سرویس ورزشی | کد خبر: 29390
تاریخ انتشار: 1397/03/23 - 10:12:07

ورزش؛ خداحافظی با اضطراب و افسردگی

ورزش؛ خداحافظی با اضطراب و افسردگی,

ورزش مستمر به‌طوری‌که بدن شروع به تعرق كند و ورزش توأم با تعريق و افزايش ضربان قلب، كاهش اضطراب و افسردگي را سبب می‌شود همچنين باعث افزايش ترشح آنزیم‌های اندورفين، دانپورفين و انكفالين شده كه اثر تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش دارند.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه،رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی بابیان این مطلب که افسردگي در واقع يك بيماري فراگير و لطمه زننده به روح و روان آدمي است به مشخصات آشكار این بیماری که احساس پوچ بودن و ناراحتي؛ احساس ناامیدی و بی‌ارزش بودن و تفكرات منفي است اشاره کرد.

علیرضا نیکزاد اظهار داشت: ورزش منظم سلامت جسمي و روحي را حفظ می‌کند به اين صورت که با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن اميد به زندگي را افزايش می‌دهد و باعث ايجاد شورونشاط  (و رفع افسردگي) جهت انجام فعالیت‌های روزانه می‌گردد.

به گفته وی ورزش صحيح به بدن کمک می‌کند تا در کنترل سيستم عصبي به دست آوردن اعتمادبه‌نفس، کارکردن و تصمیم‌گیری صحيح در شرايط بحراني موفق‌تر عمل کند.

رئیس اداره مشاوره دانشگاه تصریح کرد: ورزش راهي براي درمان افسردگی است زمينه ايجاد بیماری‌های رواني، بحث پيرامون انتقال‌دهنده‌های عصبي و عدم كاركرد صحيح آن (كاهش يا افزايش دوپامين و سروتونين و...) در بروز بیماری‌های رواني انكارناپذير است و يكي ديگر از تأثيرات مثبت ورزش تنظيم در ميزان انتقال‌دهنده‌های عصبي در سلول عصبي و درنتیجه تعادل و توازن در كاركرد عصبي شخص و كاهش حالت نابهنجاری‌های رواني است.

به گفته نیکزاد در مطالعه دکتر وايلس 1150 مرد انگليسي میان‌سال طي 10 سال موردبررسی قرار گرفتند و نتيجه تحقيق حاكي از آن بود مرداني که ورزش منظم دارند یک‌چهارم کمتر از سايرين به حالت افسردگي يا بیماری‌های اضطراري دچار می‌شوند.

وی بابیان اینکه مدت‌ها است فعاليت بدني به‌عنوان راهي براي كسب تناسب‌اندام و رفع فشارخون بالا، ديابت، چاقي و ديگر بیماری‌ها است اظهار داشت: تحقيقات در حال گسترش نشان می‌دهد كه فعاليت جسمي می‌تواند سبب تخفيف نشانه‌های برخي اختلالات رواني مثل اضطراب و افسردگي و مانع عود بعد از درمان شود.

کارشناس روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی نیز افزود: افسردگي و فشار روحي به‌غیراز آن‌که با شرايط روحي و اعتمادبه‌نفس شخص در ارتباط است با شرايط جسماني نيز مرتبط است.

به گفته یزدانی انجام تمرينات ورزشي باعث می‌شود بدن فشارخون خود را تنظيم کند و سیستم‌های عصبي در مواقع خاصي عکس‌العمل بهتر نشان دهند، بدن می‌تواند کنترل بهتري در شرايط بحراني و فشارهاي روحي داشته باشد. از سويي قدرتمند شدن عضلات باعث می‌شود شخص ازنظر تيپ بدني بتواند اعتمادبه‌نفس بيشتري داشته باشد.

وی تأکید کرد: انجام هر نوع ورزشي به‌طور مستمر و از روي برنامه قابليت غلبه بر افسردگي را افزايش می‌دهد اما می‌توان گفت هرچه ورزش داراي حالت استقامتي باشد نقش بيشتري در کاهش افسردگي ايفا می‌کند.

وی بابیان اینکه فرد مبتلابه افسردگي داراي رفتار كند و آهسته است افزود: محققان علوم رفتاري می‌گویند افسردگی‌های پيشرفته نشانه‌ها و علائمي هستند كه می‌توانند فعالیت‌های روزمره، مطالعه، خواب،‌ خوراك و شرکت در فعالیت‌های خوشايند و سرگرم‌کننده را تحت تأثیر قرار دهند. چنين حالتي ممكن است به‌دفعات در زندگي انسان روي دهد. به نظر محققان در نوع ديگر افسردگي، اختلال رواني داراي نشانه‌هایی از طولانی‌مدت است و بر اساس آن شخص از انجام فعالیت‌های روزانه يا برخورداري از احساساتي خوب و دلپذیر محروم می‌شود و دوره‌های پریشان‌خاطری قابل‌توجهی را در برخي از برهه‌های زندگي طي می‌کند.

وی ادامه داد: نوع ديگر افسردگي درواقع يك اختلال روحي شيدا گونه است كه نام بيماري افسردگي دوقطبی را گرفته است. اين نوع از ابتلا به افسردگي و پریشان‌خاطری، در بيشتر مواقع، تفكر؛ قدرت تشخيص و حتی رفتارهاي اجتماعي را تحت تأثیر قرار می‌دهد، كه به بروز مشكلات جدي براي شخص و اطرافيان منجر می‌شود.

وی به علائم افسردگي اشاره و افزود: در افسردگی خلق فرد افسرده مي‌شود، يعني غمگيني طولانی‌مدت دارد. علاقه‌مندی وي نسبت به علايق گذشته‌اش از دست مي‌رود و غالباً بي‌حوصله است، کم‌اشتهایی او را مي‌آزارد و غذا نمي‌خورد، البته در برخي انواع آن پرخوري شيوع دارد. خواب فرد مبتلا غالباً دچار مشكل مي‌شود معمولاً نیمه‌شب بيدار مي‌شود و تا صبح نمي‌تواند بخوابد و كسل است در جوانان مبتلا، پرخوابي شيوع دارد.

انتهای گزارش/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.