سرویس گزارش | کد خبر: 29354
تاریخ انتشار: 1397/03/21 - 12:38:26

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

مدیریت پسماند استان همچنان در کما

با گذشت یکسال از تصویب طرح جامع مدیریت پسماند، هنوز عملیات مطالعاتی آن آغاز نشده است
مدیریت پسماند استان همچنان در کما,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، زباله، این طلای کثیف، هنوز در استان به‌خوبی مدیریت نمی‌شود درزمینه ‌های مختلف بازیافت، فرهنگ تفکیک از مبدأ و مدیریت پسماند تاکنون موفق عمل نکرده است. از سوی دیگر هنوز اغلب ساکنان به فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ آگاه نیستند.

بر اساس گزارشات مسئولان امر، میزان تولید پسماند تر در مرکز استان فراوان است. این وضعیت نشان می‌دهد که شهروندان تاکنون درباره مدیریت مصرف و پسماند تحت آموزش مناسب قرار نگرفته‌اند و هنوز آن‌طور که باید شهرداری نتوانسته از قابلیت‌های خود برای درآمدزایی زباله به‌عنوان طلای کثیف استفاده کند.

از سوی دیگر پسماند استان کمترین امکان را در بازیافت دارد و همین مسئله باعث می‌شود، فضای زیستی شهر روزبه‌روز محدودتر و چالش‌های محیط‌زیستی پیچیده‌تر و بیشتر‌ شود.

در این شرایط در برخی از محلات نیز شاهد فعالیت زباله گردها هستیم که این امر ساکنان این محلات را با چالش‌هایی مواجه کرده است.

پسماند همچنان با چالش‌هایی مواجه است که به نظر می‌رسد اکنون با تعیین محل جدید جانمایی کارخانه کمپوست و آغاز اجرای کارخانه کمپوست که چندین سال با کش‌وقوس‌های مختلفی مواجه بود دوباره از سرگیری شود و تمامی پسماندهای شهر و روستاهای اطراف مرکز این استان مدیریت خواهد شد و امید است برخی از چالش‌ها در این زمینه پایان یابد و همچنین با اجرای کارخانه کمپوست نحوه دفن زباله‌ها در محل کوه بابا موسی نیز سازمان‌دهی خواهد شد.

یکی از شهروندان می‌گوید: برخی از مواقع شاهد این هستیم که شهروندان شبانه زباله‌ها را سر ساعت مقرر بیرون نمی‌گذارند و این زباله‌ها تا روز بعد که ماشین زباله دوباره بیاید در محل بماند و باعث می‌شود که هوای سالم و مطبوع به‌عنوان حق طبیعی هر فرد از او سلب شود و در ضمن این اقدام می‌تواند مشکلاتی همچون بوی تعفن و سایر مشکلات را برای افراد داشته باشد و هر شب بوی تعفن همه‌جا متصاعد می‌شود.

یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه روز به روز به تعداد زباله گردها افزوده می‌شود، تصریح می‌کند: اغلب این زباله گردها قبل از جمع‌آوری زباله با باز کردن پلاستیک‌ها سبب می‌شوند تا زباله‌ها در محیط پراکنده و رها شوند.

 

استقرار پایگاه موقت به‌منظور جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی در بجنورد

مدیرعامل سازمان پسماند خراسان شمالی با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۵ آموزش برای تفکیک زباله برای شهروندان اجرا شده است، می‌گوید: تاکنون بیش از ۱۲ هزار نفر در بجنورد و ۲۰ هزار نفر در شیروان تحت آموزش قرار گرفته است.

عظیمی با بیان اینکه اکنون طرح جمع‌آوری و تفکیک زباله در بجنورد  و برخی از شهرستان‌ها در حال انجام است، می‌گوید: در هفته یک روز در هر محله جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی از درب منزل انجام می‌شود و حتی جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی برای افرادی که مایل باشند با برقراری تماس، خودروی جمع‌آوری زباله در محل حضور پیدا می‌کند و زباله‌های شهروندان را خریداری می‌کند.

مدیرعامل سازمان پسماند خراسان شمالی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از زباله‌های تولیدشده در استان را مواد غذایی و زباله‌های تر تشکیل می‌دهد، می‌افزاید: روزانه به ازای هر نفر در شهرستان‌های خراسان شمالی ۶۲۰ گرم زباله تولید می‌شود.

عظیمی خاطرنشان می‌کند: طی یک هفته گذشته پایگاه موقت و کانکس‌ در پارکینگ شهرداری در محل سبزه‌میدان برای جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی مستقر شده است که شهروندان در صورت تمایل می‌توانند زباله‌های بازیافتی خود را به این مکان‌ها تحویل دهند که اگر استقبال از این طرح صورت پذیرد چند کانکس‌ دیگر نیز در مناطق مختلف جانمایی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه تولید زباله با سطح رفاه مردم ارتباط مستقیم دارد، تصریح می‌کند: در حال حاضر روزانه ۱۳۵ تا ۱۴۰ تن زباله در استان تولید می‌شود.

عظیمی عنوان می‌کند: طی اردیبهشت‌ماه جاری تولید زباله در بجنورد به‌صورت چشم‌گیری افزایش داشت ولی اکنون طی خردادماه این میزان در حال کاهش است.

مدیرعامل سازمان پسماند خراسان شمالی با تأکید بر اینکه شهروندان زباله‌های را در ساعت جمع‌آوری درب منازل قرار دهند و از گذاشتن زباله در سطل‌های بزرگ خیابان‌ها خودداری کنند چراکه این عمل سبب بالا رفتن حجم زباله در خیابان‌ها می‌شود، بیان می‌کند: متأسفانه فرهنگ اشتباه قرار دادن زباله در خیابان‌ها و یا کوچه‌ها وجود دارد که شهرداری ملزم به گذاشتن سطل زباله شده درحالی‌که گذاشتن سطل زباله در بسیاری از مکان‌ها ضرورتی ندارد.

وی با بیان اینکه قرار دادن زباله توسط شهروندان در غیر ساعات جمع‌آوری زباله، علاوه بر به خطر انداختن بهداشت عمومی شهر، سبب افزایش زباله گردان و حیوانات می‌شود، می‌افزاید: متأسفانه این امر تمام تلاش کارکنان زحمتکش پسماند را بر ملا می‌کند.

 

فعالیت زباله گردها ساماندهی می‌شود

وی با بیان اینکه فعالیت زباله گردها نیز از دیگر مشکلات در این زمینه است، خاطرنشان کرد: به دنبال ساماندهی افرادی که نسبت به خریداری زباله‌های بازیافتی اقدام می‌کنند هستیم چراکه این افراد باید با دریافت مجوز و زیر نظر این نهاد و در قالب رعایت چهارچوب‌های موردنیاز حق‌دارند نسبت به این کار اقدام کنند.

مدیرعامل مدیریت پسماند استان با بیان اینکه بسیاری از این افراد بدون رعایت چهارچوب‌ها و بدون رعایت مسائل بهداشتی اقدام به جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی می‌کنند که مقرر شده تا با همکاری نیروی انتظامی با این افراد برخورد شود.

وی در خصوص ساماندهی انبارهای نگهداری مواد و زباله‌های بازیافتی نیز می‌افزاید: به این افراد برای جمع‌آوری انبارهای نگهداری زباله‌های بازیافتی هشدارهای لازم داده شده است و فرصت داده شده تا انبارها را از محدوده شهرها خارج کنند.

 

طرح جامع مدیریت پسماند استان هنوز به مرحله مطالعات نرسیده است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی با بیان اینکه طرح جامع پسماند این استان طی سال گذشته در کارگروه پسماند و بعد از آن در شورای برنامه‌ریزی استان تصویب شد و مبلغ خوبی برای آن اختصاص‌یافته، گفت: این طرح در حال حاضر در مرحله تعیین مشاور است.

علی‌اصغر مطهری می‌افزاید: حداکثر طی ۱۰ تا ۱۵ روز آینده انتخاب مشاور برای این طرح انجام خواهد شد و تیرماه آینده مرحله عملیات مطالعاتی این طرح آغاز خواهد شد.

 وی با بیان اینکه با اجرای این طرح تمامی پسماندهای شهر و روستاهای این استان مدیریت خواهد شد و شهرداران مکلف به اجرای آن هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل نبود اطلاعات کافی و نداشتن آگاهی کافی برخی از اوامر و متولیان امر ازجمله دهیاری‌ها مدیریت مناسب پسماند در استان انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دهیاران و بخشداران برای مدیریت، نحوه انتقال و دفن پسماند، اطلاعات و برنامه جامعی ندارند و مدیریت و جمع‌آوری و دفن پسماند به‌صورت سنتی انجام می‌شود و همچنین نداشتن اعتبار لازم که برای مدیریت پسماند پیش بینی نشده است از دیگر دلایل عدم مدیریت مناسب پسماند در استان است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی با بیان اینکه در حال حاضر تمام استان‌ها اجرای طرح جامع مدیریت پسماند را دارند و متأسفانه خراسان شمالی جزو محدود استان‌هایی است که هنوز این طرح انجام نشده است، می‌گوید: با اجرای طرح جامع مدیریت پسماند، تمامی پسماندهای شهر و روستاهای این استان مدیریت خواهد شد و شهرداران مکلف به اجرای آن هستند که امیدواریم با تحقق این امر، بسیاری از مشکلات حوزه پسماند استان به‌طور کامل حل شود.

مطهری با اشاره به اینکه درصدد هستیم که با تصویب این طرح  بحث جمع‌آوری زباله‌های عادی را داشته باشیم، تصریح می‌کند: با اجرای این طرح تمام مطالعات موردنیاز درزمینهٔ انتقال، جمع‌آوری، دفن اصولی و تمام جوانب دیگر برای مدیریت مناسب پسماند در نقاط مختلف روستایی و شهری استان بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد و این طرح به‌عنوان یک نقشه راه برای تمام دهیاران و بخشداران خواهد بود که باید در چهارچوب این موازین عمل شود و مشخص می‌شود که هر یک از مناطق باید چه رفتار و الگویی برای مدیریت صحیح زباله داشته باشد و تمام دستگاه‌های متولی نیز  بر روند اجرای آن نظارت دارند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی تصریح می‌کند: تمام استان‌هایی که طرح جامع مدیریت پسماند را اجرا می‌کنند توانسته‌اند از این محل اعتبارات خوبی را برای مدیریت پسماند از دولت جذب کنند که این استان نیز با اجرای طرح مذکور می‌تواند تخصیص اعتبار برای مدیریت پسماند داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اکنون کارخانه کمپوست نیز بعد از دریافت مجوزهای لازم عملیات اجرایی آن در محل جدید آغاز شده است، می‌افزاید: بر اساس گزارش ارزیابی سازمان پسماند در تمام مراحل و علمیات اجرایی و ساخت، انجام امور کارخانه کمپوست باید در چهارچوب قوانین عمل کند و بر اساس ارزیابی مقرر شده است تا تمام ۲۸ بند ازجمله  مدیریت  و کنترل دفن به‌موقع زباله، کنترل روان آب و شیرابه‌های ناشی از زباله، ایجاد تصفیه‌خانه شیرابه، تفکیک زباله از مبدأ و تمام ضوابط و بندهای ابلاغ‌شده را  به بهترین نحو اجرا کند و سازمان‌های متولی نیز بر اجرای تمام مراحل نظارت خواهند داشت.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.