سرویس اجتماعی | کد خبر: 29433
تاریخ انتشار: 1397/03/27 - 10:27:14

جای خالی برنامه جامع و مدون برای مقابله با بحران کم‌آبی؛

عطشِ آب

۲۷۲ روستا و 14 شهر خراسان شمالی با تنش آبی مواجه است
عطشِ آب,

کشور اکنون با بحران کم‌آبی مواجه است و از سوی کارشناسان راه‌حل‌های موقت و بلندمدت زیادی برای برون‌رفت از این بحران پیشنهادشده که در صورت توجه نکردن به آن‌ها می‌توان به‌جرئت گفت در این زمینه خطری بزرگ کشور را تهدید می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، خشک‌سالی همه مناطق کشور را در برگرفته و بر اساس شاخص‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت پهنه‌های وسیعی از کشور با درجات مختلف خشک‌سالی اعم از خفیف تا بسیار شدید مواجه است و این واقعیتی است که نمی‌توان از آن گریز زد، امروز در خصوص اینکه آب نیست باید بیشتر از همیشه اطلاع‌رسانی شود.
آمارها بیانگر این است که بیشترین میزان مصرف مربوط به بخش کشاورزی است که آب در آن شرط لازم تلقی می‌شود، در استان خراسان شمالی به علت تکیه‌بر کشاورزی سنتی و روش‌های غرق آبی، میزان اتلاف در این بخش زیاد و سهم اتلاف منابع آبی در این حوزه بسیار قابل‌تأمل است که بهره‌وری آب امکان‌پذیرترین و اقتصادی‌ترین روشی است که آب را در کشاورزی نجات می‌دهد. 
خشک‌سالی سبب شده تا محیط‌زیست نیز ما را تحت‌فشار قرار دهد،که خشک‌سالی پدیده ریز گردها و گردوغبار را نیز به دنبال خواهد داشت.
کاهش مصرف در آب در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و آب شرب، تغییر نحوه کشت و جابه‌جایی آن‌ها، استفاده از روش‌های جایگزین و علم و دانش روز ازجمله راهکارهایی است که کارشناسان برای خارج شدن از بحران خشک‌سالی پیشنهاد می‌دهند.
خشک‌سالی قابل‌کنترل نیست اما می‌توان با اجرای برنامه‌های درست و مدیریت منطقی این خطر را با کمترین آسیب پشت سر گذاشت.

 

امسال ۲۷۲ روستای استان با تنش آبی مواجه است

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی می‌گوید: با توجه به کاهش بارندگی‌ها طی امسال وضعیت بارش‌های خوبی در استان نداشتیم و جزء استان‌هایی هستیم که با کاهش بارندگی مواجه هستیم و با توجه به اینکه بسیاری از منابع آبی ما از آب‌های سطحی چاه و قنوات تأمین می‌شود تأثیر بسیاری بر کمبود آب خواهد داشت.
رمضان علی حسن‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر۶۷۱ روستا با جمعیت ۳۷۷ هزار و ۵۳۳ نفر جمعیت تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی استان هستند، می‌افزاید: پیش‌بینی می‌شود طی امسال۲۷۲ روستا با جمعیت ۱۴۵ هزار و ۱۹۳ نفر با تنش آبی مواجه باشند. 
حسن‌زاده ادامه می‌دهد: بیشترین مناطق مواجه با کمبود آبی در استان در شهرستان‌های اسفراین، مانه و سملقان، بجنورد و شیروان و قسمتی از راز و جرگلان است.
وی می‌گوید: درزمینه سازگاری با کم‌آبی باید بحث فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی برای خانواده‌ها و به‌منظور کاهش مصرف در بخش خانگی انجام شود که در مصارف مختلف ازجمله شستن حیاط، استحمام، شستن ظروف و... مردم عادت‌های قبلی خود را کنار بگذارند و در مصرف بهینه آب تلاش کنند.
وی عنوان می‌کند: در حال حاضر مصرف آب در استان به ازای هر خانوار بیش از ۱۷ مترمکعب به ازای هر خانواده چهارنفره در یک ماه است که باید این میزان با کاهش ۲۰ درصدی به ۱۴ تا ۱۵ مترمکعب کاهش یابد.
معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی با بیان اینکه طی ماه‌های اخیر توسط این اداره برنامه‌هایی در تمام مناطق اجرا می‌شود، می‌افزاید: باید مردم از تأسیسات و نصب لوازم کاهنده مصرف آب استفاده کنند که به‌زودی نصب این تجهیزات توسط این اداره کل در اماکن عمومی اجرا خواهد شد.
حسن‌زاده تصریح کرد: هم‌اکنون حدود 32  درصد هدر رفت آب وجود دارد که شکستگی لوله‌ها، فرسودگی، شبکه، سرریز و نشت مخازن ازجمله عوامل این هدر رفت است.
وی تأکید کرد: بخش عمده مصارف غیرمجاز نیز وجود دارد که می‌توان به پشت کنتوری، آبیاری باغات، مزارع و استفاده غیرمجاز از آب شرب برای صیفی‌جات و آبیاری سبزی و غیره اشاره کرد. 
معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خراسان شمالی می‌گوید: جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز مجاز در دستور کار این اداره کل است که این انشعابات معمولاً برای آبیاری صیفی‌جات و دامداری انجام می‌شود که نیاز است تا دستگاه‌های متولی ازجمله جهاد کشاورزی درزمینهٔ تأمین آب برای نهاده‌ها اقدام کند.
حسن‌زاده عنوان می‌کند: در حال حاضر قیمت پایین و غیرواقعی آب یکی دیگر از عواملی است که مصرف آب توسط مشترکان بیش‌ازاندازه باشد که نیاز است تا به سمت واقعی کردن قیمت آب پیش برویم.
وی با بیان اینکه بازسازی شبکه‌های فرسوده و تأمین آب شرب بهسازی و کف شکنی چاه‌ها، همچنین مسدود نمودن چاه‌های غیرمجاز که با همکاری سایر دستگاه‌ها ازجمله برنامه‌های در دستور کار است، ادامه می‌دهد: تعویض کنتورهای خراب مشترکان که سبب استفاده بی‌رویه از آب می‌شود و تعویض شبکه‌های فرسوده توزیع آب از دیگر اقدامات است.
حسن‌زاده با بیان برای اجرای برنامه‌های آب با کمبود اعتبارات مواجه هستیم که نیاز است اعتبارات مناسبی برای این امر اختصاص یابد، می‌افزاید: برنامه‌های فرهنگی درزمینهٔ مدیریت مصرف و تجلیل از بانوان کم‌مصرف، ترویج مدیریت مصرف، اجرای برنامه‌های ترویج نجات آب، آموزش و غیره از دیگر برنامه‌های این اداره است.

 

نیاز 80 روستای استان به آب‌رسانی سیار
وی با بیان اینکه در سال ۹۶، ۱۴ حلقه چاه حفر و ۱۱ چاه کف شکنی شد، می‌افزاید: در روستاهایی که با کمبود آب بسیار حاد مواجه هستند آخرین گزینه ما استفاده از آب‌رسانی سیار است که اکنون آب‌رسانی برای ۵۸ روستا با توزیع ۹۵ هزار مترمکعب انجام می‌شود و  پیش‌بینی می‌شود در تابستان تعداد روستاهایی که نیاز به آب‌رسانی سیار دارند به ۸۰ روستا و توزیع ۱۳۲ هزار مترمکعب آب برسد که برای این امر به ۸ تانکر آب‌رسانی سیار دیگر نیاز داریم که برای تأمین این تانکرها نیاز به اعتبار و کمک دستگاه‌های مربوطه است.
حسن‌زاده با تأکید بر اهمیت اجرای طرح سازگاری با کم‌آبی، اظهار داشت: این شرکت در راستای اجرای این طرح و مدیریت شرایط کم‌آبی در استان، طی سال جاری بر عملیاتی کردن فرهنگ‌سازی فرهنگ مصرف صحیح آب در سطح روستاها، استفاده از وسایل، تجهیزات و شیرآلات مناسب برای صرفه‌جویی در مصرف آب و همچنین نسبت به چگونگی مصرف آب خاکستری منازل روستایی برای آبیاری باغچه‌ها و دام‌ها را آموزش خواهیم داد.

 

۱۴ شهر خراسان شمالی با تنش شدید آبی مواجه است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با اشاره به ایجاد تنش آبی در 14 شهر استان، می‌گوید: با توجه به کاهش بارندگی‌ها و شروع فصل گرم سال ۱۴ شهر از ۲۲ شهر استان دارای تنش آبی هستند.
غلامحسین ساقی با بیان اینکه در وضعیت کنونی استفاده از پساب برای صنایع بزرگ یکی از راه‌حل‌های مهم جلوگیری از تنش آبی است، می‌افزاید: اجرای خط پساب تصفیه‌خانه بجنورد باید به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد که اجرای خط انتقال و خرید لوله و تجهیزات برای انتقال پساب تصفیه‌خانه بجنورد برای رسیدن به پتروشیمی و استفاده پتروشیمی از آن نیازمند اعتبار 3 میلیارد تومانی است.
وی می‌گوید: انتقال اجرای خط پساب بجنورد به دلیل اینکه خطر آلوده کردن چاه‌های آب را به دنبال دارد باید به‌صورت ویژه در دستور کار باشد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر آبی که در پتروشیمی استفاده می‌شود آب بسیار با کیفیت است که از چاه‌های آهکی تأمین می‌شود، خاطرنشان می‌کند: نیاز است تا شرکت آب منطقه‌ای در تخصیص آب برای صنایع و الزام استفاده از پساب برای پتروشیمی توجه داشته باشد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی  با اشاره به اینکه در حال حاضر شاهد آبیاری فضای سبز شهرداری‌ها با آب شرب هستیم، ادامه می‌دهد: مدیریت آبیاری فضای سبز شهرها یکی از راهکارهای مهم در مدیریت آب مصرفی در فصول گرم است که مسئولان به‌ویژه شهرداری‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند و آبیاری با آب پساب برای فضای سبز شهری را در دستور کار خود داشته باشند.
ساقی شناسایی درآمدهای دیده نشده شرکت مانند واحد شماری و انشعابات فاضلاب جامانده، اقدام عملی در جهت افزایش رضایت مشترکین و متقاضیان خدمات، ارتقا نرم‌افزار مشترکین و درآمد و ارتقا ارائه خدمات الکترونیکی به مردم، قرائت کنتور مشترکین به‌صورت تبلتی، شناسایی انشعابات غیرمجاز  و روان نمودن خدمات واگذاری انشعاب برای متقاضیان جهت جلوگیری از ایجاد انشعاب غیرمجاز به‌منظور پیشگیری از آلودگی‌های احتمالی شبکه آب شرب و استفاده از کنتورهای هوشمند در انشعابات غیرمتعارف و تلاش در جهت هوشمند کردن کنتورهای سایر مشترکین را از دیگر اقدامات امور مشترکین در سال 97 عنوان کرد.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.