سرویس گزارش | کد خبر: 29161
تاریخ انتشار: 1397/03/06 - 09:55:58

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

کودکان اوتیسم قربانی ناآگاهی‌ والدین

کودکان اوتیسم قربانی ناآگاهی‌ والدین,

سخت است دیدن انسان‌ها در این وضعیت آن‌هم نوجوانان و کودکانی که باید به تبادل اطلاعات و خلاقیت باهم سن و سالان خویش بپردازند و در مدرسه برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه‌سالگی بروز می‌کند.

والدین یکی از کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم می‌گوید: فرزندم قادر به تکلم صحیح و برقراری ارتباط با دیگران و بازی و ارتباط همسالان خود نیست.

وی می‌گوید: هیچ سرگرمی و یا فضای مناسب در این شهر و یا هیچ مرکزی برای نگهداری و درمان این کودکان دارای اختلال اوتیسم وجود ندارد.

وی بابیان اینکه فرزندم هر هفته به خدمات مشاوره‌ای و روان‌پزشکی نیاز دارد، می‌گوید: هزینه‌های درمان او بسیار بالا است و قادر به پرداخت هزینه نیستیم و برخی اوقات از مراجعه به روان‌پزشک برای درمان  به دلیل نداشتن هزینه صرفه نظر می‌کنیم.

یکی دیگر از والدین کودکان دارای اختلال اوتیسم نیز بابیان اینکه هزینه‌های پرداخت حق‌الزحمه روانشناسی و تنها مرکزی که نگهداری این کودکان را انجام می‌دهد را نداریم، می‌افزاید: بیمه هیچ‌یک از خدمات درمانی این کودکان را پوشش نمی‌دهد.

 

لزوم نیاز به آگاه‌سازی والدین برای شناسایی اختلال اوتیسم

دبیر انجمن همیاران اوتیسم خراسان شمالی می‌گوید: اختلال اوتیسم اختلالی عصبی رشدی است که از ابتدای کودکی و همراه نوزاد است و هر چه سن کودک بالا می‌رود علائم این اختلال بیشتر نمایان می‌شود.

راه چمنی بابیان اینکه کودکان مبتلابه اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیرکلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل‌دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد، می‌افزاید: همچنین رفتارهای پرتکرار و کلیشه‌ای هستند و در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری نیز دیده می‌شود و این کودکان قادر به برقراری ارتباط و بازی با هم‌سالان نیستند.

وی با بیان اینکه زمان طلایی برای شناسایی و درمان برای کودکان دارای اختلال اوتیسم بین ۲ تا ۵ سال است، می‌افزاید: باید خانواده‌ها نسبت به این اختلال آگاهی لازم داشته باشند تا در صورت مشاهده این اختلال تشخیص و مداخله به هنگام و آموزش کودکان انجام شود.

وی می‌افزاید: متأسفانه در این زمینه آگاهی نسبت به این اختلال در خانواده وجود ندارد و خانواده‌ها علائم این اختلال را نمی‌شناسند و یا از ترس برچسب خوردن کودکان خود از مراجعه به مراکز غربالگری خودداری می‌کنند که آگاه‌سازی نقش بسیار مهمی دارد.

دبیر انجمن همیاران اوتیسم خراسان شمالی بابیان اینکه تاکنون ۵۰ کودک دارای اختلال اوتیسم توسط این انجمن شناسایی شده است، خاطرنشان می‌کند: اما آمار واقعی کودکان دارای اختلال اوتیسم در استان بیشت از این مقدار است.

وی بابیان اینکه بسیاری از کودکان که در این مرکز شناسایی‌شده‌اند سطح شدت اختلال آنان در محدوده متوسط است، می‌گوید: این کودکان بعد از غربالگری و شناسایی به متخصصین و مشاوران مربوطه ارجاع داده می‌شوند و کودکانی که آموزش پذیر هستند بعد از رفتاردرمان‌گر و گفتار درمانگر برای ورود به دبستان به آموزش‌وپرورش ارجاع داده می‌شوند.

وی خاطرنشان می‌کند: در این انجمن خدماتی چون آگاه‌سازی خانواده‌ها، شناسایی و غربالگری کودکان دارای اختلال و آموزش به خانواده‌های آنان، ارجاع به مشاورین و  روان‌شناسان، خانواده‌درمانی و غیره انجام می‌دهیم.

 

12 کودک دارای اختلال اوتیسم آموزش پذیر در مدارس استثنایی استان

رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی خراسان شمالی بابیان اینکه هم‌اکنون مشکل اساسی در استان در شناسایی و جذب این کودکان است، می‌افزاید: در استان خانواده‌ها به‌درستی از وجود این اختلال در فرزندان خود آگهی کافی ندارند و یا وجود این اختلالات را کتمان می‌کنند که سبب می‌شود برای غربالگری کودکان خود مراجعه نکنند.

علی متقیان بابیان اینکه این کودکان باید توسط خانواده‌ها به مراکز بهزیستی معرفی و غربالگری شوند و برای آموزش به آموزش‌وپرورش ارجاع داده شوند،خاطرنشان می‌کند : در حال حاضر ۱۲ کودک دارای اختلال اوتیسم آموزش پذیر شناسایی شده است که اگر این آمار به 25  نفر برسد مدرسه  اوتیسم به‌صورت مستقل در استان راه‌اندازی خواهد شد.

رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی خراسان شمالی  می‌گوید: برخی کودکان دارای اختلال اوتیسم آموزش پذیر هستند که با ارجاع این کودکان به آموزش‌وپرورش خدمات موردنیاز برای آن‌ها انجام می‌شود اما زمانی که به ما مراجعه نمی‌کنند از آموزش جا می‌مانند.

وی بابیان اینکه ازلحاظ ارائه خدمات مختلف تجهیزات غربالگری، آموزش وارد مشاورین و متخصصان برای ارائه خدمات آموزشی وتوان‌بخشی هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و تمام خدمات در مدارس به‌صورت رایگان است.

 

فعالیت تنها مرکز اوتیسم استان

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی با اشاره به این‌که تنها یک مرکز آموزشی، توان‌بخشی اوتیسم با همکاری بخش غیردولتی برای نگهداری و ارائه خدمات به کودکان دارای اختلال اوتیسم در مرکز استان وجود دارد، می‌گوید: از سال گذشته غربالگری کودکان دارای علائم این اختلال نیز در این مرکز شروع شده است و تاکنون ۷۰ مورد کودک دارای اختلال اوتیسم شناسایی شده است که این قطعاً آمار دقیق کودکان دارای اختلال اوتیسم در استان نیست چراکه متأسفانه در استان به دلیل عدم آگاهی، خانواده‌ها برای غربالگری مراجعه نمی‌کنند.

قربانی بابیان اینکه این مرکز  ظرفیت ارائه خدمت به ۵۰ کودک دارای اختلال را دارد، می‌افزاید: در این مرکز خدمات مختلف ازجمله خدمات توان‌بخشی، روان‌شناس بالینی، کار درمان و گفتاردرمانی و غیره به کودکان دو سال به بالا و تا ۱۸ سال ارائه می‌شود.

 

لزوم افزایش اعتبارات به‌منظور توان‌بخشی

مدیرمسئول تنها مرکز آموزشی، توان‌بخشی کودکان دارای اختلال اوتیسم در استان نیز بابیان اینکه ظرفیت این مرکز ۵۰ نفر است، می‌گوید: نیاز است تا ظرفیت ارائه خدمات برای این کوکان در این مرکز افزایش یابد.

میثم خوش‌دل بابیان اینکه نیاز به افزایش ظرفیت این مرکز برای پوشش و ارائه خدمات به سایر کودکان با این اختلال در استان وجود دارد،می‌افزاید: در این مرکز خدماتی ازجمله توان‌بخشی،آموزشی، رفتاردرمانی و گفتاردرمانی و کاردرمانی ذهنی و جسمی و غیره به کودکان دارای اختلال اوتیسم ارائه می‌شود.

 وی بابیان اینکه هزینه‌های درمان برای کودکان اوتیسم بالا است و خانواده‌ها اغلب از قشر ضعیف و قادر به پرداخت هزینه‌ها نیستند که ما در این مرکز با کمترین هزینه‌ها تمان خدمات را به این کودکان ارائه می‌دهیم، می‌افزاید: در این زمینه نیازمند افزایش اعتبارات  و نیز نیازمند گسترش و تأمین مکان و فضای مناسب برای نگهداری این کودکان هستیم که نیاز به کمک دستگاه‌ها و خیرین در این زمینه است.

وی بابیان اینکه در بحث درمان این کودکان با مشکلاتی مواجه هستند، می‌گوید: هزینه‌های درمان این کودکان تحت پوشش بیمه نیست.

خوش‌دل بابیان اینکه اغلب کودکان که در این مرکز نگهداری می‌شوند دارای اختلال طیف شدید اوتیسم هستند که اغلب آموزش پذیر نیستند، می‌افزاید:  متأسفانه به دلیل کمبود آگهی خانواده‌ها  و یا به دلیل ترس از برچسب خوردن کودکان  خانواده‌ها با دیدن علائم خفیف اوتیسم برای غربالگری و درمان و آموزش کودکان با اختلال خفیف اوتیسم به این مراکز مراجعه نمی‌کنند و شاهد هستیم که آموزش کودکان دارای اختلال خفیف به‌صورت غیرتخصصی به دست افراد غیرمتخصص سپرده می‌شود که سبب عوارض  بعدی برای کودک می‌شود.

وی بابیان اینکه این کودکان دارای نیازهای ویژه و خاصی هستند، می‌گوید: نبود مرکز اقامت گاه موقت نگهداری کودکان دارای اختلال اوتیسم در استان نیز یکی دیگر از دغدغه‌های خانواده‌های این کودکان است.

انتهای گزارش/آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.