نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 29531
تاریخ انتشار: 1397/04/02 - 11:24:41

اتفاقیه از یک معضل پنهان اجتماعی گزارش می‌دهد؛

قلیان؛ از تفنن و تفریح تا گرفتاری به بلای قرن

قلیان؛ از تفنن و تفریح  تا گرفتاری به بلای قرن,

نگاه برخی خانواده‌ها به قلیان، نوعی تفنن و تفریح است و این امر موجب می‌گردد تا استعمال قلیان توسط نوجوانان و جوانان و حتی در مواردی کودکان در حضور والدین و حتی تشویق والدین برای ایجاد صمیمیت بین اعضای خانواده صورت پذیرد، غافل از اینکه قلیان رفته‌رفته انسان را به اعتیاد، این بلای قرن دچار می‌کند و والدین ناآگاهانه زمینه اعتیاد عزیزان خود به نیکوتین و درنهایت مواد دخانی را فراهم سازد.

برخی‌ها تصور می‌کنند استفاده از قلیان به نسبت سایر مخدر ضرر کمتری دارد و معتقدند که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می‌شود و تمامی مواد مضر آن تصفیه‌شده، یا کشیدن قلیان کم‌خطرتر از کشیدن سیگار است و یا اینکه کشیدن قلیان اعتیادآور نیست و مصرف قلیان برای فرد مصرف‌کننده خطرناک نیست این درحالی‌که تمامی آن‌ها باور غلطی است و باید آگاه‌سازی درزمینهٔ مصرف آن محقق گردد.

مسئول واحد روان مرکز بهداشت بجنورد می‌گوید: تنباکوی مصرفی در قلیان 400 نوع ماده سمی و سرطان‌زا دارد  و قلیان‌های میوه‌های که از پوست میوه تخمیر شده با مواد افزودنی تهیه می‌شوند علاوه بر داشتن این 400 نوع سم به دلیل وجود مواد افزودنی موجب آلرژی و آسم می‌شوند و به دلیل وجود مواد افزودنی ضرر بیشتری دارد.

دکتر ضرغامی اظهار می‌کند: برخی‌ها تصور می‌کنند ازآنجایی‌که قلیان از طریق آب فیلتر می‌شود کلیه مواد مضر آن تصفیه می‌شود این در حالی است که این ادعا اصلاً واقعیت ندارد و تنها نقش آب،کاهش دمای دود و افزایش رطوبت آن و درنتیجه قابل‌تحمل نمودن استنشاق آن برای مصرف‌کننده است.

به گفته وی برخلاف بسیاری از باورهای سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی‌شماری مواد سمی است.

وی تصریح می‌کند:برخی اعتقاد دارند کشیدن قلیان کم‌خطرتر از سیگار است اما این باور غلطی است که در بین عموم مصرف‌کنندگان رایج شده است ،مصرف قلیان در مقایسه با سیگار دود زیادتری را وارد ریه فرد مصرف‌کننده می‌کند،هر وعده مصرف قلیان به‌طور متوسط معادل کشیدن 40 تا 80 و گاهی 100 نخ سیگار است.

به گفته وی از دیگر عوارض قلیان که در سیگار دیده نمی‌شود افزایش احتمال انتقال  بیماری‌های واگیردار و مسری  نظیر تب‌خال ،هپاتیت و سل است که به دلیل استفاده اشتراکی آن دیده می‌شود.

وی تأکید می‌کند: حتی در صورت عوض کردن سر لوله قلیان مواد باقی‌مانده در شلنگ آن می‌تواند  عامل انتقال آن بیماری‌ها باشد و احتمال آلوده بودن توتون و تنباکوی مورد استفاده در قلیان به انواع قارچ‌ها و میکروب‌هاست.

وی اظهار می‌کند: برعکس تصور برخی‌ها که اعتقاد دارند قلیان اعتیادآور نیست،دود هر نوع توتون  ازجمله توتون مورد مصرف در قلیان حاوی نیکوتین است که یک ماده اعتیادآور است و چند بار مصرف آن موجب اعتیاد به نیکوتین می‌شود.

وی افزود: مصرف قلیان فقط برای فرد مصرف‌کننده خطرناک نیست ،استنشاق تحمیلی دود دخانیات شامل مصرف قلیان هم می‌شود،یک ساعت در معرض دود قلیان دیگران بودن معادل مصرف 6 تا 8 نخ سیگار است .

وی اضافه می‌کند: قلیان یک لوله آبی دارد که برای کشیدن تنباکو از طریق آب سرد استفاده می‌شود،تنباکوی مورد استفاده برای قلیان تنباکویی مرطوب و چسبناک است که در عسل و شیره خیسانده می‌شود و با طعم‌های مختلفی از قبیل سیب،هلو،نارگیل،انبه،نعناع و توت‌فرنگی  به فروش می‌رسد.

یک کارشناس ارشد جامعه‌شناسی اظهار می‌کند: متأسفانه در حال حاضر بین جوانان و نوجوانان بیش از هر دلیلی به‌واسطه تمایز از دیگران و تفریح از قلیان استفاده می‌شود.

وحدانی با بیان اینکه در حال حاضر قلیان مانند یک پدیده رو به گسترش در جامعه حضور دارد و می‌توان گفت که مصرف‌کنندگان از مضرات آن نیز آگاهی دارند اضافه می‌کند:اگرچه رده‌های سنی مختلف به مصرف قلیان گرایش دارند، اما بیشترین گرایش به مصرف قلیان بین جوانان 18 تا 25 سال است، چراکه جوانان در این سن بیشتر به دنبال مطرح‌شدن و تمایز خود از دیگران هستند.

به گفته وی یکی دیگر از دلایل مصرف قلیان عدم مهارت جوانان و نوجوانان در نه گفتن به تعارفات گروه همسالان است.

وی اضافه می‌کند: به نظر می‌رسد که در جامعه ما در این سن و سال جوانان و نوجوانان در راستای باقی ماندن در گروه تعارفات هم سن و سالان خود را پذیرفته و به مصرف دخانیات ازجمله قلیان روی می‌آورند.

این کارشناس ارشد تربیت‌بدنی تصریح می‌کند: آموزش مهارت‌های زندگی در مراحل اولیه زندگی و بعدها در مدرسه و مهیاکردن زمینه‌های دیگر سرگرمی تفریح برای کاهش گرایش به مصرف قلیان و سایر آسیب‌های اجتماعی امری ضروری است.

این جامعه‌شناس عنوان کرد: به‌کارگیری این راه‌حل‌ها موجب افزایش میزان کنترل اجتماعی و خانوادگی در مقطع سنی حساس جوانی و نوجوانی شده و زمینه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی و روانی را فراهم می‌کند.

وی اضافه می‌کند: گاهی اوقات غفلت خانواده‌ها موجب می‌شود، که فرزندانشان برای مطرح‌شدن و اثبات حقانیت خود به مصرف قلیان روی‌آورند.

در راستای حل این مسئله می‌توان زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و ورزشی را به‌صورت نهادینه در وجود جوانان تقویت و به تعبیری یک کنترل اجتماعی درونی را در آن‌ها بنا کرد.

وی کنترل بیرونی را غیرقابل امکان دانست و خاطرنشان کرد: این امر هزینه‌های زیادی را بر نیروهای کنترل اجتماعی متحمل می‌کند.

وی در پایان با اشاره به ‌ضرورت رجوع به بسترهای فرهنگی و اجتماعی یادآور شد: بایستی راه‌حل گرایش به مصرف قلیان به‌عنوان یک مسئله اجتماعی، فرهنگی و روانی را در بسترهای اجتماعی و فرهنگی جستجو کرد.

انتهای خبر/ وحدانی

 

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.