سرویس اقتصادی | کد خبر: 29336
تاریخ انتشار: 1397/03/20 - 12:29:05

در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان شمالی تصویب شد؛

مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان‌های استان ایجاد می‌شود

مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان‌های استان ایجاد می‌شود,

احداث مناطق ویژه اقتصادی با اولویت بخش خصوصی در هر شهرستان خراسان شمالی ازجمله مواردی بود که در تازه‌ترین نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، محمدرضا صالحی در این نشست، پیشنهاد امکان تأسیس منطقه ویژه اقتصادی در هر شهرستان خراسان شمالی توسط بخش خصوصی را مطرح کرد و به مشورت اعضای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گذاشته شد که مصوب شد.

وی با بیان اینکه از خردادماه حقوق کارکنان قراردادی نیز با خزانه است، تصریح کرد: از ماه جاری برداشت حقوق کارکنان قراردادی ادارات از محل خزانه انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی برای جذب اعتبار خزانه تا ۱۰ تیرماه وقت دارند، افزود: تمام دستگاه‌هایی که نتوانسته‌اند این اعتبارات را جذب کنند و امکان جذب اعتبارات تا شهریور را ندارند اعلام کنند تا اعتبارت برای دستگاه‌های دیگر جابجا شود چراکه برگشت اعتبارات قابل‌قبول نیست.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی تصریح کرد: جلسات شورای برنامه‌ریزی استان باید با حضور اعضای اصلی برگزار شود.

صالحی با تأکید بر اینکه فرآیند صدور مجوزها در استان کوتاه شود تا اجرای طرح‌ها سرعت بگیرد، گفت: به همین منظور باید پاسخ ادارات به استعلامات اجرای طرح‌ها نیز تسریع یابد.

وی افزود: کسب رتبه ۳۱ استان درزمینهٔ فضای کسب‌وکار در کشور نیز حتماً باید بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح ملی گفت‌وگوی خانواده در خراسان شمالی به‌عنوان استان پایلوت اجرای این طرح در کشور مصوب شد.

صالحی با تأکید بر این‌که باید اولویت‌های استان مشخص باشد، بیان کرد: هرچند اولویت‌های از پیش تعیین‌شده‌ای داریم اما بازهم بهتر است اولویت‌های استان با تشکیل نشست مشترک مجمع نمایندگان با استاندار بررسی شود تا هدف‌گذاری‌های لازم به‌منظور حل مشکلات انجام شود.

 

سهم خراسان شمالی از طرح‌های ملی تنها ۳۰ طرح است

نماینده مردم 5شهرستان استان نیز در این نشست گفت: سهم خراسان شمالی از طرح‌های بزرگ ملی بسیار کم است و اکنون از هفت هزار و 500 طرح ملی در سطح کشور تنها 30 طرح از این تعداد در خراسان شمالی است.

علی قربانی اظهار داشت: بر اساس قانون دست‌کم 15 درصد از منابع تسهیلات غیرتخصصی باید به بخش کشاورزی اختصاص یابد.

قربانی با بیان اینکه برای رونق سرمایه‌گذاری باید زمان صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری و استعلام کاهش یابد، افزود: برخی از امور در جهت توسعه استان بدون نیاز به هزینه انجام می‌شود که کاهش زمان صدور مجوز یکی از این امور است و در استان نیز با این مشکل اساسی روبه‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه هر برنامه در کشور که منجر به افزایش قدرت و تفویض اختیار مردم شود باعث توسعه خواهد شد، افزود: برای توسعه استان نیاز است تا 200 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی انجام شود.

 

تأکید بر تسریع پروژه‌های عمرانی استان

نماینده مردم اسفراین نیز در این نشست با بیان اینکه چشم‌انداز و اوضاع پروژه‌های عمرانی ما خوب نیست و این وضعیت پیش برود با چالش مواجه خواهیم شد، اظهار داشت: باید طرح‌های عمرانی همانند راه‌آهن و سایر پروژه‌های بزرگ دیگر باید سرعت یابد و اکنون یک طرح به مرحله نهایی می‌رسد و شهریور باید استارت بخورد و آقای ربیعی نیز قول پیگیری دادند که اگر  انجام شود ۳۰۰ هزار تن تولید خواهد داشت که در توسعه استان بسیار مؤثر خواهد بود.

هادی قوامی در خصوص پرداخت مالیات توسط شرکت‌ها نیز،گفت: در حال حاضر دو مرحله مالیات بر گردن شرکت‌های تولیدی می‌افتد که باید این روند پرداخت مالیات بر دوش مصرف‌کننده نهایی باشد.

 وی عنوان کرد: باید تلاش کنیم تا فروش این شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در استان افزایش یابد و

باید واردات تولیدات محصولات خارجی مشابه تولیدات کارخانه لوله گستر باید متوقف شود و قرارداد با این شرکت بسته شود.

وی با بیان اینکه از تیرماه فروش نفت به یک‌میلیون بشکه خواهد رسید، خاطرنشان کرد: باید نگذاریم مسائل اقتصادی، تبدیل به مشکلات اجتماعی و بعد امنیتی شود و منجر به فشارهایی شود.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی تأکید کرد: شرکت‌هایی که اکنون در استان زیان ده هستند تلاش کنیم تا سود ده شوند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به تحریم‌ها از سوی آمریکا انتظار ما این است تا توجه ویژه به تمام ظرفیت‌های داخل  شود و به‌خوبی از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

 

۲۴۱ میلیارد تومان مالیات از مؤدیان استان وصول شده است

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی نیز در این نشست با بیان اینکه طی سال ۹۶ در بخش مالیات مستقیم میزان ۱۵۶ میلیارد تومان مالیات و در بخش مالیات غیرمستقیم ۸۵ میلیارد تومان وصول شده است، اظهار داشت: درمجموع ۲۴۱ میلیارد تومان مالیات از مؤدیان وصول شده است.

وی افزود: همچنین طی این مدت حدود ۶۲ میلیارد تومان نیز عوارض ارزش‌افزوده وصول شده است که درمجموع ۳۰۳ میلیارد تومان مالیات و عوارض جمع آوری شده است.

یوسف یعقوبی نژاد افزود: در بخش مالیات اشخاص حقیقی ۲۹ هزار و ۲۵۱پرونده وجود دارد که حدود ۱۳ هزار پرونده مشاغل خودرو نیز به آن افزوده می‌شود  و درمجموع حدود ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان وصولی داشتیم که حدود  ۶ درصد از جمع وصولی مالیات استان را مالیات اشخاص حقیقی تشکیل می‌دهد.

وی تصریح کرد:۱۴ هزار و ۷۳۳ پرونده در بخش حقیقی وجود دارد که طی سال گذشته حدود ۴ میلیارد تومان مالیات در این بخش وصول شد که ۱.۶۵ درصد از منبع مستقلات استان را تشکیل می‌دهد.

یعقوبی نژاد با بیان اینکه سه هزار و ۹۰۵ پرونده اشخاص حقوقی وجود دارد که طی سال گذشته ۷۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان مالیات وصول شد، خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد از جمع وصولی مالیات را مالیات اشخاص حقوقی تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر ۷۳ درصد از وصولی مالیات اشخاص حقوقی از پنج صنایع بزرگ است، افزود: شرکت قند شیروان ۳ درصد، برق شیروان، شرکت سیمان ۱۲ درصد ،شرکت پتروشیمی حدود ۳۰ درصد و الومینای جاجرم حدود ۲۸ درصد مالیات شرکت‌های ما را تشکیل داده‌اند.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: هیچ شرکتی در استان وجود ندارد که مالیات آن خارج از استان وصول شود اما فروشگاه‌های بزرگ و بیمه‌ها میزان دریافت وصولی مالیات در استان انجام نمی‌شود.

وی افزود: در بخش ارزش‌افزوده نیز چهار هزار و ۷۰ پرونده در استان وجود دارد.

انتهای خبر/ آقایی

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.