نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 29571
تاریخ انتشار: 1397/04/04 - 15:20:30

جهانگیری در جلسه بررسی مسایل اقتصادی و ارزی کشور:

مردم مطمئن باشند ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی در هر شرایطی تامین خواهد شد/ برخورد با مفسدان اقتصادی جدی و محکم خواهد بود

معاون اول رییس جمهور گفت: در شرایط کنونی کشور با کسانی که بخواهند با ایجاد فساد به نظام اقتصادی کشور آسیب وارد کنند محکم و به طور جدی برخورد خواهد شد.
 مردم مطمئن باشند ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی در هر شرایطی تامین خواهد شد/ برخورد با مفسدان اقتصادی جدی و محکم خواهد بود,
به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، جلسه بررسی مسائل اقتصادی و ارزی کشور صبح امروز (دوشنبه) به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
 
معاون اول رییس جمهور در این جلسه با اشاره به شرایط جدید کشور و تنگنا‌ها و محدودیت‌های موجود گفت: مدیریت منابع ارزی کشور در وضعیت کنونی ضروری است و دولت در این خصوص برنامه ریزی جدی انجام داده است.
 
وی ضمن تاکید بر اینکه در تخصیص ارز با نرخ رسمی برای تامین کالا‌های حیاتی و اساسی مورد نیاز مردم کمترین اختلالی ایجاد نخواهد شد، اظهار داشت: مردم اطمینان داشته باشند حتی در بحرانی‌ترین شرایط ارز به نرخ مصوب و رسمی و به میزان کافی برای تأمین کالا‌های اساسی و حیاتی اختصاص خواهد یافت.
 
جهانگیری با اشاره به گروه بندی و تعیین فهرست کالا‌های مورد نیاز کشور بر اساس اولویت بندی و گروه بندی کالا‌ها گفت: دستگاه‌های دولتی و نظارتی در خصوص قیمت گذاری، میزان واردات و نظارت بر نحوه تخصیص ارز و توزیع کالا‌های اساسی و حساس برنامه ریزی دقیق و منظمی انجام داده اند و از محل ارز حاصل از فروش نفت و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی و سایر صادرات غیر نفتی، ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی و حیاتی تامین خواهد شد.
 
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نخواهیم گذاشت کوچکترین رانت و فساد در این خصوص ایجاد شود، افزود: در شرایط کنونی کشور با کسانی که بخواهند با ایجاد فساد به نظام اقتصادی کشور آسیب وارد کنند محکم و به طور جدی برخورد خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه ایجاد امنیت و آرامش اقتصادی خواست مردم و همه فعالان اقتصادی است؛ از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران خواست تا با اطلاع رسانی کافی و به هنگام در مورد نحوه تامین ارز و ترخیص کالا شفافیت لازم را برای ممانعت از بروز فساد و جلوگیری از طرح ادعا‌های خلاف علیه اقدامات دولت در خصوص تأمین ارز مورد نیاز کشور بوجود آورند.
 
در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اقتصاد و دارایی، جهاد کشاورزی و نفت، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس بانک مرکزی و معاون اقتصادی رییس جمهور و رییس سازمان بورس و اوراق و بهادار کشور حضور داشتند مصوب شد؛ به کالا‌های گروه اول که شامل کالا‌های اساسی و حیاتی می‌شود حدود ۱۸ میلیارد دلار، به کالا‌های گروه دوم که شامل کالا‌های مصرفی و مواد و تجهیزات مورد نیاز تولید این کالا‌ها حدود ۲۴ میلیارد دلار و برای کالا‌های گروه سوم ۶/۵ میلیارد دلار ارز پیش بینی شده است که توسط صادر کنندگانی که ارز خود را با نرخ رقابتی و توافقی در بورس عرضه خواهند کرد، تأمین خواهد شد.
 
همچنین در این جلسه مصوب شد؛ واردات کالا‌های گروه چهارم که نیاز اصلی مردم نیست ممنوع شود و این گروه از کالا‌ها حتی با نرخ غیر رسمی امکان ورود نداشته باشند.
 
در این جلسه مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ساز و کار‌های اجرایی و لازم جهت ارائه ارز شرکت‌های صادر کننده محصولات غیرنفتی در بورس تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.
 
همچنین وزارت خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی موظف شدند درخصوص نحوه تأمین ارز مورد نیاز، میزان واردات و قیمت کالا‌های اساسی به ساز و کار واحدی دست یابد.
 
انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.