سرویس بین المللی | کد خبر: 29228
تاریخ انتشار: 1397/03/09 - 14:19:44

سازمان سیا ارزیابی کرد؛

بزرگترین امتیازی که کره شمالی ممکن است به آمریکا بدهد، تاسیس یک رستوران غربی در پیونگ‌یانگ است نه خلع سلاح هسته‌ای خود!

سازمان سیا: کره شمالی هرگز خلع سلاح هسته ای را نخواهد پذیرفتبر اساس تحلیل‌های مقامات آمریکایی، کره شمالی در مذاکرات احتمالی‌اش با واشنگتن هرگز تن به خلع سلاح هسته‌ای خود نمی‌دهد.
 بزرگترین امتیازی که کره شمالی ممکن است به آمریکا بدهد، تاسیس یک رستوران غربی در پیونگ‌یانگ است نه خلع سلاح هسته‌ای خود!,
به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه؛  مقامات آمریکایی در مصاحبه با شبکه ان بی سی نیوز اذعان کردند بر اساس ارزیابی جدید سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)، کره شمالی به هیچ وجه قصد ندارد از تسلیحات هسته ای خود دست بکشد که این نتیجه گیری سازمان سیا با اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر احتمال خلع سلاح هسته ای کامل کره شمالی در آینده نزدیک در تناقض است.
 
پایگاه اینترنتی شبکه ان بی سی نیوز در این‌باره نوشت علی‌رغم تحلیل های سیا، ترامپ همچنان به دنبال دیدار با رهبر کره شمالی است. کارشناسان نیز همسو با تحلیل های سیا معتقدند هدفی که ترامپ در مذاکره با کره شمالی دنبال می کند، یعنی خلع سلاح هسته‌ای کامل پیونگ یانگ، هدفی دست نیافتنی است.
 
ان بی سی نیوز در ادامه نوشت یکی از افسران سازمان جاسوسی آمریکا در این خصوص گفت: «همه می دانند که آنها (کره شمالی) قصد خلع سلاح هسته ای خود را ندارند.»
 
بر اساس گفته های سه مقام ارشد امنیت ملی آمریکا، در تحلیل سیا از مذاکره با کره شمالی، فهرستی از امتیازات محتمل آورده شده است که امتیاز افتتاح یک رستوران فست فود در پیونگ یانگ به نشانه حسن نیت یکی از این موارد است! سیا معتقد است کیم جونگ اون با درخواست این امتیاز قصد دارد مواضع صلح طلبانه خود را در قبال رئیس جمهور آمریکا، که علاقه وافر وی به خوردن همبرگر به خوبی شناخته شده است، نشان دهد.
 
ترامپ پیشتر نیز در دوره مبارزات انتخاباتی خود در سال 2016 اعلام کرده بود قصد دارد در خصوص معامله همبرگر در قبال تسلیحات هسته ای با پیونگ یانگ مذاکره کند! وی در جای دیگر گفته بود می خواهد با کیم جونگ اون بر سر میز مذاکره بنشیند و همبرگر بخورد!
 
سازمان سیا در تحلیل خود در خصوص مسئله هسته ای کره شمالی به یک هدف واقع بینانه تر نیز اشاره می کند و پیشنهاد می دهد آمریکا کیم جونگ اون را متقاعد کند تا از پیشرفت های اخیر خود در برنامه تسلیحات هسته ای پیونگ یانگ چشم پوشی کند. این در حالی است که سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی در این خصوص گفت: «اگر کره شمالی با توافق مشترک در خصوص خلع سلاح هسته ای موافقت نکند و تسلیحات هسته ای خود را تحویل ندهد، فکر نمی کنم ما به دستاورد خاصی رسیده باشیم.»
 
گزارش سیا در حالی منتشر شد که یک کارشناس مسائل هسته ای اعلام کرد فرایند خلع سلاح هسته ای کره شمالی دست کم 15 سال به طول خواهد انجامید. این استاد دانشگاه استنفورد، که گفته می شود 4 بار از تاسیسات هسته ای کره شمالی بازدید کرده است، اظهار کرد ماهیت پیچیده برنامه هسته ای این کشور، برخلاف آنچه ترامپ در نظر دارد، اجازه خلع سلاح یکباره پیونگ یانگ را نخواهد داد.
 
در ادامه این مطلب آمده است: در گزارش سیا به مجموعه ای از امتیازات تشویقی اشاره شده است که آمریکا و کره جنوبی می توانند برای خلع سلاح هسته ای به کره شمالی پیشنهاد دهند؛ از جمله کمک های زیرساختی و کشاورزی. بر اساس این گزارش، کره شمالی نیز درخواست سرمایه گذاری های آمریکایی و غربی در خاک این کشور و همچنین امتیازات اقتصادی از جمله لغو کامل تحریم ها را خواهد داشت. همچنین آمریکا در میز مذاکره با کره شمالی تنها بر مسئله هسته ای تمرکز خواهد داشت و از خواسته های حقوق بشری خود چشم پوشی خواهد کرد. با این حال، انتقادات گسترده ترامپ از توافق هسته ای ایران و خروج از آن به این بهانه که به مسئله موشکی پرداخته نشده است، این امر را برای وی دشوار خواهد کرد که در مذاکره با کره شمالی تنها تمرکزش بر مسئله هسته ای باشد و در خصوص دیگر تسلیحات پیشرفته پیونگ یانگ حرفی به میان نیاید.
 
کره شمالی یکی از سری ترین کشورهای جهان برای اهداف اطلاعاتی و جاسوسی است و کسب اطلاعات موثق از این کشور بسیار دشوار است. به همین دلیل مانند گذشته، در گزارش سیا در خصوص کره شمالی اطلاعات دقیقی ارائه نشده است. به گفته یکی از افسران اطلاعاتی سازمان سیا در این گزارش، زبده ترین تحلیلگران سعی کرده اند بهترین حدس های خود را بیان کرده اند.
 
انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.