نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 29631
تاریخ انتشار: 1397/04/10 - 09:16:01

نهمین فصل کاوش باستان‌شناختی در شهر تاریخی بلقیس آغاز شد

مدیر پایگاه شهر تاریخی بلقیس اسفراین در خراسان شمالی گفت: کاوش‌های جدید در دو بخش، داخل ارگ و شارستان این پایگاه باهدف شناخت ساختار شهر و تکمیل کاوش‌های فصول پیشین، آغاز شد.
نهمین فصل کاوش باستان‌شناختی در شهر تاریخی بلقیس آغاز شد,

به گزارش اتفاقیه به نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا نجفی با اعلام این خبر افزود: هدف از کاوش در داخل ارگ، شناخت و آگاهی از ساختار معماری داخلی ارگ و فضاهای موجود در آن، ایجاد فضای سایت موزه برای بازدیدکنندگان و همچنین فراهم کردن بستری برای حفاظت و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ است.

وی توضیح داد: کاوش در محدوده شارستان نیز با تأکید بر تپه منار و باهدف مشخص کردن کاربری و تکمیل ساختار احتمالی مسجد- مدرسه که بخش‌هایی از آن در فصول گذشته با کاوش‌های باستان‌شناختی نمایان شده بود، انجام می‌شود.
نجفی وسعت این شهر را بیش از 200 هکتار و متشکل از سه بخش ارگ، شارستان و ربض اعلام کرد و افزود: بر اساس اسناد تاریخی این شهر در قبل از اسلام‌آباد و شکوفا بوده و در سال 31 هجری توسط مسلمانان فتح شده است.

قدیمی‌ترین استقرار در بلقیس
مدیر پایگاه شهر تاریخی بلقیس اسفراین با استناد به یافته‌های باستان‌شناختی و اشارات متون تاریخی گفت: قدیمی‌ترین استقرار در این شهر تاریخی که تاکنون شناسایی‌شده مربوط به اواخر دوره ساسانی - صدر اسلام است و زندگی در آن تا پایان دوره صفوی به‌طور مداوم جریان داشته است.
به گفته این باستان‌شناس، این شهر در اواخر دوران طهماسب دوم و ابتدای حکومت نادر یعنی در سال 1131 هجری قمری توسط افاغنه کاملاً ویران و تخریب‌شده، به‌نحوی‌که جایگاه پیشین خود را ازدست‌داده است و از این زمان، کم‌کم نام افسانه‌ای بلقیس بر روی خرابه‌های شهر قدیمی اسفراین گذاشته شد.
وی یادآور شد: نخستین فعالیت‌های باستان‌شناسی به‌صورت علمی در این مجموعه از سال 1386 آغاز شده و هرساله به‌صورت مستمر ادامه داشته است.

 آثار کشف‌شده در داخل ارگ
نجفی گفت: در فصل هشتم کاوش‌های باستان‌شناختی که در دو بخش ارگ و شارستان صورت گرفت، در داخل ارگ بقایایی از یک ساختار آجری با ملات و اندود ساروج کشف شد که احتمالاً بقایای یک حمام قرون 8-7 هجری قمری است که پس از تخریب برای ذخیره آب به‌صورت حوض تغییر کاربری داده شده است.
وی از دیگر ساختارهای کشف‌شده از این کاوش‌ها در داخل ارگ به سیستم انتقال آب، خانه‌های مسکونی با ساختار پی‌سنگی، دیوارهای خشتی و حیاط سنگ‌فرش اشاره کرد.
وی گفت: بخش دیگر کاوش‌ها که در شارستان در بخش معروف به تپه منار صورت گرفت منجر به کشف تعدادی رواق با مصالح آجر و گچ در پیرامون حیاط مرکزی شد که احتمالاً بقایای مسجد - مدرسه دوره سلجوقی است.
به گفته این باستان‌شناس، پیش‌تر بخشی از ساختار این بنا شامل ایوان، راهرو مزین به گچ‌بری و بقایایی از یک ورودی با آجرفرش طی کاوش‌های باستان‌شناسی کشف‌شده بود
وی با اشاره به انجام این کاوش به همت پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین و به سرپرستی «احمد نیک گفتار» گفت: مجوز فصل نهم کاوش باستان‌شناسی محوطه بلقیس اسفراین توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

 

انتهای پیام/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.