سرویس سیاسی | کد خبر: 29509
تاریخ انتشار: 1397/03/31 - 12:42:19

قاطعیت دستگاه قضا استان در برخورد با متخلفان؛

حکم اولیه متهمان اقتصادی آلومینای جاجرم صادر شد

رئیس‌کل دادگستری خراسان شمالی گفت: ١٣ ماه تحقيقات جامع و كامل قضايي پس از گزارش تخلف در آلومينای جاجرم به دادستاني، انجام شد و در اين رابطه ١٢ متهم دستگير شدند كه ٩ عنوان مجرمانه و موارد اتهامي، متوجه آن‌ها بود.
حکم اولیه متهمان اقتصادی آلومینای جاجرم صادر شد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، حجت‌الاسلام اسدالله جعفری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با بیان اینکه جزئيات حكم متهمان اين پرونده، پس از قطعي شدن از سوي ديوان عالي، اطلاع‌رسانی خواهد شد. اظهار داشت: از ١٢ متهم پرونده، ٤ نفر در مراحل پاياني رسيدگي تبرئه شدند و ٨ متهم ديگر ازجمله متهم اصلي پرونده، به‌تناسب جرائمی كه متوجه آن‌ها بود، محکومیت‌هایی گرفتند و البته از ٩ اتهام وارده، ٥ اتهام موردپذیرش دادگاه قرار گرفت.

رئیس‌کل دادگستری خراسان شمالی با بیان اینکه طی سال گذشته 162 هزار و 238 فقره پرونده از دادسراها، محاکم حقوقی، تجدیدنظر و شوراهای حل اختلاف وارد شده است ،گفت: از این تعداد پرونده وارده 160 هزار و 707 فقره پرونده  رسیدگی و مختومه شده است و 14 هزار و 777 فقره پرونده نیز موجودی پرونده‌ها در سال جاری است که بخشی از این پرونده‌ها مربوط به سنوات گذشته است.

حجت‌الاسلام جعفری با بیان اینکه در حال حاضر۱۴۰ شعبه حل اختلاف در استان وجود دارد، افزود:طی سال گذشته تعداد پرونده‌های وارده به این شعب 46 هزار و 414 فقره پرونده بوده است که 11 هزار و 999 پرونده منجر به صلح و سازش شده است.

وی با اشاره به پرونده‌ها در حوزه اجرای احکام، گفت: سال گذشته 38 هزار و 429 فقره پرونده تشکیل شد که از مجموع این میزان 35 هزار و 429 مورد مختومه شد و اکنون ۲۱ هزار و ۳۱۵ پرونده در اجرای احکام موجود است.

 رئیس‌کل دادگستری خراسان شمالی با بیان اینکه طی سال گذشته 16 پرونده قصاص نفس تشکیل شد، اظهار داشت: از این تعداد 13 پرونده با پیگیری رضایت گرفته شد.

 رئیس‌کل دادگستری خراسان شمالی پنج جرم اول استان را شامل ضرب‌وجرح، سرقت، توهین به اشخاص عادی و تهدید عنوان کرد و افزود: همچنین جرائم ازلحاظ فراوانی در استان شامل جرائم مواد مخدر با ۳۸ درصد، سرقت و دیون مال غیر با ۳۴ درصد و جرائم علیه اشخاص با۳۴ درصد بیشترین جرائم در این زمینه هستند.

حجت‌الاسلام جعفری افزود: طی سال گذشته ۵۹۴ هکتار از اراضی ملی باارزش ۲۹ میلیارد و ۲۵ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۴۲۰ ریال با دولت بازگردانده شد.

 وی با بیان اینکه 261 پست مصوب در دستگاه قضایی استان وجود دارد، افزود: در حال حاضر از این تعداد 153 قاضی وجود دارد و با کمبود ۱۰۸ قاضی مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: طی هفته جاری ساختمان ناحیه دو اداره کل ثبت‌اسناد و املاک شهرستان بجنورد، پروژه سازمان زندان‌های استان افتتاح خواهد شد.

 

چاه‌های غیرمجاز پلمپ می‌شوند

دادستان بجنورد نیز در این نشست گفت: با توجه به خشک‌سالی‌ها و کمبود آب تمام چاه‌های موجود با برداشت‌های غیرمجاز پلمپ می‌شوند.

مسلم محمدیاران با بیان اینکه  هم‌اکنون پرونده پروژه سرمایه‌گذاری کالیمانی در حال بررسی و اجرا است، اظهار داشت: طی سال گذشته مجوزهایی برای اجرای این پروژه صادر و برخی تصرفات انجام شده بود که  دستگاه قضایی در همان ابتدا دستگاه قضایی ورود پیدا کرد و هنوز روند رسیدگی به این پرونده ادامه دارد.

یاران در بخش دیگر از سخنانش به انتقال پساب به خارج از شهر بجنورد اشاره کرد و افزود: متأسفانه در حال حاضر جاری بودن پساب در شهر مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده است که باید اجرای پروژه فاضلاب در بجنورد هر چه سریع‌تر تکمیل شود.

وی با بیان اینکه محور جنگل گلستان و کنارگذر شمالی بجنورد به دلیل نصب نشدن علائم و سایر نواقص مشکل‌آفرین شده بود، تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده برخی از این نواقص رفع شدند اما هنوز حجم زیادی از مشکلات در این محورها وجود دارد که باید رفع شود.

دادستان بجنورد خاطرنشان کرد: باوجوداینکه از واگذاری‌هایی جهت راه‌اندازی واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی 10 سال می‌گذرد اما هنوز در برخی از واگذاری‌ها کاری انجام‌نشده و یا اینکه کار انجام شده به اتمام نرسیده است که اگر این روال ادامه داشته باشد این اراضی دوباره بازگشت خواهد خورد.

انتهای خبر/ آقایی

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.