سرویس اقتصادی | کد خبر: 29118
تاریخ انتشار: 1397/03/02 - 09:15:41

گزارش میدانی اتفاقیه از تأثیرات مخرب نرخ ارز بر قدرت خرید مردم؛

به خاطر یک‌مشت دلار

امروزه در سرتاسر جهان ثبات اقتصادی به‌عنوان عامل مهمی برای رشد و توسعه اقتصادی شناخته می‌شود و نمی‌توان کشور توسعه‌یافته‌ای را مثال زد که در شرایط بی‌ثبات به رشد اقتصادی قابل‌قبول دست پیدا کرده باشد، اقتصاد ایران هم از این موضوع مستثنا نیست.
به خاطر یک‌مشت دلار,

در شرایطی که اقتصاد ایران در نزدیک به 5 سال گذشته در شرایط نسبتاً با ثباتی قرار داشت که البته همراه با رکود شدید در بخش‌های مختلف اقتصاد بود رشد ناگهانی قیمت دلار شک عظیمی را به اقتصاد کشور وارد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، بسیاری از مردم و اقتصاد دانان افت ارزش پول ملی را به‌عنوان بخشی از شرایط اقتصادی ایران طبیعی و یک روند همیشگی در نظر گرفته‌اند اما این بار شرایط با گذشته بسیار متفاوت است.

نوسانات اخیر در بازار ارز کشور، زوایای پنهان‌تری از افزایش قیمت کالاهای وارداتی و همچنین کاهش میزان تولید کشور در سال حمایت از کالای ایرانی دارد.

در همین راستا خبرنگار اتفاقیه گفتگویی با بعضی از کسبه در سطح بازار انجام داده است تا به بیان ساده‌تر تأثیرات نرخ ارز و افزایش قیمت دلار بر زندگی مردم و وضعیت قدرت خرید آن‌ها انعکاس داده شود.
 

سبد بسیاری از خانوارها خالی از کالاهای اساسی

بررسی بازار بنکداران مواد غذایی نشان می‌دهد که قیمت انواع برنج ایرانی و خارجی، سبزیجات و... این روزها بی سروصدا افزایش‌یافته است.

بر اساس گزارش‌های میدانی از بازار اقلام اساسی، یکی از فعالان این صنف می‌گوید که علی‌رغم آب رفتن روز به روز قدرت خرید مردم، اما نرخ‌ها دستخوش تحولاتی قرار گرفته که با جیب مردم همخوانی ندارد.

وی افزود: چند ماهی است که رکود شدیدی بازار را فراگرفته به‌طوری‌که دیگر خبری از مشتریان عمده نیست .

وی تصریح می‌کند: همچنین گوشت به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی در ماه‌های اخیر، سهم آن در سبد خانوار کاهش چشمگیری داشته است.
 

افزايش قيمت سبزيجات در ماه رمضان

تداوم روند افزايشي قيمت ميوه با توجه به قرار گرفتن در ماه مبارك رمضان روزهاي تاريك‌تري را در انتظار بازار ميوه و خریدهای مردم قرار داده است. یکی از کسبه فعال در این زمینه می‌گوید: قيمت ميوه و سبزيجات را عرضه و تقاضا مشخص مي‌كند و طبیعتاً با آغاز ماه مبارك رمضان و افزايش تقاضا براي سبزيجات و برخي از ميوه‌ها با افزايش قيمت آن‌ها روبه‌رو هستیم.

وي با بيان اينكه طي سال‌هاي گذشته خرده‌فروشان قيمت ميوه و سبزيجات را بسيار افزايش مي‌داده‌اند، اظهار کرد: متأسفانه ساختار مناسبي درزمینهٔ تعيين قيمت در خرده‌فروشي‌ها وجود ندارد و به همين دليل در مواقعي كه تقاضا افزايش مي‌يابد شاهد افزايش قيمت توسط خرده‌فروشان هستيم.
 

نگرانی از عدم برگشت سرمایه

کاظمیان فروشنده سم و بذر به اتفاقیه می‌گوید: افزایش قیمت دلار تأثیر مستقیمی بر روی قیمت سم داشته است به‌صورتی که در بعضی از موارد، افزایش قیمت بالای صد درصد بوده است.

وی در جواب این سؤال که افزایش قیمت چه تأثیری بر روی کسب‌وکارش داشته است افزود: در این رابطه به علت افزایش بیش‌ازاندازه ناچار شده‌ام تخفیفات بیشتری را برای مشتری در نظر بگیرم که آن‌هم از سود خودم کم می‌شود.

وی با بیان اینکه در حقیقت مصرف‌کننده دیگر توان مصرف کالا با چنین قیمتی را ندارد و به‌ناچار برای برگشت سرمایه اقدام به کاهش سود خالص خود کرده‌ایم، عنوان می‌کند: همچنین  سرمایه در گردش و خرید جنس از تهران را هم کاهش داده‌ایم.
 

افزایش 40درصدی در قیمت پارچه

صابری تولیدکننده پوشاک کت‌وشلوار نیز به اتفاقیه می‌گوید: افزایش قیمت ارز تأثیر مستقیمی بر روی هزینه‌ها گذاشته است، قیمت پارچه‌ها از 10 تا 40 درصد افزایش ‌یافته است و این موضوع همراه با رکود و نبود مشتری مشکلات ما را دوچندان کرده است.

وی اظهار می‌کند: در چنین شرایطی به علت این‌که توان مالی مردم به‌شدت کاهش ‌یافته است. افزایش قیمتی در محصولات خود نداشته‌ایم، در حقیقت برای پایین نگه‌داشتن قیمت، سود خودمان را کاهش داده‌ایم.
 

افزایش قیمت در گوشت قرمز

رحیمی که از عرضه‌کنندگان مواد پروتئینی است به اتفاقیه می‌گوید: قیمت گوشت قرمز به‌شدت افزایش‌یافته است ولی قدرت خرید مردم تغییر نکرده است، به همین دلیل ما مجبور هستیم گوشت قرمز را بدون سود به مشتری عرضه کنیم.

وی تصریح می‌کند: به‌صورت تقریبی هزینه خرید گوسفند زنده برای ما 51 هزار الی 52 هزار تومان به ازای هر کیلو است که ما با قیمت کیلویی 50 هزار تومان به مشتری عرضه می‌کنیم و درواقع با قیمت جگر و کله‌پاچه به‌صورت تقریبی فاصله قیمتی جبران می‌شود.

وی می‌افزاید: با توجه به شرایط کنونی امکان فروش گوشت قرمز بیشتر از این قیمت وجود ندارد، چراکه مردم دیگر توان خرید بیشتر از این قیمت را ندارند.

این عرضه‌کننده مواد پروتئینی عنوان می‌کند: چند روز پیش شهروندی به ما مراجعه کرد، مقداری گوشت به مبلغ 5 هزار تومان درخواست کرد و بیان کرد که گوشت را فقط برای مزه دار کردن غذا می‌خواهد؛ این‌چنین اتفاقاتی با توجه به سطح پایین درآمد جای تعجب ندارد.

افزایش قیمت‌ها ادامه دارد
 

عصمت پناه دارنده یکی از سوپرمارکت‌های سطح شهر نیز به اتفاقیه می‌گوید: قیمت‌ها در  چند هفته اخیر افزایش‌یافته است و به‌صورت میانگین 10 الی 30 درصد در برخی از اجناس افزایش قیمت داشته‌ایم.

وی می‌افزاید: همچنین در مورد سایر کالاها هم ویزیتورها بیان می‌کنند که در نوبت بعدی سفارش، افزایش قیمت در بقیه کالاها اعمال می‌شود.

وی در جواب این سؤال که چه مشکلاتی در پی افزایش قیمت ارز برای شما پیش آمده است افزود: مشکل اصلی ما این است که به علت افزایش قیمت‌ها، مجبوریم سرمایه خود را افزایش دهیم تا بتوانیم مثل همیشه خرید کنیم.

به گزارش اتفاقیه؛ نگاهی گذرا به صحبت‌های کسبه  نشان‌دهنده این موضوع است که قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش‌یافته است. در حقیقت برخلاف دوره‌های گذشته که، با وجود افزایش قیمت ارز بازار فروش برای اجناس وجود داشت، این بار کسبه با تخفیف حاضر به فروش اجناس خود شده‌اند، تا سرمایه اولیه خود را دوباره احیا کنند و به‌احتمال بسیار قوی سرمایه‌ها را از بازار تولید، خدمات و بازرگانی خارج نمایند و به سمت بازارهای سرمایه برای حفظ ارزش آن سوق دهند. همچنین در مواردی مانند صاحبان سوپرمارکت‌ها که سرمایه کمتری در اختیار دارند به علت افزایش قیمت‌ها صاحبان این مشاغل یا باید  سرمایه در گردش خود را افزایش دهند، که در حقیقت قدرت انعطاف‌پذیری و تحمل تنش‌های بازار را برای آن‌ها کاهش می‌دهد و یا با افزایش ندادن سرمایه در گردش به سود کمتر قناعت کنند. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که شرایط اقتصادی ایران دیگر تاب‌وتوان تحمل چنین شک‌های اقتصادی شدیدی را ندارد.

 در چنین شرایطی کاهش چشمگیر توان مردم برای خرید کالا و افزایش قیمت دلار منجر به رکود فراگیر و ریشه‌دار در اقتصاد می‌شود که حتی بخش‌های خدمات و بازرگانی را هم به شد تحت تأثیر قرار خواهد داد و موجب افزایش چشمگیر فقر و بیکاری در سطح جامعه خواهد شد.

انتهای گزارش/ جعفرزاده


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.