سرویس ورزشی | کد خبر: 29105
تاریخ انتشار: 1397/03/01 - 11:51:33

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

حال و هوای ورزشی استان در شب‌های رمضان

حال و هوای ورزشی استان در شب‌های رمضان,

 حرکت توپ تنیس در یکی از پارک‌های سطح شهر بجنورد جلب‌ توجه می‌کند، دو جوان با هیجانی خاص در دو طرف میز با دقتی خاص با راکتی که در دست راستشان دارند به توپ می‌زنند تا پیروز مسابقه دوستانه‌شان مشخص شود، خانواده‌شان هم ایستاده‌اند و با تشویقشان به هیجان بازی می‌افزایند.

در گوشه‌ای دیگر از پارک، توپ‌های پلاستیکی کودکانی که می‌توان شوق به ورزش کردن را در جنب‌وجوششان دید روی سنگ‌فرش‌ها جلوه‌ای دیگر دارد، با کری خوانی به دنبال توپشان می‌دوند و پا به توپ می‌زنند، چنان جدیتی از خود نشان می‌دهند که انگار در مسابقه‌ای مهم رقابت می‌کنند.

چه حس خوبی است دیدن این‌همه شور و هیجان، وقتی کودکانی را می‌بینی که از همین سن کم شان این‌گونه به ورزش اهمیت می‌دهند و باید دست‌مریزاد گفت به خانواده‌هایی که فعالیت جسمی فرزندانشان برایشان مهم است.

تعدادی از دختران جوان مشغول بازی داژبال هستند، آن‌هایی که قرعه ایستادن در وسط میدان به نام آن‌ها خورده سعی دارند که به این‌طرف و آن‌طرف بدوند تا توپ به آن‌ها نخورد و مجبور به خروج از مسابقه نشوند، این ورزش به‌عنوان یک بازی پرهیجان و پرنشاط، محبوبیت و طرفداران زیادی به‌ویژه در شب‌های رمضان دارد، باوجوداینکه نسیمی در حال وزیدن است به‌اندازه‌ای در بازی‌شان دقت دارند که به‌سختی فرصت‌هایشان را از دست می‌دهند. یکی از آن‌ها از دور بازی حذف می‌شود به سراغش می‌روم، او با ناراحتی می‌گوید: پارک اختصاصی برای ورزش بانوان وجود ندارد به همین دلیل بیشتر شب‌ها سعی می‌کنیم به همراه خانواده به این مکان که همیشه پذیرای جمعیت زیادی از مردم است بیاییم و ورزش کنیم که البته شب‌های رمضان فرصت بسیار خوبی برای فعالیت جسمانی است و سعی داریم این فرصت را از دست ندهیم اما چه خوب می‌شود انرژی‌مان را در مکانی مختص بانوان و خیالی آسوده تخلیه کنیم.

ورزش همگانی در شب‌های ماه رمضان حال و هوای خوشی دارد،وارد هر پارک و فضای تفریحی که می‌شوم جمعیت قابل‌توجهی آمده‌اند تا جسم و روحشان را بعد از روزه‌داری تقویت کنند.

این شب‌ها فرصت خوبی است برای این‌که یک دل سیر در پارک‌ها قدم بزنی، بدوی و ورزش کنی، در این شب‌ها ورزشکار و غیر ورزشکار ندارد همه با عشق برای تحرک و سلامتی جسم و روحشان می‌آیند چراکه ورزش با حس و هیجان ماه مهمانی خدا نه‌تنها بیگانه نیست بلکه بهترین روزها و شب‌هایش را در این ماه می‌گذراند.

این شب‌ها بعد از افطار فضاهای تفریحی به محلی برای دورهمی خانواده‌ها و ورزش تبدیل ‌شده است، انگار همه می‌دانند که شب‌های رمضان فرصت خوبی برای فعالیت بدنی است، چراکه هم‌زمان با برگزاری جام رمضان در سالن‌های مختلف ورزشی، دیگران هم‌ دلشان می‌خواهد از فرصت‌های این شب‌ها استفاده کنند، بنابراین برخی با سبدی پر از مواد غذایی و فلاسک چای به سمت پارک‌ها می‌روند تا روزه عشق را در این فضاها افطار کنند و بعدازآن از فرصت ورزش همگانی بهره ببرند، خیلی‌ها هم در کوچه و یا محوطه مجتمع‌های مسکونی از حال و هوای این شب‌ها برای ورزش استفاده می‌کنند.

کشف استعدادها در شب‌های رمضان

استعدادهای زیادی را مشاهده می‌کنم که اگر متولیان ورزش، این فرصت را غنیمت بشمارند و به پارک‌ها بیایند می‌توانند نونهالان و نوجوانان زیادی را شناسایی و جذب ورزش قهرمانی کنند، سرمایه‌های ورزشی زیادی در این شهر وجود دارد که باید قدر آن‌ها را دانست استعدادهایی که می‌توانند آینده ورزش استان را بسازند و در میدان‌های مختلف پرچم‌دار استان باشند، چراکه آن‌ها با آمدن به پارک‌ها نشان می‌دهند که با کمترین امکانات می‌توانند ورزش کنند.

کاش مسئولان هم این شب‌ها به پارک‌ها بیایند و این‌همه شوق را ببینند و بدانند که اگر فضاها و امکانات بیشتری در اختیار مردم ورزش دوست قرار گیرد، می‌توانند بهترین باشند.

گرچه جای خالی پارک بانوان بیش‌ازپیش احساس می‌شود و اکثر بانوان طی مصاحبه خود با خبرنگار اتفاقیه از نبود چنین فضایی در استان و قول‌های پی‌درپی مدیران و خلف وعده‌هایشان  گلایه‌مندند.

بانوی میان‌سالی که همراه تنی چند از همسالان خود در حال قدم زدن است می‌گوید: کاش مسئولان به فکر بانوان شهرمان باشند زیرا بسیاری از آن‌ها به دلیل نبود فضای اختصاصی برای ورزش نمی‌توانند از خانه بیرون بیایند و از فضاهای عمومی به‌راحتی استفاده کنند.

امانی با بیان اینکه نبود فضای مناسب سبب شده به دلیل بی‌تحرکی انواع بیماری‌ها به سراغشان بیاید  که جبرانش سخت است، درصورتی‌که می‌توان شرایطی را فراهم کرد که آن‌ها بتوانند به‌تنهایی و بدون همراه داشتن خانواده و با خیالی آسوده به ورزش موردعلاقه بپردازند تا شاهد اضافه‌وزن و دیگر بیماری‌های ناشی از آن نباشند و درنهایت سلامت جامعه حفظ شود.

به گفته وی مسئولان سال‌هاست قول احداث پارک بانوان را داده‌اند ، سال‌هاست می‌گویند قرار است در مکانی فضایی اختصاصی برای ورزش و تفریح بانوان ایجاد شود اما هیچ خبری از عملی شدن وعده‌ها نیست.

جای خالی پارک اختصاصی بانوان

دختر جوانی هم در حاشیه زمین بدمینتون می‌گوید: هر شب بعد از افطار با دوستانم به این زمین می‌آییم و ورزش می‌کنیم، این شب‌ها این مکان نسبت به گذشته شلوغ‌تر است، خیلی‌ها برای ورزش و پیاده‌روی می‌آیند، این شب‌ها نمی‌توان تفریح و رفتن به پارک‌ها را از ورزش جدا کرد.

از این مکان خارج می‌شوم و به سمت پارک دیگری می‌روم، در قسمتی از این مکان عده‌ای با شور و هیجانی وصف‌نشدنی و انواع لباس‌های ورزشی و غیرورزشی و البته رنگارنگ والیبال بازی می‌کنند، افرادی نیز با موهای سفیدشان در حال دویدن هستند، قدم‌هایشان سریع و معلوم است و نشان می‌دهد که سابقه طولانی در دویدن دارند.

آقای میان‌سالی که به همراه خانواده‌اش برای صرف افطار و بعدازآن ورزش کردن آمده است می‌گوید: دکترم توصیه کرده است که حتماً پیاده‌روی را در برنامه روزانه‌ام داشته باشم بنابراین سال‌هاست که در فضاهای تفریحی برای پیاده‌روی می‌آیم به‌خصوص این شب‌ها بعد از افطار فرصت خوبی برای قدم زدن و لذت بردن از خنکای هوای بهاری است. وی می‌افزاید: خوشبختانه سال‌هاست دستگاه‌های ورزشی در بیشتر پارک‌ها و فضاهای تفریحی ایجادشده و فرصت خوبی را برای علاقه‌مندان به ورزش فراهم کرده است، اما این شب‌ها که جمعیت بیشتری به سراغ آن می‌آیند خیلی‌ها در نوبت می‌ایستند تا شاید بتوانند از دستگاه ورزشی مدنظرشان استفاده کنند که می‌طلبد در مکان‌هایی که ظرفیت لازم را دارد تعداد این لوازم افزایش یابد.اندکی قدم می‌زنم خانواده‌هایی را می‌بینم که نشسته‌اند و چای می‌نوشند انگار برخی هنوز برای ورزش کردن آماده نیستند، البته فرصت زیادی تا ساعت‌های پایانی شب مانده است و وقت کافی برای ورزش کردن وجود دارد.

انتهای گزارش/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.