سرویس گزارش | کد خبر: 29258
تاریخ انتشار: 1397/03/12 - 10:15:54

گزارش اتفاقیه از خام فروشی مواد معدنی خراسان شمالی؛

فرآوری؛ حلقه مفقوده بخش معدن

معادن باریت و کلسیت استان صرفه اقتصادی ندارد
فرآوری؛ حلقه مفقوده بخش معدن,

مواد معدني استخراج‌شده از معادن براي اينکه قابل‌استفاده در صنعت باشند بايد فرآوري شوند. مواد معدنی کم‌عیار برای ورود به بازار مصرف نیاز به یکسری عملیات تغلیظ و پرعیارسازی دارند.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، فرآوری، بخش پول‌ساز چرخه تولید محصولات معدنی است و ارزش‌افزوده حاصل‌شده از آن در مقایسه با مراحل دیگر بسیار بیشتر است. مواد معدنی از زمانی که به دست کاوشگران از زیر سنگ‌ها بیرون می‌آیند تا زمانی که با ابزار و ماشین‌آلات و تجهیزات تغییر شکل داده، فرآوری شده و به محصولات گوناگون تبدیل می‌شوند، نیازمند استانداردسازی هستند تا در شرایط مطلوب و باکیفیت عالی به دست مصرف‌کنندگان برسند.

خراسان شمالی دارای انواع مختلف مواد معدنی است درحالی‌که این ظرفیت به دلیل نبودن زمینه‌های مناسب در بخش فرآوری، نمی‌تواند چندان سودآور باشد. چراکه فرآوری این مواد می‌تواند سالانه ایجاد ارزش‌افزوده و ارز آوری زیادی کند اما تکمیل نبودن واحدهای فرآوری موجب عقب‌ماندگی استان در این بخش شده است.
خراسان شمالی ازنظر تولید برخی از مواد معدنی ازجمله باریت، کلسیت و انواع سنگ‌های تزئینی جزء استان‌هایی است که در سطح کشور حرفی برای گفتن دارد اما عدم توازن میزان و تنوع تولیدات معادن استان با نوع و ظرفیت واحدهای فرآوری مواد معدنی موجود، سبب شده تا علاوه بر اینکه خراسان شمالی از ارزش‌افزوده حاصل از فرآوری مواد معدنی بهره اندکی ببرد، بلکه حرفی نیز برای گفتن در این خصوص نداشته باشد.
متأسفانه در حال حاضر باوجود ظرفیت و توانمندی‌های خراسان شمالی درزمینهٔ ذخایر معدنی هنوز بحث خام فروشی یکی از مشکلات پیش روی این صنعت به شمار می‌رود مشکلی که در صورت توجه ویژه مسئولان و ورود سرمایه‌گذار می‌تواند گره‌گشای بخشی از مشکلات اقتصادی استان باشد.
با توجه به اینکه فعالیت‌های فرآوری و تبدیل مواد معدنی نسبت به سایر شاخه‌های صنعتی از ارزش‌افزوده بالاتر و همچنین اشتغال‌زایی زیادی برخوردار است، حمایت بیشتر مسئولان کشوری و استانی در جهت محدود کردن خروج مواد معدنی به‌صورت خام از منطقه می‌تواند زمینه‌ساز رونق اقتصادی در این بخش باشد.
امیدواریم با پایان مراحل مطالعاتی، مراحل اجرایی شناسایی مواد معدنی و عکس‌برداری هوایی که منجر به جمع‌آوری اطلاعات کامل از حوزه معادن و ظرفیت‌های استان در این زمینه خواهد شد زمینه جذب سرمایه‌گذاری نیز فراهم شود.

 

نیاز به واحد فرآوری سنگ مرمر و پودر میکرونیزه در استان

رئیس اداره امور صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از مواد معدنی که در استان استخراج می‌شود فرآوری می‌شوند، عنوان می‌کند: اما هنوز هم واحد و کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی در استان نیاز است.
رستگار خاطرنشان می‌کند: واحدهای فرآوری سیمان، آلومینا، واحدهای شن و ماسه و پودر سنگ و غیره در استان وجود دارد و بخش زیادی از مواد معدنی فرآوری می‌شود.
رئیس اداره امور صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی می‌گوید: تاکنون هیچ پروانه بهره‌برداری برای ایجاد واحدهای فرآوری پودر میکرونیزه در این استان صادر نشده است و نبود کارخانه میکرونیزه در استان موجب شده تا از این ماده معدنی استفاده نشود.
حیدر رستگار با اشاره به اینکه معادن سنگ‌آهک، باریت و کلسیت این استان نیازمند جدی راه‌اندازی واحدهای فرآوری هستند، می‌افزاید: تاکنون چند سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی واحد فرآوری مواد معدنی در استان ورود پیداکرده‌اند اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.
وی با بیان اینکه این امر سبب شده تا این نوع از مواد معدنی به‌صورت خام از استان خارج شوند، می‌گوید: وجود این واحدهای فرآوری سبب می‌شود تا مواد معدنی استخراج‌شده به‌اندازه یک میکرون تبدیل شوند و سپس مواد فرآوری شده در سایر صنایع همچون داروسازی، رنگ‌سازی و غیره مورداستفاده قرار گیرند.
رستگار می‌افزاید: برخی از مواد معدنی همانند کلسیت و باریت یکی از مواد معدنی است که صادر کردن آن به سایر استان‌ها صرفه اقتصادی ندارد و باید در استان استفاده شود.
وی تصریح می‌کند: با توجه به وجود سنگ‌های تزئینی و مرمریت در استان، راه‌اندازی واحدهای سنگ‌بری مدرن برای معادن مرمر و مرمریت از دیگر نیازهای جدی این استان است که تاکنون برای آن پروانه بهره‌برداری صادر نشده است.

 

بخش عمده تولیدات مواد معدنی در استان فرآوری می‌شود

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان شمالی با بیان اینکه میزان استخراج اسمی معادن فعال استان 5816000 تن و میزان استخراج واقعی معادن در سال 1396به میزان 4000000 تن (غیر از معادن شن و ماسه رودخانه‌ای) بوده است، می‌گوید: بخش عمده از مواد معدنی در استان فرآوری می‌شود.
یحیی نیکدل با بیان اینکه در حال حاضر در استان اغلب واحدهای صنایع معدنی شامل واحدهای دانه‌بندی شن و ماسه، تولید آجر، گچ و پودر سنگ و غیره وجود دارد که در حوزه تولید مصالح ساختمانی صورت می‌پذیرد و نیاز استان را تأمین می‌کند.
نیکدل می‌افزاید: همچنین به‌صورت تخصصی فرآوری بوکسیت در آلومینای جاجرم جهت تولید پودر آلومینا و همچنین تولید سیمان و بتن سبک در استان وجود دارد. 
وی با اشاره به وجود تکنولوژی فرآوری برای محصولات معدنی در استان، خاطرنشان می‌کند:
قسمت عمده از مواد معدنی هم‌اکنون در استان فرآوری می‌شود، ولیکن با توجه به وجود ذخایر مناسب سنگ‌های تزئینی مرمر و مرمریت در استان نیاز به وجود واحد سنگ‌بری پیشرفته و مدرن وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار می‌کند: همچنین وجود معادن باریت و کلسیت نقطه قوت استان محسوب می‌شود، اما به علت نبود کارخانه‌های فرآوری، این مواد معدنی به‌صورت خام فروخته‌شده و در استان‌های مجاور تبدیل به پودر میکرونیزه می‌شود که در این زمینه نیز وجود واحد تولید پودر میکرونیزه صنعتی در استان لازم است.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.