نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 29549
تاریخ انتشار: 1397/04/03 - 12:25:01

۳۸درصد اقتصاد خانواده‌ها بر پایه غذا است؛

احتمال سرازیر شدن نقدینگی سوداگران اقتصادی به صنعت غذا

احتمال سرازیر شدن نقدینگی سوداگران اقتصادی به صنعت غذا,

 

تحلیل کارشناسان اقتصادی از بازار کنونی ایران نشان می‌دهد که پس از ارز، طلا، مسکن و بورس مقصد بعدی سوداگران صنعت غذای کشور است.

غذا سهم مهمی را در اقتصاد خانواده‌ها دارد و این امر وسوسه حضور فرصت‌طلبان سودجو را در این بخش افزایش می‌دهد. با توجه به اینکه هرگونه تحرک در صنعت غذا می‌تواند نتایج وسیعی را بر تمام اقشار جامعه داشته باشد برنامه‌ریزی هدفمند برای این بخش قبل سرازیر شدن نقدینگی سوداگران اهمیت بسیاری دارد تا از نتایج مخرب احتمالی آن جلوگیری شود.

محمدرضا شافعی نیا، دبیر انجمن علوم و صنایع غذایی ایران، در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین ضمن تائید احتمال سرازیر شدن نقدینگی سوداگران اقتصادی به صنعت غذا گفت: 38 درصد اقتصاد خانواده‌ها بر پایه غذا است که درمجموع رقمی بزرگی می‌شود و این رقم بزرگ برای سوداگران اقتصادی بسیار وسوسه‌انگیز است.

وی با یادآوری اینکه سرمایه‌گذاری در یک صنعت فی‌نفسه بد نیست، تأکید کرد: موضوع مهم هدایت نقدینگی است که به این بخش وارد می‌شود چراکه بدون آمایش و برنامه‌ریزی هدفمند هجوم سرمایه به این بخش می‌تواند بسیار مخرب باشد.

شافعی نیا تأکید کرد: با توجه به سهم بالای غذا اقتصاد خانواده هرگونه تغییر بی‌برنامه در تزریق نقدینگی به صنایع غذایی می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای بر زندگی مردم به‌ویژه اقشار کم‌درآمد داشته باشد.

وی با بیان اینکه که صنعت غذا از مزرعه تا بازار را شامل می‌شود، ادامه داد: نقدینگی باید با آمایش دقیق به میزان مناسب بین تمام بخش  تقسیم شود تا نتایج مثبتی از اتفاق پیش رو حاصل شود در غیر صورت این توازن صنعت برهم خواهد خورد و این امر به زیان تولیدکننده و مصرف‌کننده تمام می‌شود.

شافعی نیا در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه سوداگران اقتصادی به دنبال حاشیه سود بالا بدون پذیرش ریسک تولید هستند و بر همین اصل احتمال حضور آن‌ها در بازار بیشتر از بخش‌های دیگر صنعت غذا است، گفت: سوداگران اقتصادی همواره به دنبال فعالیت‌های غیر مولد، بدون هزینه و با بیشترین سود هستند هوشمندی نهادهای دولت و مجلس است که با برنامه‌ریزی هدفمند اجازه سرازیر شدن نقدینگی به یک بخش صنعت غذا را ندهد.

دبیر انجمن علوم و صنایع غذایی ایران در پایان تأکید کرد: بر اساس علم اقتصاد هجوم نقدینگی به یک بخش تیغ دو دمی است که می‌تواند یک صنعت و مصرف‌کنندگان را نابود یا به آن جان دهد. تمام نتایج مثبت و منفی بستگی مستقیم به برنامه‌ریزی برای نقدینگی است که به یک صنعت وارد می‌شود.

انتهای خبر


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.