نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 29529
تاریخ انتشار: 1397/04/02 - 11:14:55

لحظاتی با انسان‌هایی که ام‌اس را زندگی می‌کنند؛

بیماران خاص خراسان شمالی چشم‌انتظار کلینیک تخصصی

بیماران خاص خراسان شمالی چشم‌انتظار کلینیک تخصصی,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، نگرش‌های منفی جامعه به بیماری ام‌اس که عملاً آن را معادل با فلج‌شدن می‌داند، می‌تواند تأثیر بسیار مخربی بر بیماران بگذارد و این مسئله نتایج نادرست خود را بر تمام جنبه‌های زندگی بیماران ازجمله کار، تحصیل و ازدواج نشان خواهد داد.

بهترین و درست‌ترین کار این است که چنین نگرشی در جامعه عوض شود.

اکثر بیماران در چنین فرهنگ بد و نادرستی مجبور می‌شوند که بیماری خود را از بقیه افراد پنهان کنند. چون این‌گونه احساس امنیت بیشتری به آن‌ها دست می‌دهد و آن‌ها می‌توانند بدون اینکه کسی چیزی در مورد بیماری‌شان بداند، به کار و تحصیل بپردازند ، اما همان‌طور که گفته شد گاه این واکنش جنبه‌ای پاتولوژیک به وجود می‌آورد.

بهترین جواب آگاه کردن توده جامعه به حقیقت بیماری ام‌اس است ، اینکه به آن‌ها آگاهی دهیم که ام‌اس به‌هیچ‌وجه بیماری ترسناکی نیست و یک بیمار مبتلا به ام‌اس می‌تواند زندگی بسیار خوبی داشته باشد. می‌تواند ازدواج کند. بچه‌دار شود. بگوییم که ام‌اس بیماری‌ای در کنار سایر بیماری‌هاست.

وقتی جامعه به چنین آگاهی‌ای برسد، دیگر لازم نیست بیماری خود را از همگان پنهان کنیم. پرواضح است که در غیر این صورت این سیکل معیوب ادامه خواهد یافت.

بیماری ‌ام‌اس یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار داده و باعث از دست دادن کنترل، دید، تعادل و حواس می‌شود.

در بیماری ام‌اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند، که به این اختلال بیماری خود ایمنی می‌گویند. بیماری‌های خود ایمنی بیماری‌هایی هستند که در آن‌ها سیستم ایمنی بدن که وظیفه‌شان حفاظت از بدن و نابود کردن آسیب‌رسان‌های خارجی همچون باکتری‌هاست، اشتباهاً شروع به حمله به بافت‌های بدن می‌نمایند. در بیماری ام‌اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دو عضو از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آن‌ها می‌شود.

نشانه‌ها و علائم ابتلا به ام‌اس بین افراد مختلف، مکان اعصاب تحت تأثیر و در زمان‌های مختلف متفاوت بوده و می‌توانند تغییر یابند، که علائم ام‌اس شامل ضعف و یا بی‌حسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن، از دست دادن نسبی و یا کامل بینایی معمولاً در یک چشم، دوبینی یا تاری دید، سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش‌های بدن، لکنت زبان و غیره است.

امروزه بیماران ام‌اس همانند بسیاری از بیماران دیگر با مشکلات متعددی مواجه هستند و شمار مبتلایان به این بیماری روزبه‌روز در حال افزایش است که باید نسبت به آن هوشیار باشیم.

 

لحظاتی با انسان‌هایی که ام‌اس را زندگی می‌کنند

گفت‌وگو با بیماران ام‌اس به‌مراتب راحت‌تر از سایر بیماران صعب‌العلاج است. این دسته از مبتلایان علاقه‌مندند که از دردهای پنهان خود‌، پرده بردارند. به‌دوراز قضاوتتان، شمارا شریک غم و شادی خود می‌کنند. علاوه بر آن نسبت به بیماری خود‌، هشدارهای لازم را داده و علائم اولیه ام‌اس را جز به ‌جز شرح می‌دهند. در گفت‌وگو با آن‌ها شما وارد دنیای امید و نا‌امیدی می‌شوید. برخی زندگی را به عشق امید سپری می‌کنند و برخی از همه‌جا نا‌امید، منتظر سرنوشت خود هستند.
 

در حال حاضر ۴۰۰ بیمار ام‌اس در استان وجود دارد

رئیس انجمن ام‌اس خراسان شمالی می‌گوید: در حال حاضر نزدیک ۴۰۰ نفر بیمار ام‌اس در استان وجود دارد که در انجمن حمایت از بیماران ام‌اس ثبت شده است.

سهیلا پیدا تصریح می‌کند: شمار مبتلایان بیماران ام‌اس در استان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه این بیماران با مشکلات متعددی مواجه هستند، می‌افزاید: عدم اشتغال،گرانی دارو،عدم آگهی مردم نسبت به بیماری ام‌اس و نگرش‌های غلط در این زمینه از عمده مشکلات این بیماران است.

 

بیماران خاص خراسان شمالی چشم‌انتظار کلینیک تخصصی

رئیس انجمن حمایت از بیماری‌های خاص خراسان شمالی عنوان می‌کند: در حال حاضر کلینیک تخصصی بیماران خاص در استان دارای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی است که برای تکمیل شدن این پروژه به کمک خیرین نیازمند هستیم.

پیدا با بیان اینکه نخستین کلینیک تخصصی بیماران خاص در استان خراسان شمالی باهمت و پیگیری انجمن ام‌اس توسط بنیاد بیماری‌های خاص در حال احداث است که تاکنون بیش از سه و نیم میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

وی با بیان اینکه زمین این کلینیک را شورای شهر و شهرداری برای احداث اهدا کرده است، می‌افزاید: این کلینیک برای ارائه خدمات درمانی به مبتلایان ام‌اس، سرطان، نارسایی‌ها کلیوی، تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی در حال ساخت است و دارای بخش‌های فیزیوتراپی، شیمی‌درمانی، دیالیز، سونوگرافی، رادیولوژی، ماموگرافی، آزمایشگاه و غیره است.

وی می‌گوید: همچنین زمین دیگری برای احداث بخش توان‌بخشی و دندانپزشکی نیز فراهم شده است.

امید استفاده کمک خیرین و با افتتاح این پروژه زمینه خدمات‌رسانی هر چه‌بهتر به بیماران خاص در استان فراهم شود.

پیدا در بخش دیگر از سخنانش بابیان اینکه بیشترین سنین ابتلا به این بیماری بین ۲۰ تا ۳۵ سال است، افزود: در حال حاضر این بیماری در میان زنان بیشتر از مردان و در سنین پایین افزایش پیداکرده است و اکنون در استان سن کمترین بیمار ۱۴ سال است.

وی با بیان اینکه بیشترین مبتلایان به این بیماری از قشر جوان و تحصیل‌کرده‌اند، می‌افزاید: بزرگ‌ترین مشکل آنان اشتغال و هزینه‌های بالای درمانی است.

وی بابیان اینکه بیماران ام‌اس با توجه به شرایط جسمی آنان باید از هرگونه محیط استرس‌زا به دور باشند، تصریح می‌کند: هزینه دارویی این بیماران بسیار بالاست و تعداد زیادی از این بیماران نیاز به مصرف داروهای مکمل دارند که با توجه به قیمت بالای داروها، خرید آن در توان بسیاری از بیماران نیست.

پیدا کمک‌هزینه خرید دارو به بیماران نیازمند هرماهه، اهدای ویلچر، تخت و وسایل موردنیاز به بیماران، کمک‌های معیشتی به بیماران بی‌بضاعت و پرداخت وام به نیازمندان را ازجمله خدمات انجمن به بیماران از ابتدا تاکنون عنوان می‌کند.

مدیرعامل انجمن ام‌اس خراسان شمالی با بیان اینکه مشکل اساسی این انجمن جذب خیر برای ارائه خدمات بهتر به بیماران است، عنوان می‌کند: انجمن حمایت از بیماران ام‌اس از سال ۱۳۸۵ در استان در راستای ارائه خدمات حمایتی،توان‌بخشی و اجتماعی، عاطفی،کمک درمانی و روانی بیماران و خانواده‌های آنان، کمک پرداختی هزینه‌های درمانی، امکانات توان‌بخشی، هزینه‌های دانشگاه، رهن و اجاره منزل بیماران نیازمند، کارگاه‌های آموزشی و کلاس‌های ورزشی و غیره راه‌اندازی شد.

وی تصریح می‌کند: شهروندان نیک‌اندیش و خیر با سفارش استندهای تسلیت به‌جای سبد گل مراسم ختم که با سفارش این استندها  در تأمین هزینه‌های درمان این بیماران کمک می‌شود و برای کمک نقدی و غیر نقدی به بیماران ام‌اس در استان می‌توانند به‌صورت حضوری و یا واریز کمک‌های خود به شماره‌حساب بانک ملت ۲۲۷۷۱۹۲/۴۵ و شماره‌حساب بانک صادرات ۰۱۰۶۴۶۰۹۰۴۰۰۶ و بانک پاسارگاد ۱۱۰۱۱۱۱۰۳۰۰۳۹۱ واریز کنند.

انتهای گزارش/ آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.