سرویس گزارش | کد خبر: 29335
تاریخ انتشار: 1397/03/20 - 12:10:00

بازار کار استان به روایت مرکز آمار ایران؛

خراسان شمالی بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد

سهم ۳۴.۶ درصدی بخش کشاورزی در اشتغال استان
خراسان شمالی بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار به تفکیک هر استان برای مدت دوازده ماهه منتهی به زمستان ۹۶ که به تازگی و در خردادماه جاری توسط مرکز آمار ایران منتشر شده است، وضعیت بازار کار خراسان شمالی به همراه 30 استان دیگر کشور را روایت می‌کند.

هدف کلی این طرح، شناخت ساختار و وضعیت جاری نیروی کار و تغییرات آن است که این هدف از طریق «برآورد فصلی و سالانه‌ شاخص‌های نیروی کار»، «برآورد تعداد سالانه در سطح کل کشور و استان‌ها»، «برآورد تغییرات فصلی و سالانه شاخص‌های نیروی کار در سطح کل کشور» و «برآورد تغییرات سالانه شاخص‌های نیروی کار در سطح استان‌ها» تأمین می‌شود.

بر اساس جزئیات نتایج طرح آمارگیری نیروی کار، بررسی نرخ مشارکت اقتصادی بین استان‌های کشور نشان می‌دهد، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در استان‌ خراسان شمالی ۴۴.۱ درصد است که در جایگاه نخست بالاترین جمعیت فعال قرار داد.

به گزارش اتفاقیه، نرخ مشارکت اقتصادی شاخصی برای تعیین میزان جمعیت فعال یک جامعه است که مجموع جمعیت بیکار و شاغل را نشان می‌دهد. جمعیت غیرفعال نیز شامل افرادی از یک جامعه می‌شود که بنا به دلایلی ازجمله خانه‌داری، تحصیل، درآمد از منابع غیرکاری مانند سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، نه در جمعیت شاغل قرار دارند و نه متقاضی ورود به بازار کارهستند. بنابراین جمعیت غیرفعال، افراد خارج از جمعیت بیکار و شاغل را شامل می‌شوند.

بر اساس این گزارش، پس از استان خراسان شمالی، استان کردستان با نرخ مشارکت ۴۲.۵ درصدی رتبه دوم را ازنظر نرخ مشارکت اقتصادی بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده است. در مقابل استان سیستان و بلوچستان با ۳۰.۵ درصد پایین‌ترین نرخ مشارکت اقتصادی را در اختیار دارد، به این معنا که حدود ۷۰ درصد از جمعیت این استان در گروه بیکاران یا شاغلان قرار ندارند و جمعیت غیرفعال محسوب می‌شوند.

علاوه بر این، مقایسه نسبت اشتغال بین استان‌های کشور نشان می‌دهد، استان خراسان شمالی با ۳۹.۹ درصد بالاترین نسبت اشتغال را به خود اختصاص داده است و استان سیستان و بلوچستان نیز با ۲۶.۴ درصد پایین‌ترین نسبت اشتغال را در اختیار دارد. نسبت اشتغال کل کشور در سال ۹۶ معادل ۳۴.۸ درصد بوده است.

اما بررسی شاخص بیکاری در بین استان‌های کشور نشان می‌دهد که استان چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۲۳.۷ درصد بیکارترین استان کشور محسوب می‌شود و پس‌ازآن استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۲۲.۶ درصد دارای بالاترین نرخ بیکاری در بین ۳۱ استان کشور است؛ این در حالی است که در زمستان ۹۵ استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۲۴.۵ درصدی بیکارترین استان کشور بود و پس‌ازآن استان چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۲۲.۶ درصد قرار داشت.

همچنین استان‌های مرکزی با ۷.۵ درصد، سمنان با ۷.۶ درصد و هرمزگان با ۸.۵ درصد کمترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده‌اند.

علاوه بر این مقایسه استان‌ها به لحاظ سهم اشتغال در عمده فعالیت اقتصادی حکایت از آن دارد که در بخش کشاورزی، بیشترین شاغلان در استان خراسان شمالی ( ۳۴.۶ درصد) مشغول به کار بوده‌اند و در مقابل استان تهران با ۰.۷ درصد کم‌ترین شاغلان در بخش کشاورزی را به خود اختصاص می‌دهد؛ سهم شاغلان بخش کشاورزی در کل کشور ۱۵.۳ درصد است.

در فعالیت‌های مرتبط با بخش صنعت نیز استان یزد بیشترین شاغل را داشته است به‌طوری‌که ۴۵.۷ درصد از جمعیت شاغل این استان در فعالیت‌های صنعتی مشغول به کار هستند. ضمن اینکه استان کردستان با ۲۱.۸ درصد کمترین  درصد شاغلان صنعتی را به خود اختصاص داده است. سهم شاغلان بخش صنعت در کل کشور ۳۲.۶ درصد بوده است.

همچنین در بخش خدمات، استان تهران با ۶۵.۴ درصد بالاترین و استان زنجان با ۳۷.۵ درصد پایین‌ترین درصد شاغلان در بخش خدمات را در اختیار دارند. ۵۲.۱ درصد از جمعیت شاغل کشور در فعالیت‌های خدماتی مشغول به کار هستند.

انتهای گزارش/ اتفاقیه

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.