/31 - 13:03:01

قاسمی در نشست خبری:

تاکید می‌کنیم برای حیات برجام حرف کافی نیست/آنهایی باید از سوریه خارج شوند که بدون اجازه به خاک این کشور تجاوز کردند

تاکید می‌کنیم برای حیات برجام حرف کافی نیست/آنهایی باید از سوریه خارج شوند که بدون اجازه به خاک این کشور تجاوز کردند,

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تاکید می‌کنیم برای حیات برجام حرف کافی نیست و هر آنچه که در عمل رخ دهد مهم است.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه  امروز 31 اردیبهشت در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد:از فاجعه رخ داده در فلسطين متاسفم و اميدوارم مردم فلسطين روزی بتوانند از حقوق خود برخوردار شوند.

 قاسمی درباره درخواست روسیه برای خروج همه طرف‌ها از سوریه گفت: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به خروج از سوریه کند، ما کشوری مستقل هستیم و حضور ایران با دعوت دولت سوریه بوده و هدف مبارزه با تروریسم بوده است.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانیکه دولت سوریه بخواهد ایران به کمک‌های خود ادامه خواهد داد، ادامه داد: آنهایی باید خارج شوند که بدون اجازه به خاک سوریه تجاوز کردند.

قاسمی اظهار کرد: حضور اقتصادی در عراق یک مسئله درازمدت است و با یک انتخابات تغییر نمی‌کند و باید دولت تشکیل شود و با توجه به رابطه خوب ما با عراق بعید می‌دانم مشکلی پیش بیایید.

وی با بیان اینکه خوش بین هستیم به انتخابات، باید صبر کرد و دید که با کدام ائتلاف‌ها دولت تشکیل می‌شود، افزود: با تصمیم مردم عراق احترام می‌گذاریم و در مورد آینده نگرانی نداریم.

سخنگو در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه آیا شرکت‌های اروپایی با ایران قطع همکاری می‌کنند و خواسته‌های ایران با حضور شرکت‌های کوچک تامین خواهد شد، گفت: بعد از خروج آمریکا شرایط جدیدی ایجاد شد، با توجه به علاقه مندی سایر طرف‌ها برای ادامه حیات برجام و اراده اروپایی‌ها برای برجام پس از خروج آمریکا، مذاکراتى را داشتیم تا تضمینات لازم را اخذ کنیم و اروپا نسبت به تعهدات برجامی خود آگاه شود.

وی ادامه داد: بعد از سفر وزیر خارجه به بروکسل کار گروه‌هایی تشکیل شد و امیدواریم با تمهیداتی که می‌اندیشند، بتوانند تمام تعهدات را انجام دهند. اگر ما به چنین شرایطی دست پیدا کنیم مطلوب است به دلیل کمبود وقت اروپایی‌ها باید تضمینات لازم را بدهند تا ما تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تضمین اروپایی ها نسبت به حیات برجام گفت: تاکید می‌کنیم حرف کافی نیست و هر آنچه که در عمل رخ دهد مهم است. مذاکراتى آغاز شده و نهایتا در گفتگو‌ها با اروپایی‌ها آگاه می‌شویم که اروپا چگونه می‌تواند به تعهدات خود عمل کند.

وی درباره خالی بودن برخی سفارتخانه‌ها در بعضی کشور‌ها گفت: دلیل خاصی برای این امر وجود ندارد سفارتی قبلی به دلیل اتمام ماموریت به تهران برگشته اند، جانشینانشان مشخص شده اند و هرچه زودتر اعزام خواهند شد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: یکسری اتاق‌های فکر جنگ روانی را راه اندازی کرده اند و سعی می‌کنند با انتشار اخبار ناقص فضای فکار عمومی داخلی و جهانی را تحت تاثیر قرار دهند. آنچه که دو روزنامه آلمانی درباره برگزاری یک نشست و گفتگو برای توافق جدید در مورد برنامه موشکی منتشر کرده اند کذب است.

قاسمی با تاکید بر اینکه ما هیچ مذاکره دیگری جز برجام با اروپا نخواهیم داشت، گفت: روز جمعه آینده اولین کمیسیون مشترک بدون آمریکا را خواهیم داشت و قرار است موضوعات مد نظر ما پیگیری شود.

وی درباره حضور ظریف در مجلس و تردید وی نسبت به تضمین اروپایی ها گفت: من به دلیل اینکه در جلسه غیر علنی حضور نداشتم درباره صحبت های وزیر امور خارجه اطلاع دقیقی ندارم. هر آنچه از جانب نمایندگان از درون جلسه غیرعلنی مطرح شده غیر اخلاقی است.

قاسمی گفت: در تماس‌هایی که با اروپایی‌ها داشته ایم، اروپا یک اراده خاص برای ادامه حیات برجام بدون آمریکا دارد. ما این روند را ادامه خواهیم داد و امیدواریم در زمان لازم ارزیابی درست را داشته باشیم و اینکه از چه روشی پیروی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اولتیماتوم سائرون برای خروج ایران از عراق گفت: موضوع اولتیماتوم سائرون برای خروج ایران از عراق را تایید نمی‌کنم واین موضوعات مربوط به همان اتاق‌های فکری است که کینه توزانه عمل می‌کنند. نباید قضاوت زودهنگام بکنیم، باید دولت تشکیل شود و نباید به چنین مطالبی اعتنا کرد.

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها چندان خود را عقب نکشیده اند و امکان مذاکره مجدد با آمریکا است، بیان کرد:  براساس اظهاراتی که بیان می‌شود نمی توان قضاوت کرد، اما آنچه که ما از آمریکا شناختیم این است که آمریکا با خروج از برجام یک دولت و شریک قابل اعتماد نیست. قبل از برجام نیز از چند معاهده خارج شده بود لذا طرح چنین ادعایی بیشتر شبیه یک طنز است .

 

وی با بیان اینکه آمریکا از قطعنامه سازمان ملل به صورت یکجانبه خارج شده است و نمی‌تواند دوباره به چنین مسئله‌ای فکر بکند، گفت: این دولت و حاکمیت در شرایط کنونی قابلیت مذاکره را ندارد و با توجه به رفتار خصمانه و غیر منطقی آن‌ها در قبال ایران فکر می‌کنم هر آنچه در اخبار مطرح شده چیز‌ی عبث و ابتر است.

وی گفت: سیاست ما همکاری هر چه بیشتر با دولت افغانستان است ما در مسائل داخلی هیچ کشوری دخالت نمی‌کنیم. برخی تلاش دارند مشکلات داخلی افغانستان و ضعف برخی نهاد‌های آن را فرافکنی کنند.

قاسمی اظهار کرد: چنین ادعا‌هایی در صدد تخریب روابط خوب ما با افغانستان است و به مقامات این کشور توصیه می کنم که هوشیار‌تر عمل کنند و این چنین مطالبی در راستای تخریب رابطه ما با افغانستان است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه برجام تصمیم نظام، دولت و همه مسئولین کشور بوده و حاصل تلاشی جمعی بوده است، گفت: وزارت خارجه مجری آن بوده و برجام کار شایسته و درستی بود علما و شخص رهبری به کرات از تیم مذاکره کننده حمایت کردند. به هر دلیلی یکی از طرف‌ها که چهره آن نیز مشخص و با بد عهدی تعهدات خود را انجام نداده است نباید تبدیل به اپوزیسیون شویم. همان اتاق‌های فکر مسموم تلاش می‌کنند چنین فضا سازی‌های را انجام دهند.

قاسمی با تاکید بر اینکه برجام کار درستی بود و به همین دلیل آمریکا تلاش کرد آن را بر هم بریزد و نهایتا در یک وضعیت غیر منطقی ترامپ از برجام به صورت یکجانبه با تحلیل غلط از برجام خارج شد، افزود: همه دستگاه‌های ذیربط توانستند به موفقیت دست پیدا کنند و موضوع ایران هراسی را رفع کنند. بعد از خروج آمریکا از برجام می بینیم که فقط رژیم صهیونیستی و برخی کشور‌های منطقه از این کشور حمایت کردند.

وی درباره مذاکره آمریکا با کره شمالی و موضع ایران اظهار کرد: از صلح و امنیت در همه جا به خصوص شبه جزیره کره حمایت می‌کنیم. اما ما می‌توانیم با استحکام بیشتری صحبت کنیم که ایالات متحده شریک مطمئنی نیست. خروج آمریکا از برجام و رفتاری که داشته تا حدی اثبات می‌کند، آن‌هایی که می‌خواهند با این کشور مذاکره کنند باید توجه لازم را داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: اقامتگاه رضاه شاه در جزیره موریس متعلق به ایران است و به دلیل عدم کاربرد احساس می‌شود به مرور زمان این ساختمان هزینه بر می‌شود لذا مباحثه برای فروش ساختمان مطرح شده است. با وجود اینکه پیشنهاد فروش داده شده اما هیچ تصمیمی هنوز در مورد آن اتخاذ نشده است.

وی گفت: سفر کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به ایران مثبت و خوبی بود. دیدار‌های را با برخی مسئولین داشتند و درمورد پروژه‌های مختلف بحث و مذاکره صورت گرفت. این مذاکرات در مورد همکاری با شرکت‌های اروپایی و همچنین تبادلاتی که بین ما و این شرکت‌ها وجود دارد، ادامه خواهد داشت .

قاسمی تاکید کرد: گمانه زنی رسانه‌ها درباره انتخابات عراق و کمرنگ شدن نقش ایران در این کشور قابل اعتماد نیست. روابط ما با عراق کاملا روشن است و به روابط خودمان با کشور همسایه خوش بین هستیم. طرح چنین مطالبی فضا سازی و عراق یک کشور مستقل است و ما خواهان یک عراق با ثبات و توسعه یافته هستیم.

وی درباره  بازسازی راکتور اراک با خروج آمریکا از برجام گفت:  با همه طرف‌ها برجام در حال مذاکره هستیم و چیدمان خود را در مورد همه همکاری‌ها در نظر گرفته ایم و سازمان انرژی اتمی بهترین مرجع برای اظهار نظر است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد حج و سفر هیات عربستانی به ایران بیان کرد: مسئول حج، سازمان حج و زیارت است و روند کار‌ها رو به جلو است . در مورد تبادل هیئت‌ها اتفاق خاصی نیفتاده و مبادلاتی صورت نگرفته است. سفر هیئت‌ها برای بازدید از اماکن دیپلماتیک بود که تا کنون مبادله نشده است.

قاسمی با تاکید بر اینکه مواضع ما در مورد مسائل دیگر مشخص است و اروپا می‌داند در چه موضوعاتی با ما مذاکره کند، ادامه داد: ایران نشان داده از برخی تحرکات الزما تبعیت نمی‌کند. ما کشوری مستقل هستیم که در جهت منافع و با اتکا بر مردم خود تصمیم می‌گیریم.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات آمریکا بی ثمر و بی حاصل است و جبهه مقاومت، جریانی قانونی است، گفت: در انتخابات اخیر توانست پیروزی چشمگیری داشته باشد که نشان دهنده حمایت مردم از این گروه قانونی است. اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی محکوم به شکست است.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه ارائه بسته پیشنهادی اروپا به ایران را تایید نمی‌کنم، گفت: ما مشغول مذاکره هستیم و در اروپا این بررسی‌ها در حال انجام است.

قاسمی بیان کرد: در سفر دو جانبه وزرای خارجه ایران و افغانستان مسائل مختلف مورد مذاکره قرار گرفت و پنج کمیته تشکیل شد که یکی از آن‌ها مربوط به آب است. سه کمیته به نتیجه رسیده و دو کمیته باقی مانده که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد و امیدوار هستیم با تفاهماتی که وجود دارد حق طرف ایرانی در بحث آب احقاق شود.

وی اظهار کرد: ملاقات خاصی میان آقای روحانی و پادشاه اردن صورت نگرفته و دو طرف صحبت کوتاهی را داشته اند و دیدار و ملاقات به آن معنا وجود نداشته است.

قاسمی درباره دریافت ریال از مسافران ایرانی توسط سفارت خانه‌های خارجی تاکید کرد: چنین یادادشتی ارسال شده است و خواسته شده برای امور کنسولی از ریال استفاده شود اما از نتایج عملی آن ارزیابی کاملی ندارم.

وی درباره رایزنی ایران با احزاب همسو در عراق گفت: عراق یک همسایه مهم و خوب ماست و با اکثر گروه‌ها ایران تماس داشته است و همه با هم همسو هستیم و می‌توانیم گفتگو داشته باشیم.

قاسمی در پایان خاطر نشان کرد: در مورد شکل گیری دولت و ائتلاف‌ها صحبت نمی‌کنم و منتظر می‌مانیم که چه پیش می‌آید، این امر یک موضوع داخلی است و امیدواریم دولت عراق هر چه زودتر تشکیل شود و به راه خود ادامه بدهد.

انتهای پیام/ باشگاه خبرنگاران جوان

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.