سرویس گزارش | کد خبر: 29454
تاریخ انتشار: 1397/03/28 - 12:19:25

گزارش اتفاقیه از زنانی که خانواده را سرپرستی می‌کنند؛

زندگی بدون توقف

2438 زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی استان هستند
زندگی بدون توقف,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، خانواده مرکب از پدر و مادر فرزند یا فرزندان به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد اجتماعی، محل زندگی و رشد افراد و شکل‌گیری باورها و هنجارهای اجتماعی است.

هرگاه خانواده یکی از ارکان اصلی خود یعنی پدر یا مادر را از دست بدهد، تقارن آن به‌هم‌ریخته و مسائل و مشکلات گوناگونی چون مسائل اقتصادی، آموزشی، فرهنگی، رفتاری و اجتماعی را برای دیگر افراد به وجود می‌آورد.

زنان و مردان در جامعه دارای حق‌وحقوقی هستند که هرکدام باید به‌حق و حقوق خود رسیده و برای تحکیم بنیان‌های خانواده خود تلاش کنند چراکه مهم‌ترین رکن و مجموعه در جامعه کنونی خانواده است اما در این میان شاهد زنان بد سرپرست هستیم که این زنان بد سرپرست مشمول آن دسته از بانوان جامعه می‌شوند که دارای مردانی معتاد، بیکار، ناسازگار و بیمار، خلاف‌کار، ازکارافتاده و یا دربند هستند و به دلیل عدم حضور مؤثر یا نبود همسر یا سرپرست خانواده اداره زندگی و خانواده را عهده‌دار شده‌اند.

 به این شکل همسرشان به هر دلیلی  و جرمی در زندان هستند یا ممکن است در خانواده حضورداشته و موجب آزار و اذیت زن و خانواده شده و اعتیاد داشته و وسایل خانه و اگر زن شاغل باشد درآمد آن را صرف اعتیاد خود کنند.

درواقع این زنان دچار مشکلات بسیاری هستند که از مهم‌ترین آن نبود پشتوانه مالی است چراکه مردان این زنان بد سرپرست به مخارج خانه اهمیت نداده و برای خود زندگی می‌کنند، در چنین شرایطی نیاز است تا رویکرد جدی در خصوص رفع مشکلات زنان بد سرپرست و بررسی مشکلات آن‌ها اندیشیده شود.

این در حالی است که اغلب مواقع نیز این زنان بد سرپرست به دلیل برچسب بد سرپرست بودن در جامعه از جایگاه مناسبی برخوردار نبوده و هرروز با مشکلات جدید و جدی‌تری روبه‌رو می‌شوند و ضمن بیشترین آسیب، از کمترین حمایت برخوردار هستند.

این زنان به دلیل اینکه بی‌سرپرست بودن آن‌ها محرز نشده، تحت پوشش هیچ دستگاهی قرار نمی‌گیرند و عملاً وضعیت نامشخص‌تری نسبت به زنان سرپرست خانوار دارند.بانوان بد سرپرست با مشکلاتی همچون عدم امنیت اجتماعی و آسایش روانی از طرف جامعه، وجود خلأ عاطفی از خانواده و مشکلات اقتصادی و فقدان مهارت‌های شغلی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

زنان سرپرست خانوار باوجوداینکه تحت حمایت‌هایی نیز هستند و برای آن‌ها قانون وجود دارد و به‌راحتی تحت پوشش قرار می‌گیرند، اما خلأهای حمایتی در مورد زنان بد سرپرست کمک‌رسانی به آن‌ها را با مشکل مواجه کرده و این در حالی است که با توجه به شرایط، نیازمندی آن‌ها به دریافت خدمات بیشتر است.

 

 

17هزار و 900 زن سرپرست خانوار استان تحت پوشش کمیته امداد هستند

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی می‌گوید: در حال حاضر بیش از 17900 نفر زن سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد است که از این تعداد زنانی هستند که بد سرپرست هستند.

اهرابی با بیان اینکه این نهاد حمایت‌هایی مانند پرداخت کمک‌های نقدی، معافیت سربازی پسران خانواده و تأمین جهیزیه و وام و تسهیلات ارزان‌قیمت از اقدامات کمیته امداد برای خانواده‌های بی‌سرپرست دارد، می‌افزاید: که برخی از این زنان سرپرست خانوار، زنان بد سرپرست هستند که به دلایلی همچون زندانی بودن همسر تحت پوشش این نهاد هستند.

وی می‌افزاید: اما برای تحت پوشش قرار گرفتن زنان بد سرپرست شرایطی وجود دارد که باید این شرایط برای تحت پوشش قرار گرفتن را داشته باشد.

وی با بیان اینکه درزمینهٔ زنان بد سرپرست و بی‌سرپرست با مشکلات متفاوتی مواجه هستند که نیاز است تا برنامه‌های مختلف فرهنگی نیز انجام شود، خاطرنشان می‌کند: کمیته امداد سالانه برای بیش از پنج هزار نفر از زنان سرپرست خانوار، کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی پیشگیری از آسیب برگزار می‌کند.

 

مشکلات اقتصادی گریبان گیر زنان سرپرست خانوار

 معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان شمالی می‌گوید: سازمان بهزیستی باهدف فراهم کردن زمینه‌های استقلال و خودکفایی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ‌آموزشی و تربیتی و درنهایت بازتوانی و توانمندسازی خانواده‌های نیازمند شکل گرفته است

راحله رنجبر با بیان اینکه سازمان بهزیستی اقدامات مختلفی برای حمایت از زنان بی‌سرپرست و بد سرپرست انجام می‌دهد، می‌افزاید: زنان بی‌سرپرست یا بد سرپرست شامل بانوانی مطلقه، دارای همسر از کار افتاده و یا زنانی که همسر آن‌ها دارای اعتیاد است و اکنون در کمپ‌های ترک اعتیاد دوره درمان را می‌گذرانند.

وی تصریح می‌کند: زنان بد سرپرست نیز دارای مردانی معتاد، بیکار، بیمار، ازکارافتاده و یا دربند هستند و به دلیل عدم حضور مؤثر یا نبود همسر یا سرپرست خانواده اداره زندگی و خانواده را عهده‌دار شده‌اند که این زنان باید از مراجع قضایی دارای مدارک و یا درخواست اولیه برای تحت پوشش قرار گرفتن باشند تا در مراحل بعدی اقدامات حمایتی برای آنان بررسی شود.

رنجبر با بیان اینکه در حال حاضر دو هزار و ۴۳۸ زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی استان هستند که حدود ۶۵ درصد از این زنان دارای سرپرست از کار افتاده هستند، می‌افزاید: مهم‌ترین اقدام بهزیستی درزمینهٔ حمایت از زنان سرپرست خانوار، مستمری و کمک‌های موردی درزمینهٔ درمان، ازدواج، تحصیل فرزندان، تهیه کالاهای اساسی، تأمین مسکن، بهبود تغذیه اعضای خانواده‌ها و … است.

 وی با بیان اینکه زنان بی‌سرپرست و بد سرپرست با مشکلاتی همچون عدم امنیت اجتماعی و آسایش روانی از طرف جامعه، وجود خلأ عاطفی از خانواده و مشکلات اقتصادی و فقدان مهارت‌های شغلی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خاطرنشان می‌کند: اما مهم‌ترین مسئله‌ای که این زنان دارند مشکل اقتصادی است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان شمالی می‌گوید: زنان بد سرپرست که ممکن است دارای همسر دارای اعتیاد و یا از کار افتاده باشند باید همسر آن‌ها در کمپ‌های ترک اعتیاد ثبت‌نام کند و در مدت‌زمانی که همسر مرحله درمان ترک اعتیاد را می‌گذراند خانواده او تحت پوشش و حمایت بهزیستی قرار خواهد گرفت و تمام خدمات ازجمله کمک‌معیشت، توانمندسازی و هزینه‌های تحصیل فرزندان دانش آموزان و دانشجویان، مددکاری و غیره انجام خواهد شد.

وی می‌افزاید: زنان بد سرپرست که به هر دلیلی دچار آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد هستند نیز درصورتی‌که اقدام به ترک کنند از حمایت‌های ما برخوردار خواهند شد.

 

مهیا نبودن امنیت اجتماعی و آسایش روانی برای زنان بد سرپرست

استاد دانشگاه و جامعه‌شناس نیز در این زمینه با بیان اینکه بانوان بد سرپرست با مشکلاتی همچون عدم امنیت اجتماعی و آسایش روانی از طرف جامعه، وجود خلأ عاطفی در خانواده و مشکلات اقتصادی و فقدان مهارت‌های شغلی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌گوید: اما علاوه بر تمام این مشکلات، بیشترین مشکل این زنان مشکل اقتصادی است که باید در مرحله اول به آن رسیدگی شود تا این افراد بتوانند سرپا بمانند.

نوری می‌افزاید: این زنان در قانون بی‌سرپرست محسوب نمی‌شوند هرچند که سرپرست مناسبی هم ندارند و همسران آن‌ها به دلایل مختلف مانند اعتیاد و... به‌عنوان سرپرست در میان اعضای خانواده حضور ندارند و یا مخارج زندگی را بر عهده نمی‌گیرد.

وی تصریح می‌کند: این زنان شرایط نابسامان روحی را تجربه می‌کنند و حتی ممکن است با شرایط اقتصادی ناگواری مواجه شوند، البته آسیب‌هایی متوجه آنان است که تنها محدود به آثار روانی و اقتصادی نمی‌شود.

وی می‌افزاید: احساس تنها بودن در یک جامعه شلوغ، نبود اطمینان از آینده، تأمین اقتصادی، اجتماعی، روانی و احساسی از آسیب‌هایی است که این زنان را تهدید و به‌تدریج زمینه انحراف آن‌ها را فراهم می‌کند

این جامعه‌شناس ادامه می‌دهد: با توجه به آسیب‌هایی که زنان بد سرپرست را تهدید می‌کند لازم است که آنان حمایت شوند تا مشکلات کمتری را تجربه کنند، و دستگاه‌های متولی حمایت‌های مختلف ازجمله توانمندسازی و برنامه‌های فرهنگی و فرهنگ‌سازی برای آنان انجام دهند تا علاوه بر توانمندسازی و ایجاد اشتعال برای گذراندن معیشت و درآمدزایی بتوانند از آسیب‌های مختلف اجتماعی در امان باشند.

وی می‌افزاید: زنان بد سرپرست نیاز به حمایت اجتماعی دارند، بنابراین سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه می‌توانند ابتدا آن‌ها را شناسایی و از این زنان حمایت کنند. آنان علاوه بر حمایت‌های مالی، نیاز دارند تا وضعیت فرزندان این افراد که بی‌گناه در چنین وضعیتی قرارگرفته‌اند نیز ساماندهی شود.

نوری با بیان اینکه با اجرای برنامه‌های فرهنگی و توانمندسازی و سایر حمایت‌ها از این زنان و فرزندان آنان علاوه بر توانمندسازی آنان و ساماندهی وضعیت آنان سبب می‌شود تا این افراد و فرزندان در معرض آسیب‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد،تکدی گری و سایر آسیب‌ها در امان بمانند و در آینده نیز سربار جامعه نباشند.

وی می‌افزاید: اگر دولت و دستگاه‌های متولی در ابتدای امر این اقدامات را برای حمایت از این قشر آسیب‌پذیر انجام ندهد در آینده هزینه‌های چندین برابری برای بازپروری و نگهداری آنان پرداخت کند.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.