سرویس اقتصادی | کد خبر: 29373
تاریخ انتشار: 1397/03/22 - 12:36:31

توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای؛ فرصت یا تهدید؟

سابقه احداث فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشورمان به اوایل دهه 1320 می‌رسد، اما در سال‌های گذشته با توجه به تغییر روند زندگی افراد و شرایط عرضه کالا شاهد گسترش این فروشگاه‌ها در تمامی استان‌های کشور هستیم.
توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای؛ فرصت یا تهدید؟,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، در خراسان شمالی نیز رشد فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌خصوص در بجنورد مرکز استان آغازشده و دراین‌بین سؤالاتی در خصوص مزیت و معایب فروشگاه‌های زنجیره‌ای مطرح می‌شود.

با افزایش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اعمال تخفیف، رجوع به سوپرمارکت‌های کوچک یا همان بقالی‌های سابق کاهش پیدا می‌کند. شاید سؤال شود مشکل آن کجاست؟ اینکه فروشگاه‌های بزرگ، هایپرها و… با تنوع زیاد محصول و تخفیف‌های دائمی و فصلی زیاد شوند چه اشکالی دارد؟

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی به این سؤالات در گفتگو با عصر اترک پاسخ داده است.

 

توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای یک ضرورت است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی در رابطه با فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای یک پله بالاتر هستند، در عمده شهرها و کشورهای پیشرفته خرده‌فروشی کمتر دیده می‌شود و توسعه این فروشگاه‌های زنجیره‌ای یک مسئله گریزناپذیر و یک ضرورت است.

مجید پورعیسی ادامه داد: مدیریت این بخش‌ها با اصناف است، ولی اینکه با این بهانه که خرده‌فروشان ضرر می‌کنند مانع گسترش فروشگاه‌ها شود منطق خوبی نیست.

وی خاطرنشان کرد: عمده مجوزهای دریافتی برای ایجاد این فروشگاه‌ها از جانب استانداری انجام نمی‌شود، بلکه به‌صورت کشوری با توافق و هماهنگی‌های دستگاه‌های متولی که جزو وظایفشان است، ساماندهی می‌شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی گفت: ما نمی‌توانیم بازار را به‌صورت سنتی نگه‌داریم، هم‌اکنون اکثر بازاریان استان خریدهایشان را از شهرهای بزرگ کشور انجام می‌دهند، درحالی‌که با توسعه فروشگاهی با تنوع اقلام، علاوه بر رفع نیاز مردم، سرمایه از استان خارج نمی‌شود.

وی اضافه کرد: نباید تردیدات را بزرگنمایی کرد، بلکه بر فرصت‌هایی که ایجاد می‌شود هم باید متمرکز شد.

وی با اشاره به اینکه خرده‌فروشان مشتریان خاص خود را دارند، عنوان کرد: فروشگاه‌های خرد باید خود را با مشتری مداری، تنوع کالا، ارائه خدمات به سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای برسانند.

پورعیسی ایجاد اشتغال بالا، گردش مالی ، مراودات و حمل‌ونقل‌های داخلی را از مزایای گسترش فروشگاه‌های مجازی عنوان کرد و گفت: اما باید به‌صورت مدیریت‌شده باشد که آسیب‌هایش بیشتر از منافعشان نشود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی در انتها بیان داشت: من با اطمینان بیان می‌کنم که هرکدام از این فروشگاه‌ها برای بیش از 100 نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال می‌کنند و به نفع استان خواهد بود، گذر استان از جامعه سنتی به مدرن باعث رونق استان می‌شود.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.