نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 29497
تاریخ انتشار: 1397/03/30 - 10:06:39

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

ایمنی، عنصر حیاتی در ساختمان‌سازی

تأکید سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان بر رعایت قوانین ساخت‌وساز
ایمنی، عنصر حیاتی در ساختمان‌سازی,

ایمنی در ساختمان‌سازی به دلیل کثرت حوادث و مرگ‌ومیر زیاد این صنعت، ازجمله مباحث بسیار مهم است.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، صنعت ساختمان به دلیل ماهیت خشن و سخت و فعالیت‌های پرخطر مانند گودبرداری و حفاری، پی‌سازی، تخریب، کار در ارتفاع و... جزو صنایع حادثه‌خیز است.

مسئله ساختمان‌سازی در استان و خیلی از شهرهای دیگر همواره یکی از مسائل شهروندان بوده و غالباً کسانی که در نزدیکی این ساختمان‌ها، کار یا زندگی می‌کنند بیشتر با عوارض و پیامدهای آن درگیر هستند.

ساخت‌وساز ساختمان‌ها در هر کوچه و خیابان انجام می‌شود، اما این سؤال مطرح است که کدامیک از آن‌ها اصول ساخت‌وساز را رعایت می‌کنند، این در حالی است که اغلب ساختمان‌ها بدون توجه به اصول مهندسی و رعایت حقوق همسایگان ساخته می‌شود. و برخی اوقات افرادی که به دلیل سقوط اشیاء از ساختمان‌های نیمه‌ساز پایشان به کلانتری کشیده شده است و از سوی دیگر هرلحظه بیم سقوط اشیاء عابران را هم تهدید می‌کند. در این شرایط با توجه به نکات ایمنی و افزایش نظارت مسئولان می‌توان میزان خسارت‌های مالی و جانی احتمالی ناشی از ساختمان‌سازی را در شهر کاهش داد.

در روند ساخت‌وساز باوجود لازم‌الاجرا‌ بودن رعایت مفاد مبحث 12 مقررات ملی ساختمان درباره ایمنی و حفاظت كار در حین اجرا، در موارد بسیاری رعایت نكات ایمنی مورد بی‌توجهی قرارگرفته و حوادثی را به وجود می‌آورد.

باوجوداینکه در ذهن بشر موضوع لزوم رعایت نكات ایمنی ساختمان امری بدیهی و الزامی برای انجام كار است، اما در عمل این امر مهم، مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرد.

لزوم نوسازی و ساختمان‌سازی در شهر یک امر ضروری و لازمه زندگی شهری و غیرشهری است، اما کیفیت ساختمان‌سازی و اینکه در مدت انجام عملیات نوسازی، همه اهالی محل از آرامش نسبی برخوردار باشند نیز از ضرورت‌های انجام این کار است. قطعاً پذیرفته نیست برای احداث یک ساختمان چندطبقه یا بیشتر، باید دو سال و یا خیلی بیشتر آرامش مردم محل به هم بخورد و از طرفی تردد آنان در محل نیز همراه با آسیب و خطر جانی همراه باشد.

این یک واقعیت است که در طول مدت ساختمان‌سازی علاوه بر سروصدا، ممکن است شهروندان مشکلاتی در تردد داشته باشند اما هنگامی‌که این تولید صدا و ایجاد، تجاوز به حریم عابر پیاده و موانع نامتعارف شود، قطعاً نارضایتی شهروندان را به همراه خواهد داشت.

در مسئله ساختمان‌سازی خیلی از مالکان و پیمانکاران، حقوق همسایه‌ها و عابران پیاده و خودروهای عبوری را رعایت می‌کنند اما در مقابل خیلی از همین مالکان و پیمانکاران نیز آن را رعایت نمی‌کنند.

همچنین در ساختمان‌سازی باید استاندارد ساخت‌وساز رعایت شود که در استان خراسان شمالی که استانی زلزله‌خیز است و سابقه وقوع زلزله‌های با شدت بالا را تجربه کرده نیاز است تا به رعایت اصول و استاندارد در تمام مراحل ساخت توجه شود تا در صورت وقوع هرگونه حوادث طبیعی متحمل خسارات نباشیم.

یکی از شهروندان با بیان اینکه امروزه یکی از عمده‌ترین مشکلات در ساختمان‌سازی‌ها، تجاوز به حریم عابر پیاده است به‌طوری‌که با نصب حفاظ‌های فلزی و غیره تمام عرض برای رفت‌وآمد عابر پیاده بسته می‌شود، می‌گوید: شهروندان ناگزیرند از محل تردد خودروها ادامه مسیر دهند.

رحیمی با بیان اینکه برای ساخت و احداث پروژه‌های بزرگ‌تر نیز قطعاً زمان طولانی نیاز است، می‌افزاید: در این مدت طولانی حتماً باید فکری به حال پیشگیری از وقوع این‌گونه مشکلات بشود.

وی با تأکید بر اینکه حتی برخی از این مکان‌ها محل گذر عابران پیاده ازجمله دانش آموزان است، خاطرنشان می‌کند: چنانچه تمهیدات خاصی درزمینهٔ رعایت اصول ایمنی اندیشیده نشود خطرات زیادی آنان را تهدید خواهد کرد.

 

تمام نقشه‌های حوزه محاسبه سازه، کنترل مجدد می‌شود

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان با بیان اینکه ایمنی در ساختمان‌سازی به لحاظ اهمیت بسیار الزامی است، می‌گوید: برای رعایت ایمنی ساختمان باید عوامل مختلفی دست در دست هم دهد تا این ایمنی فراهم شود و دستگاه‌های مختلف ازجمله نظام‌مهندسی، شهرداری و اداره کار و غیره در این زمینه هرکدام وظایفی بر عهده درند.

علی‌اکبر رمضانی با بیان اینکه قوانینی در مبحث ساخت‌وساز روابط وسایل فرآیند ایمنی در کار را بیان‌شده است، می‌افزاید: اگر این اصول و قوانین در ساخت‌وساز رعایت شود بسیاری از مشکلات رفع و ایمنی تضمین خواهد شد.

رمضانی با بیان اینکه باید کارفرما و سایر عوامل در مراحل مختلف ساخت‌وساز تمام اصول و قوانین ایمنی را رعایت کنند، ادامه می‌دهد: سعی بر این است تا همواره این ایمنی در ساخت‌وساز و حقوق شهروندی از سوی کارفرما، ناظران و سایر دستگاه‌های نظارتی کنترل و رعایت شود.

وی می‌افزاید: برخی از اوقات شاهد رعایت این موارد و برخی مواقع شاهد عدم رعایت اصول ایمنی از سوی کارفرما و سایر عوامل هستیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان خاطرنشان می‌کند: در این فرایند ضمن نظارت دستگاه‌ها و ناظران ساختمانی خود مردم نیز بسیار مؤثر خواهند بود و در صورت مشاهده هرگونه عدم امنیت و عدم رعایت اصول ایمنی و خطرآفرین بودن امر ساخت ساز برای عموم را از طریق کارفرما و دستگاه‌ها پیگیری و اطلاع‌رسانی کنند چراکه اولین افراد و عاملی که در صورت هرگونه خطر و ناایمن بودن ساختمان‌سازی از آن آگاه می‌شود خود مردم هستند.

 

فرهنگ‌سازی و مطالبه گری از سوی مردم؛ مهم‌ترین رکن ایمنی

رمضانی می‌گوید: فرهنگ‌سازی و آگاهی مردم از حقوق شهروندی و فرهنگ مطالبه گری توسط مردم، در رعایت ایمنی مؤثر خواهد بود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان با بیان اینکه ساختمان‌های ناایمن در بخش سازه‌ای باید  شناسایی شوند و فرآیندهایی را طی کند، می‌افزاید: استحکام اتصالات، فونداسیون و... در بناهای موردنظر موردبررسی و موردمحاسبه مجدد قرار گیرد و ناظران و کارشناس دارای صلاحیت در این زمینه باید اعلام نظر کند تا مشخص شود ساختمان موردنظر قابلیت استفاده را دارد یا ندارد.

وی می‌افزاید: در حال حاضر فرآیند ساخت و استحکام بنای ساختمان‌هایی که جدید ساخته می‌شوند با نظارت مهندسان و ناظران مورد تأیید و دارای صلاحیت انجام می‌شود و با توجه به اینکه استان ما استانی لرزه خیری است در فرآیند ساخت‌وساز علاوه بر نظارت و کنترل در تمام مراحل توسط ناظران و مهندسان، کنترل مجدد و بازرسی مجدد تمام ساختمان‌های انجام می‌شود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تأکید می‌کند: خواهش من از شهروندان این است که با توجه به اینکه استان خراسان شمالی استانی لرزه‌خیز است شهروندان تمام اصول و قوانین ساخت‌وساز در عملیات ساختمان‌سازی را رعایت و از تجربه مهندسان و ناظران در این زمینه استفاده کنند و بر تجربیات اشتباه دیگران که پایه علمی ندارد تکیه نکنند.

رمضانی ادامه می‌دهد: طی سه ماه اول امسال میزان ساخت‌وساز در استان تغییر قابل‌توجهی را نداشته است اما طی سال ۹۶ استقبال از ساختمان‌سازی نسبت به سال ۹۵ افزایش قابل‌توجهی حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد در تهیه نقشه ساختمان‌سازی وجود داشته است.

وی خاطرنشان می‌کند: خراسان شمالی ما استانی لرزه‌خیز است و به همین دلیل تمام ساختمان‌ها علاوه بر نظارت ناظران و مهندسان باصلاحیت، مجدداً بازرسی و نظارت می‌کنیم و اگر هرگونه ایرادی وجود داشته باشد تمام نقشه‌ها در حوزه محاسبه سازه کنترل مجدد انجام می‌شود.

 

هشدار سازمان آتش‌نشانی نسبت به موارد خطرآفرین در حوزه ساخت‌وساز

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی بجنورد با تأکید بر ضرورت ایمنی هر چه بیشتر و رعایت اصول ایمنی در ساختمان‌سازی، می‌گوید: سازمان آتش‌نشانی اختیار ورود به مسائل و مواردی که خطرآفرین هستند و پلمپ ساختمان را ندارد ولی اگر از سوی مردم شکایتی مبنی بر وجود نواقص یا عدم رعایت اصول ایمنی در ساختمان‌سازی به این سازمان ارجاع شود، به متولیان هشدار می‌دهد.

مجید گریوانی می‌افزاید: در پایان چنین مواردی که اقدامات پیشگیرانه و رعایت اصول ایمنی وجود ندارد و این مسئله می‌تواند برای عموم حوادثی را در پی داشته باشد سازمان آتش‌نشانی تذکرات و توصیه‌هایی و در قالب نامه به مراجع قضایی می‌دهد و از مالک و سایر عوامل متولی، خواستار ارتقاء سطح ایمنی مکان و  شرایط ایمنی به‌ویژه در ساختمان‌های عمومی و پررفت‌وآمد می‌شود تا در حد امکان از وقوع هرگونه حوادث خسارت‌بار جلوگیری شود.

وی تصریح می‌کند: اگر تماسی از سوی شهروندان مبنی بر خطرآفرین بودن ساختمان‌سازی و موارد مشابه با سازمان آتش‌نشانی صورت بگیرد، این سازمان ورود پیدا می‌کند و پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام می‌شود.

گریوانی با بیان اینکه طبق اساس‌نامه سازمان آتش‌نشانی هر جا که جان و مال مردم خطر داشته باشد این سازمان می‌تواند ورود پیدا کند، می‌گوید: به‌طور مثال عدم رعایت اصول ساختمان‌سازی که حفاظ در ساخت ساختمان‌سازی و سایر اصول ایمنی و ضوابط ایمنی رعایت نشود اگر شاکی وجود داشته باشد این سازمان پیگیری خواهد کرد از طریق مراجع قضایی تا مشکل رفع شود اما خود آتش‌نشانی قدرت اجرایی و پلمپ در صورت مشاهده چنین مواردی را ندارد.

وی عنوان می‌کند: به‌طور مثال طی ماه‌های گذشته دریکی از پاساژهای بجنورد که پله‌های برقی آن خطرآفرین شده بود شکایتی  از سوی مردم انجام و از سوی این سازمان پیگیری شد تا موارد فوق اصلاح شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی بجنورد می‌گوید: طی یکی از عملیات اطفاء حریق دریکی از محلات دارای بافت فرسوده نیز با یک دیوار و ساختمان فرسوده مواجه شدیم که برای عموم خطرآفرین شده بود با ارسال نامه‌ای به مرجع قضایی برای پیگیری آن اقدام شد.

گریوانی با بیان اینکه در موضوع ساختمان پلاسکو که دچار حادثه شد نیز آتش‌نشانی چندین بار اخطار داده بود که این ساختمان خطرآفرین است ولی اختیار ورود و یا پلمپ ساختمان را نداشت، اظهار می‌کند: درزمانی که این ساختمان دچار حادثه شد تنها سازمانی که تبرئه شد سازمان آتش‌نشانی بود چون قبلاً اخطارهای لازم را داده بود.

وی می‌افزاید: سازمان آتش‌نشانی در صورت مشاهده این‌چنین مواردی هشدارهای لازم برای اصلاح مشکل را می‌دهد تا از طرق مراجع قضایی و سایر دستگاه‌های متولی پیگیری و رفع مشکل شود.

به گزارش اتفاقیه؛ در جریان این گزارش که خبرنگار ما به دنبال دریافت اطلاعاتی در خصوص شناسایی ساختمان‌های فرسوده و خطرآفرین در سطح شهر و اقدامات شهرداری در قبال عدم رعایت اصول ایمنی از سوی مالکان ساختمان بود، اما پاسخی به این سؤالات از سوی معاونت شهرسازی شهرداری بجنورد داده نشد.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.