نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 29501
تاریخ انتشار: 1397/03/30 - 12:52:50

برابری قیمت شیر با آب معدنی در خراسان شمالی

برابری قیمت شیر با آب معدنی در خراسان شمالی,

دامداران خراسان شمالی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم شیر در این استان با بطری آب معدنی یک لیتری برابری می کند، گفتند: به همین علت آنها قادر به ادامه فعالیت در این حرفه نیستند و بتدریج از گردونه تولید حذف خواهند شد

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، شماری از دامداران خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا قیمت پایین خرید شیر و هزینه های بالای تولید را موجب رکود شدید واحدهای تولید شیر در استان دانستند و گفتند: هم اکنون بیشتر دامداریهای شیری در آستانه ورشکستی قرار گرفته است.

آنها با بیان اینکه قیمت علوفه از ابتدای امسال روند افزایشی به خود گرفته است، اظهار داشتند: به همین علت باید مسئولان برای حل مشکل دامداران راه چاره اساسی اتخاذ کنند.

یکی از فروشندگان خوراک دام در خراسان شمالی گفت: نرخ علوفه دستی دام در سال جاری نسبت به پارسال بیش از 20 درصد افزایش یافته است.

پیرصفر علیزاده در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: هم اکنون هرکیلوگرم جو بیش از 12 هزار ریال است که احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.

این فروشنده علوفه همچنین افزود: قیمت هر کیلوگرم کنسانتره با توجه به کیفیت 11 هزار ریال تا 14 هزار و 200 ریال به فروش می رسد، قیمت هر کیلوگرم تفاله نیز 11 هزار و 800 ریال است.

وی اظهار داشت: هم اکنون قیمت هر کیلوگرم شیر 10 هزار تا 11 هزار ریال است این در حالی است که دامدار روزانه برای تولید هر کیلوگرم شیر هزینه های سنگینی را متحمل می شود، با توجه به افزایش قیمت ها، قشر دامدار هم اکنون نگران آینده شغلی خود هستند.

یکی دیگر از دامداران خراسان شمالی گفت: قیمت سنگین نهاده ها یکی از مشکلات تولیدکننده ها است که تامین نقدینگی با استفاده از تسهیلات بانکی با سود ارزان قیمت، خواسته این قشر است.

مهدی موسوی با اشاره به اینکه تولید شیر در خراسان شمالی با مشکلاتی مواجه است اظهار داشت: یکی از این مشکلات خرید نقدی تمامی نهاده های مورد نیاز توسط دامدار است، این در حالی است که فروش شیر به صورت نقدی نیست.

موسوی با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه که کافی نبوده است، واگذاری این امر به تشکل های تولیدی را مهم برشمرد و افزود: با توجه به وضعیت کنونی تولید کننده ها در شرایط بحرانی به سر می برند.

یکی دیگر از دامداران با بیان اینکه شرایط کنونی وضعیت بازار شیر باید بهبود یابد گفت: حل مشکلات دامداران نیازمند تامین اعتبارات است، تخصیص اعتبار فشارهای وارده به این حوزه را کاهش می دهد، در غیر این صورت شاهد بروز مشکلات غیر قابل جبرانی در این حوزه خواهیم بود.

رضا خجسته اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت خوبی در خراسان شمالی برای تولید شیر وجود دارد که با توجه به عدم توجه مشکلات این حوزه امیدواریم با اعمال سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در بخش تامین نقدینگی شاهد رشد مطلوب در این حوزه باشیم.

یکی از گاو داران در خصوص مشکلات این بخش می گوید: در شرایط فعلی هر کیلو شیر از دامدار بسیار ارزان خریداری می‌شود درحالی‌که گاو دار باید مبالغ هنگفتی را برای خرید نهاده‌ها به‌صورت نقد هزینه کند.

محمد رحمانی با اشاره به هزینه‌های بالای گاوداری‌ها اظهار داشت: با توجه به قیمت‌های موجود هزینه تولید یک کیلو شیر بسیار بالاتر از قیمت خرید شیر است و هزینه و درآمد واحدها همخوانی ندارد، هم اکنون گاودار ضرر می‌دهد.

 

*افزایش نجومی قیمت نهاده های دامی

افزایش روزافزون قیمت نهاده های دامی نظیر یونجه، ذرت علوفه‌ای و دیگر مواد موردنیاز موجب شده است تا دامداران با مشکلات زیادی در زمینه نگهداری دام های شیری موجود داشته باشند.

دامداران استان خراسان همگی معتقدند که ادامه این روند و همچنین بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی آنها را بشدت در تنگنا قرار داده است.

یکی دیگر از دامداران با اشاره به اینکه تسهیلاتی که برای واحدهای گاوداری گرفته‌شده در زمینهٔ بازپرداخت مشکل دارد، می گوید: گاوداران به اجبار شیر تولیدی را به صورت فله ای روانه بازار می‌ کنند که این خود نیز معضلاتی به همراه دارد.

محمد ریحانی افزود: وجود مشکلات متعدد در صنعت گاوداری بسیاری از سرمایه‌گذاران این بخش را ناامید کرده و زیر بار سختی‌های آن کمر خم کرده‌اند و درصد قابل‌توجهی از گاوداری‌ها به سمت رکود و تعطیلی کشیده شده‌اند.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون قیمت خرید شیر از گاوداری های سنتی به ازای هر کیلوگرم 11 هزار ریال است که این میزان برای دامداران این استان مقرون به صرفه نیست.

احمد داوطلب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه یکی از علت های قیمت پایین شیر در این استان کمبود تقاضا است اظهار داشت: دست کم قیمت خرید شیر از دامداران باید به ازای هر کیلوگرم 16 هزار ریال باشد.

وی با اشاره به اینکه هنوز دستورالعمل اجرایی قیمت شیر ابلاغ نشده است گفت: به دلیل نبود صنایع تبدیلی 60 درصد شیر تولیدی خراسان شمالی به استان های دیگر حمل و لبنیات پاستوریزه مورد نیاز نیز از سایر استان ها تامین می شود.

داوطلب با بیان اینکه کارخانجات لبنیات، شیر با کیفیت را با قیمت مناسب و بالاتر خریداری می کنند افزود: شیر صنعتی با دستگاه های اتوماتیک که بار میکروبی کمتری دارد برای تبدیل به فرآورده ها استفاده می شود.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: همچنین خرید حمایتی شیر از دامدارن بر اساس فاکتورهای کیفی است که شیر سنتی در آن گنجانده نمی شود.

به گفته داوطلب ظرفیت تولید شیر در خراسان شمالی سالانه 150 هزار تن است که روزانه 250 یا 300 تن شیر در این استان جمع آوری می شود.

وی گفت: امسال تسهیلات اشتغال روستاییان و عشایر با سود 6 درصد و سرمایه گذاری برای ساخت به دامداران پرداخت خواهد شد.

خراسان شمالی 23 واحد پروورش گوسفند داشتی با ظرفیت 18 هزار راس، 110 واحد پرورش گاو شیری صنعتی با 5 هزار و 247 راس، 94 واحد پرورش پروار بندی گوساله صنعتی با ظرفیت 6 هزار و 30 راس و 118 واحد بره پرواری با ظرفیت 38 هزار و 90 راس دارد.

همچنین این استان 530 واحد پرورش گاو شیری روستایی با طرفیت 6 هزار و 300 راس، 126 واحد پرواربندی گوساله روستایی با ظرفیت چهار هزار راس و 500 واحد پرواربندی بره روستایی با ظرفیت 38 هزار راس دارد.

این استان 78 هزار و 500 راس دام سنگین گاو و گوساله و دو میلیون و 55 هزار راس دام سبک بز، بزغاله، بره و گوسفند دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از مسئولان مربوط شیوه دامداری در خراسان شمالی بیشتر سنتی است، با وجود اینکه این استان در بسیاری از زمینه‌های کشاورزی در کشور سرآمد است صنعت دامپروری آن با مشکلاتی مواجه است.

خراسان شمالی در سطح کشور بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

انتهای پیام/ ایرنا

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.