نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 29528
تاریخ انتشار: 1397/04/02 - 11:12:19

اتفاقیه علل بروز کودک‌آزاری را بررسی می‌کند؛

جسم کوچک خسته از شلاق‌های زندگی

جسم کوچک خسته از شلاق‌های زندگی,

کودکان زیباترین شکوفه‌های هستی‌اند، که خداوند آنان را به انسان‌ها مرحمت می‌کند، اما متأسفانه امروزه یکی از بزرگ‌ترین معضلات جوامع انسانی ناسپاسی در برابر این نعمت بی‌منت الهی است. آری کودک‌آزاری از جرائمی است که قلب هر انسانی را می‌آزارد! متأسفانه گاه بی‌توجهی جوامع، منجر به جنایاتی علیه کودکان معصوم و بی‌پناه می‌شود، که عمق وجود شنوندگان را آتش می‌زند، البته عوامل متعددی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا ما روزبه‌روز شاهد افزایش کودک آزادی در ایران و جهان باشیم. ازاین‌رو ضروری است تا به بررسی و تحقیق بیشتری پیرامون این پدیده شوم پرداخته شود.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، وقتی باید شاداب و پرانرژی با همسالان خود به بازی و تخلیه انرژی بپردازد گوشه‌ای کزکرده و نشسته، وارد بازی‌های کودکانه نمی‌شود یا آن‌قدر خشمگین و عصبی است که با چنگ و دندان به جان هم‌سالان خود می‌افتد گرچه از کرده خود خیلی زود پشیمان می‌شود و برای آشتی دوستانش تلاش می‌کند اما در انتهای کار، چیزی جز تنهایی نصیبش نمی‌شود، خودش هم حال خود را درک نمی‌کند، شاید در فصل کودکی باید کودکانه رفتار کرد، کودکانه بازی و کودکانه عاشقی را تمرین کرد اما چیزی که سد راه آموزشش شده همین مشت و لگدهایی است که هر بار با هر عملی نثارش کرده‌اند.

مشکل کودک‌آزاری جسمی امروزه در غالب کشورهای جهان اعم از پیشرفته و یا درحال‌توسعه دیده می‌شود، آمارها فقط قسمتی از آمار واقعی این معضل اجتماعی را بیان می‌کند چراکه غالباً این پدیده توسط کودک آسیب‌دیده و عامل کودک‌آزاری انکار می‌شود و هر چه سطح آگاهی پزشکان، پرسنل مراکز بهداشتی درمانی، مددکاران اجتماعی، مربیان مهدکودک، معلمین و سایر افرادی که با کودکان سروکار دارند بیشتر باشد میزان شیوع بالاتر گزارش گردیده است.

کارشناس ارشد جامعه‌شناسی دراین‌باره می‌گوید: کودک‌آزاری جسمی رفتاری است که در بروز آن عوامل متعددی دخالت دارند؛ بخشی از این عوامل را فاکتورهای محیطی و خانوادگی (وضعیت روانی والدین، مشکلات اقتصادی، درگیری‌های خانوادگی و...) تشکیل داده و بخشی نیز به خود کودک (مسائل جسمی و روانی آن‌ها) مربوط می‌شود.

 

چه کسانی بیشتر مرتکب کودک‌آزاری جسمی می‌شوند

به گفته وحدانی بررسی‌ها نشان داده مرتکبین کودک‌آزاری جسمی در 75 درصد موارد والدین کودک خصوصاً مادر، 15 درصد سایر بستگان بوده‌اند و در 10 درصد موارد مربوط به مرتکبین کودک‌آزاری جسمی کسانی هستند که از کودک مراقبت می‌نمایند.

وی تصریح می‌کند: مهم‌ترین عامل کودک‌آزاری جسمی توسط والدین این است که احتمالاً آن‌ها در دوران کودکی قربانی خشونت والدین بوده‌اند و تنبیه بدنی می‌شدند و این الگوی رفتاری را فراگرفته و در مورد کودک خود اعمال می‌کنند.

مسئول واحد روان مرکز بهداشت بجنورد نیز تصریح می‌کند: وجود سابقه بیماری روانی و یا جسمی در والدین، اعتیاد و ناتوانی در نگهداری و مراقبت از کودکان، همچنین تک سرپرستی و بارداری ناخواسته ازجمله عواملی هستند که می‌توانند به‌عنوان ریسک فاکتور کودک‌آزاری مطرح گردند.

 

چه کودکانی بیشتر در معرض کودک‌آزاری جسمی قرار می‌گیرند

به گفته دکتر ضرغامی کودکان نارس، عقب‌مانده ذهنی، معلول جسمی، کودکان پرتحرک، بیش‌فعال، کودکانی که زیاد گریه می‌کنند بهانه‌گیر و لجبازند، کودکان نامشروع و ناخواسته و کودکانی که با جنسیت غیر دلخواه خانواده متولد می‌شوند بیشتر در معرض کود آزاری جسمی قرار می‌گیرند.

وی تصریح می‌کند: وضعیت اجتماعی اقتصادی پایین، شلوغ و پرجمعیت بودن خانواده، بروز استرس حاد، وجود سابقه خشونت و کودک‌آزاری در اعضای خانواده و منزوی بودن خانواده در اجتماع می‌تواند زمینه‌ساز کودک‌آزاری جسمی باشد.

وی به وجود عواملی در جامعه و اجتماع که سبب کودک‌آزاری جسمی می‌شود اشاره و تأکید می‌کند: عدم وجود قوانین مربوط به مراقبت از کودک، وجود خشونت‌های سازمان‌یافته، مقبولیت خشونت در سطح جامعه و ارائه آن در وسایل ارتباط‌جمعی، کاهش یافتن ارزش کودکان و نابرابری‌های اجتماعی ازجمله عواملی هستند که خطر کودک‌آزاری را افزایش می‌دهند.

انتهای گزارش/ اتفاقیه

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.