سرویس گزارش | کد خبر: 29413
تاریخ انتشار: 1397/03/24 - 10:09:44

اتفاقیه دلایل نوسان قیمتی در بازارها را بررسی می‌کند؛

بازارِ لحظه‌ای

رئیس اتحادیه مشاوران اتومبیل بجنورد: مردم فعلاً خودرو نخرند
بازارِ لحظه‌ای,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، بازارهای مختلف ایران از ارز و طلا گرفته تا خودرو و کالا با نوسان قیمتی بیگانه نیست، اما طی هفته‌های اخیر با نوسانی فراگیر و گسترده در اکثر بازارها روبه‌رو هستیم. نوسانی که گاه به‌صورت لحظه‌ای قیمت‌ها را بالا و پایین می‌کند.

در بازار ارز آزاد با وجود ثبات نسبی قیمت ارز تعادلی قیمت‌ها صدها تومان بالا می‌رود و در انتهای بازار فرو می ریزد. در بازار طلا سکه با بیش از 800 هزار تومان رشد از ابتدای سال خود را به بالای 2.5 میلیون تومان رسانده است. خودرو نیز از این نوسان در امان نمانده و فاصله نرخ کارخانه تا بازار برای برخی از خودروها رکورد 100 میلیون تومان را به ثبت رسانده است. درپی این نوسان بازار کالا و مواد غذایی هم واکنش نشان داده و برخی از کالاها با وجود اعلام مکرر مسئولان که هیچ‌گونه مجوزی برای افزایش قیمت صادر نشده راه افزایش در پیش گرفته و 10 تا 20 درصد گران شده‌اند.
بازار مسکن هم که سال‌ها در خواب رکود به سر می‌برد و فروشنده‌ها به‌سختی به دنبال مشتری می‌گشتند، حالا به‌یک‌باره 30 تا 40 درصد گران شده و همه را غافلگیر کرده است. ظاهراً این نوسان شدید قیمتی و گرانی‌ها باعث عقب‌نشینی متقاضیان نشده و رو‌زبه‌روز بر تعداد مشتری این بازار‌ها افزوده می‌شود.

 

افزایش لحظه‌ای قیمت خودرو؛ کنترل از دست ما خارج شده است

برخی افزایش بی ترمز قیمت خودرو طی این روزها را از چشم دلال‌ها و نمایشگاه داران می‌بینند اما به نظر می‌رسد که عمده این مشکل به خاطر تزریق قطره‌چکانی خودرو به بازار توسط خودروسازان ایجاد شده است که شاهد این موضوع عدم تحویل برخی خودروها توسط خودروسازان است که باید دستگاه‌های نظارتی و دولت در این زمینه ورود پیدا کند.

رئیس اتحادیه مشاوران اتومبیل بجنورد در این زمینه می‌گوید: شرایط بازار به‌گونه‌ای شده که هر روز و هر ساعت قیمت‌ها در حال تغییر است و از کنترل ما خارج شده و حتی دیگر نمی‌توانیم میزان و درصد افزایش قیمت‌ها را اعلام کنیم.

علیرضا بابازاده با بیان اینکه باید این روند متوقف شود، می‌افزاید: با این روند مصرف‌کننده و واسطه  به‌شدت متضرر می‌کند.

 

افزایش ۴۰ میلیون تومانی برخی از خودروها

بابازاده ادامه می‌دهد: متاسفانه طی ده روز گذشته قیمت برخی خودروها به بیش از ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و بازار به حالتی درآمده که هیچ قیمت ثابتی نمی‌توان برای خودرو تعیین کرد و هرکس با هر قیمتی که بخواهد خریدوفروش می‌کند.

وی با بیان اینکه قطعاً علت این آشفته‌بازار سیاست‌گذاری‌های غلط مسئولان است، خاطرنشان می‌کند: هم‌زمان با این افزایش قیمت‌ها شورای رقابت نیز افزایش ۵.۶،۷.۲ و ۷.۱۸ بستگی به نمایندگی و نوع خودرو افزایش قیمت داد که به نظر می‌رسد در این زمان و شرایطی که خودرو خودبه‌خود در حال افرایش است افزایش قیمت توسط شورای رقابت درست نبود.

رئیس اتحادیه مشاوران اتومبیل بجنورد ضمن مقصر دانستن خودروسازان در افزایش قیمت‌ها، تصریح کرد: در حال حاضر حتی یک ماشین صفر در بازار پیدا نمی‌شود.

بابا زاده می‌گوید: نمایندگی‌ها الان قیمتی که می‌دهند به طور مثال وقتی قیمت یک پژو را ۳۹ میلیون اعلام می‌کنند اما وقتی مشتری برای خرید می‌رود می گویند ماشین موجود نیست اما با قیمت ۴۷ میلیون تومان برای شما ماشین پیدا کنم در صورتی که خودرو در انبارها وجود دارد و احتکار می‌کنند.

وی با بیان اینکه نمایندگی‌ها سایتی اعلام می‌کنند و در همان دقایق ابتدایی خود نمایندگی ثبت‌نام می‌کنند و مشتری واقعی از خرید جا می‌ماند، تصریح می‌کند: بسیاری از خودروهایی که در نمایشگاه‌های اتومبیل وجود دارد ماشین‌های نمایندگی‌ها است و فقط نمایشگاه برای نمایندگی، کار فروش را انجام می‌دهد.

 

لزوم ورود تعزیرات به فعالیت نمایندگی‌های خودرو

رئیس اتحادیه مشاوران اتومبیل بجنورد با بیان اینکه خودروساز همواره تولید دارند اما متاسفانه احتکار می‌کنند، می‌افزاید: تعزیرات باید در زمینه فعالیت نمایندگی‌ها ورود پیدا کند چون نمایندگی‌ها حق فروش ماشین بدون پلاک را ندارند اما هم‌اکنون شاهد این هستیم که فروش تمام ماشین‌های بدون پلاک را انجام می‌دهند که این درست نیست و حق مشتری ضایع می‌شود و تعزیرات برای ایجاد ثبات در بازار باید ورود پیدا کند.

بابا زاده اظهار می‌کند: در حال حاضر تقاضا برای خرید خودرو بالا است و قیمت‌ها لحظه‌به‌لحظه بالا می‌رود و عرضه در بازار کم است و در حال حاضر رکود بر بازار حاکم است با اینکه خریدار وجود دارد اما خودرو برای فروش در بازار وجود ندارد.

وی عنوان می‌کند: خودروساز نباید محصولاتش را به صورت انبوه و به شکل سبد کالا در اختیار نمایندگی‌ها، شرکت‌های اقماری و دلال‌ها قرار دهد. این کار موجب می‌شود توزیع در بازار به‌درستی صورت نگیرد و کم شدن عرضه در بازار تعیین قیمت را در اختیار آن‌ها قرار ‌دهد، درنتیجه قیمت کالا افزایش یابد.

وی تصریح می‌کند: این خریدوفروش‌های انبوه توسط نمایندگی‌ها صورت می‌گیرد که اصلا اصولی نیست. نمایندگی حق خریدوفروش ندارد بلکه تنها یک رابط بین خریدار و مصرف‌کننده است اما متاسفانه نمایندگی‌ها کار نمایشگاه‌ها را انجام می‌دهند.

بابا زاده با بیان اینکه مشکلی به وجود آمده که سیستم عرضه و تقاضا را بهم زده است، می‌افزاید: تحریم‌ها بر بازار خودرو بسیار تأثیرگذار بود و با توجه به این شرایط برخی با ترس از اینکه خودرو گران شود، تقاضا افراد برای خودرو افزایش یافت که این افزایش قیمت در خودرویی که ۶۰ میلیون تومان قیمت داشت اکنون به ۹۰ میلیون افزایش پیدا کرده و این قیمت‌ها اصلا توجیه‌پذیر نیست.

رئیس اتحادیه مشاوران اتومبیل بجنورد تاکید می‌کند: تقاضای ما از مردم این است که با توجه به افزایش قیمت‌ها فعلاً مردم برای خرید خودرو اقدام نکنند متاسفانه مردم ما با مشاهده افزایش قیمت یک محصول، برای خرید آن هجوم می‌آورند که این امر بسیار اشتباه است، چراکه مردم در این شرایط باید برای خرید خودرو اقدام نکنند تا بازار به ثبات برسد.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.