سرویس سلامت | کد خبر: 29104
تاریخ انتشار: 1397/03/01 - 09:38:49

گزارش اتفاقیه از زنگ هشدار سرطان در استان؛

لزوم پیشگیری و غربالگری

سرطان‌ها مدت‌هاست که به یکی از مشکلات بزرگ سلامتی مردم جهان تبدیل شده ‌است و تعداد افراد مبتلا به این بیماری سالانه در حال افزایش است.
لزوم پیشگیری و غربالگری,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، برای مدت‌های طولانی سرطان به‌عنوان بیماری رایج در کشورهای ثروتمند شناخته شده‌ بود و در اکثر موارد افراد مسن به این بیماری رنج‌آور مبتلا می‌شدند اما وضعیت کنونی رواج این بیماری در حال تغییر است.

سرطانها از مهم‌ترین بیماریهای غیر واگیر یکی از عامل شایع مرگ‌ومیر در کشورهای توسعه‌یافته و سومین عامل در کشورهای درحال‌توسعه است.

بر اساس بررسی‌ها، افزایش بیماران سرطانی در سطح جهانی به دلیل استعمال بیشتر دخانیات، پرخوری، کم‌تحرکی و درمجموع تغییر سبک زندگی بسیاری از مردم جهان به سمت زندگی‌های غربی رخ‌ داده‌ است و تلفات این بیماری نیز سال‌به‌سال افزایش می‌یابد.

صنعتی شدن رفتارهای روزانه زندگی، تنوع عوامل خطرساز، تغییر الگوی زیستی، تغییر سبک زندگی، همچنین شیوع بیماری‌های غیر واگیر مخصوصاً بیماری‌هایی با علل غیر عفونی به حدی اهمیت پیداکرده که بیماری سرطان را به‌عنوان سومین عامل مرگ‌ومیر در کشور مطرح کرده است.

فراگیر شدن زندگی ماشینی در میان همه‌ی جوامع سبب شایع‌ شدن بیماری‌های مزمن ازجمله سرطان شده است، همچنین پراسترس شدن زندگی‌ها ازجمله عواملی است که همگان را به اهمیت موضوع بیماری‌های غیر واگیر متوجه کرده است.

نیاز است تا سبک زندگی و رفتارهای افراد تغییر داده شود و حتی الگوهای زندگی سالم که درصد خطر در آن حداقلی است، معرفی شود تا مردم با تبعیت از این الگوها، روش زندگی را به‌گونه‌ای ترسیم کنند که در معرض ابتلا به این بیماری مهلک قرار نگیرند و اگر هم این واقعه رخ داد، بتوانند با دریافت اطلاعات لازم در مراحل اولیه بیماری آن را شناسایی کنند، چراکه تشخیص به‌موقع باعث موفقیت در روند درمان می‌شود که در این راستا هدف حوزه سلامت ارائه اطلاعات به مردم و شناسایی عوامل خطر و همچنین روش‌های لازم برای خود مراقبتی است.

خوردن غذای سالم، لذت بردن از ورزش، داشتن احساس خوب از زندگی و لذت بردن از آن با محور خود مراقبتی است.

در این زمینه نیز ما موفق نمی‌شویم تا زمانی که فست‌فودها پردرآمد هستند، تا وقتی کار سیگارفروشان پررونق است، تا وقتی‌که مصرف مواد مخدر زیاد باشد، تا وقتی‌که ورزشگاه‌های ورزش‌های همگانی خالی باشد، تا وقتی‌که ترافیک ما ناشی از حرکت ماشین‌های تک‌سرنشین است، تا وقتی‌که تحرک پایین است و تا وقتی‌که حفاظت‌های شغلی ما مناسب نیست ما در مقابله با سرطان موفق نخواهیم شد

در این راستا مردم باید آگاهی یابند و بر موضوع حساس شوند تا عوامل خطرساز را بشناسند و اگر نشانه‌های بیماری را در خود شناسایی کردند، وارد روند درمان با مشورت پزشک و کادر درمانی شوند، همچنین باید در این حوزه باید توجه ویژه به بحث پیشگیری و غربالگری‌ها انجام شود که متأسفانه در استان در این زمینه وضعیت خوبی مشاهده‌ نمی‌شود.

باید توجه داشت که بسیاری از سرطان‌ها تنها با معاینات پزشکی و آزمایشات تکمیلی تشخیص داده می‌شوند. غربالگری روشی برای تشخیص زودرس بیماری در افراد بدون نشانه باهدف کاهش میزان گسترش بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از آن است .

غربالگری به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می‌کند، یعنی زمانی که سرطان هنوز در مراحل اولیه است و علائم و نشانه‌ای ندارد. در بسیاری از سرطان‌ها، تشخیص زودهنگام، فرآیند درمان را کوتاه‌تر، آسان‌تر و موفقیت‌آمیزتر می‌کند.

 

یک‌سوم بیماران سرطانی استان مبتلا به سرطان گوارش هستند

رئیس انجمن سرطان عطوفت استان با بیان اینکه در حال حاضر دو هزار و ۲۸۶ نفر بیمار مبتلا به سرطان و با پاتولوژی مثبت با تشخیص متخصصین و پزشکان استان در این انجمن ثبت‌نام‌شده‌اند، می‌افزاید: همچنین به‌جز افراد دارای بیماری سرطان، در حال حاضر ۸۰ نفر با بیماری‌های نادر و صعب‌العلاج  همانند سیلیاک، شوگرن، اسکولودرمی، دیستونی حلق و دیستونی عضلانی، تالاسمی، هموفیلی، پیوندی، نوکام و غیره در این انجمن ثبت‌نام‌شده‌اند.

سید محمد حریری با بیان اینکه بیشترین بیماران سرطانی در استان بیماران سرطان گوارش را شامل می‌شوند که بیش از یک‌سوم بیماران ثبت‌شده در این انجمن به سرطان گوارش شامل سرطان مری، معده، پانکراس و کولون مبتلا هستند، می‌گوید: در آقایان شایع‌ترین سرطان، سرطان گوارش و معده و در خانم‌ها شایع‌ترین سرطان، سرطان برست (پستان) و سرطان مری و کولون است.

 

ثبت‌نام 89بیمار سرطانی طی 45 روز اخیر

حریری تصریح می‌کند: طبق آخرین آمار از ۱۴ فروردین تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری ۸۹ بیمار سرطانی جدید در انجمن عطوفت ثبت‌نام‌شده است که از این تعداد ۳۸ نفر آقا، ۴۲ نفر خانم،۲ کودک زیر ۱۰ سال و ۲ نوجوان زیر ۱۷ سال دچار سرطان ثبت‌نام‌شده است.

وی با بیان اینکه بانک اطلاعاتی انجمن سرطان عطوفت استان یکی از قوی‌ترین  و به‌روزترین بانک‌های اطلاعاتی ثبت سرطان در کشور است که مورد تأیید آنکولوژی کشور است، می‌افزاید: تمام آماری که از سوی این انجمن اعلام می‌شود دقیق و با مستندات و زیر نظر پزشکان متخصص است.

وی می‌گوید: حمایت‌های انجمن عطوفت به بیماران سرطانی فراتر از خدمات درمانی شامل خدمات شیمی‌درمانی،پرتودرمانی، خدمات جراحی، خدمات پیوند، پیوند مغز استخوان، انجام انواع آزمایش‌ها،سی‌تی‌اسکن، ام آر آی، پزشکی هسته‌ای، سونوگرافی،رادیولوژی، رادیوگرافی و بسیاری از خدمات و هزینه‌های جانبی برای بیماران سرطانی است.

حریری می‌افزاید: همچنین بعضی از خدمات امکان انجام آن در استان وجود ندارد و بیماران به سایر استان‌ها ازجمله تهران و مشهد ارجاع داده می‌شوند.

 

سرطان در استان به مرز هشدار رسیده است

وی با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه سلامت بازوان اجتماعی قوی برای بهداشت و درمان در استان است، خاطرنشان می‌کند: هزینه‌های سرسام‌آور بیماری‌های سرطان مشکلات عدیده‌ای را برای بیماران در استان به وجود آورده است و به‌جرئت می‌توان گفت یکی از آسیب‌های اجتماعی در استان سرطان است که اگر افزایش سرطان با این منوال پیش برود و چاره‌ای برای غربالگری و پیشگیری از این بیماری اندیشیده نشود طی سال‌های آینده سرطان به یکی از موانع توسعه استان تبدیل خواهد شد.

رئیس انجمن سرطان عطوفت استان با بیان اینکه با توجه به اینکه انجمن سرطان عطوفت کانون پرمهر و پناهگاهی برای بیماران نیازمند سرطانی است و هرچند از سوی حوزه درمان آن‌طور که بایدوشاید حمایت از این انجمن انجام نمی‌شود، می‌افزاید:امروزه متأسفانه بسته حمایتی دانشگاه علوم پزشکی و نیز بسته طرح تحول سلامت برای حمایت درمانی از بیماران سرطانی کافی نیست.

حریری می‌گوید: هدف این انجمن کمک به بیماران سرطانی در استان است و هرساله میلیون‌ها تومان برای ارائه خدمات به این بیماران که اکثر آن‌ها از قشر ضعیف هستند انجام می‌شود که خواهش ما از متولیان امر سلامت در استان این است تا برای نجات جان بیماران تعامل بیشتری داشته باشند.

وی می‌گوید: امروز شاهد هستیم بیماران سرطانی زیادی در استان در نوبت خدمات پاراکلینیکی هستند.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد از بیماران سرطانی  ثبت‌شده در این انجمن بیمارانی هستند که توان مالی مناسبی ندارند و در زیرخط فقر هستند و اکنون با مشکلات زیادی مواجه هستند، می‌گوید: تمام بیماران از راه دور و نزدیک و از روستاها و شهرستان‌های مختلف استان برای دریافت خدمات به این انجمن مراجعه می‌کنند و در حال حاضر بیش از صد نفر بیمار از این افراد برای پرتودرمانی مجبور هستند هر ۳۰ روز در ماه را برای پرتودرمانی مراجعه کنند و به شهرستان یا روستای محل زندگی خود برگردند و نبود همراه سرا برای این بیماران و همراه آنان به یک معضل و مشکل  تبدیل شده است.

رئیس انجمن سرطان عطوفت استان می‌افزاید: متأسفانه با افزایش قیمت داروها مواجه هستیم و به‌ویژه داروهای خارجی و در استان با کمبود برخی از داروها مواجه هستیم.

وی فقدان بخش توان‌بخشی برای بیماران سرطانی در استان را از دیگر مشکلات مهم عنوان می‌کند و می‌افزاید: متأسفانه در استان فاقد بخش توان‌بخشی، تب تسکینی و مراقبت برای بیماران سرطانی هستیم.

وی می‌گوید: همچنین بعضی از آزمایشات نیز در استان وجود ندارد و این بیماران مجبور هستند به خارج از استان بروند که هزینه‌های هنگفت برای بیماران در بردارد.

رئیس انجمن عطوفت استان می‌گوید: با توجه به آمار رو به رشد سرطان به‌ویژه سرطان گوارش، مری، معده و کولون، نیاز است تا به حوزه پیشگیری و غربالگری سرطان در استان هر چه بیشتر توجه شود و در اولویت قرار گیرد.

حریری در پایان ضمن تشکر از مردم خیر و نیک‌اندیش استان با اعلام حساب جام بانک ملت

۳۳۶۶۳۳۶۶-۸۷

و شماره کارت‌بانک پاسارگاد

۵۰۲۲۲۹۱۰۱۳۲۲۰۲۴۷

برای کمک خیرین به بیماران، عنوان کرد: خیرین همواره کمک‌های خوبی برای حمایت از این بیماران داشته‌اند که هم‌اکنون در این ماه مبارک نیز بیماران، نیازمند کمک‌های این افراد خیر هستند.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.