نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سلامت | کد خبر: 29668
تاریخ انتشار: 1397/04/12 - 10:17:20

امید به درمان پارکینسون با داروی فشارخون

پزشکان امیدوارند که به‌زودی بتوان داروی فشارخون را برای درمان بیماری پارکینسون تجویز کرد. به گزارش اتفاقیه به نقل از مدیکال دیلی نیوز، متخصصان علوم پزشکی در آمریکا در تست‌های آزمایشگاهی به نتایج امیدوار کننده‌ای دست پیدا کردند که حاکی از تأثیر مثبت داروی "ایسرادیپین" در درمان بیماری پارکینسون است.
امید به درمان پارکینسون با داروی فشارخون,

ایسرادیپین، نوعی مهارکننده کانال کلسیم است که مصرف آن در درمان فشارخون بالا توصیه می‌شود.

مطالعاتی که پیش از این انجام‌شده نشان داده افرادی که از این دارو مصرف کنند کمتر احتمال دارد به بیماری پارکینسون مبتلا شوند و به همین دلیل محققان بر آن شدند تا این موضوع را با دقت بیشتری بررسی کنند.

به گفته آن‌ها بررسی‌های بیشتر نشان داد داروی ایسرادیپین عصب‌های تولیدکننده دوپامین را که بر بیماری پارکینسون تأثیر می‌گذارند، حفظ می‌کند.

محققان آمریکایی در این بررسی مصرف داروی ایسرادیپین را برای مدت ۷ تا ۱۰ روز روی موش‌ها آزمایش و سپس سطح کلسیم را داخل عصب‌های تولیدکننده دوپامین ارزیابی کردند.

آزمایش‌های انجام‌شده نشان داد این دارو می‌تواند سطح کلسیم را داخل این سلول‌ها کاهش دهد. به گفته محققان این موضوع حائز اهمیت است زیرا کانال‌های کلسیم میتوکندری عصب‌های دوپامینرژیک را تحریک کرده و گاهی اوقات این سلول‌های مغز را بیش‌ازحد فعال می‌کنند.

به گفته محققان این سلول‌های مغزی در فعال کردن بخش‌هایی از مغز که وظیفه واکنش‌های حرکتی را دارند کلیدی هستند. هرچند، نورون‌ها برای انجام این کار نیاز دارند تا میتوکندری‌ها با ظرفیت کاملی فعال باشند.

همچنین در این مطالعه مشخص شد،  داروی ایسرادیپین کانال‌های کلسیم را مسدود کرده که فعالیت میتوکندری را کند می‌سازد و در نتیجه تولید ترکیب‌های سمی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، محققان دریافتند پس از درمان با داروی ایسرادیپین، میتوکندری عصب‌های تولیدکننده دوپامین نسبت به سلول‌های دیگر سطح استرس اکسیداتیو کمتری داشتند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.