نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 29677
تاریخ انتشار: 1397/04/13 - 10:36:08

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خبر داد:

ثبت بجنورد به‌عنوان شهر ملی گلیم و سفره کردی ایران

ثبت بجنورد به‌عنوان شهر ملی گلیم و سفره کردی ایران,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ،سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی از ثبت بجنورد به‌عنوان شهر ملی گلیم و سفره کردی ایران خبر داد.

حبیب یزدان پناه افزود: طی نشستی با حضور نمایندگان بجنورد، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم و رازو جرگلان و معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری کشور، از ثبت بجنورد به‌عنوان شهر ملی گلیم و سفره کردی دفاع شد.

وی در خصوص تولید سفره کردی و این هنر منحصربه‌فرد در خراسان شمالی اظهار داشت: در حال حاضر پنج هزار نفر به بافت سفره کردی در استان مشغول هستند که سالانه حدود ۳۰ هزار مترمربع در قالب ۱۵ هزار تخته سفره کردی تولید می‌کنند.

گفتنی است؛ سفره کردی یک هنر خاص از بافته‌های داری منحصربه‌فرد زنان عشایر خراسان شمالی است و به‌عنوان هنری وصف‌‌ناپذیر مطرح است که نمادهای اشتیاقی و ذوق و احساس آنان نسبت به طبیعت و تاریخ قومی و فرهنگی را در خود جای‌داده و نقش‌های بافته‌شده نشان از عظمت فرهنگ، هنر، باورها، آداب‌ورسوم، و تاریخ پر فراز و نشیب قومی کردهای این دیار را با خود به یدک می‌کشد. نمادها در سفره کردی همگی بیانگر کرامت قومی و احترام به طبیعت است. نگاره و نقوش سفره کردی در واقع نقش‌های کهنی هستند که در نوع خود بی‌نظیر هستند. نقش‌های بافته‌شده در این هنر بیشتر حیوان و انسان است، نمادها در سفره کردی بیشتر نماد نوع زندگی و معیشتی و نظام اجتماعی و فرهنگی کردهای این دیار را در خود جای‌داده است.

«رویین» روستای ملی چادرشب بافی کشور

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی همچنین از ثبت روستای رویین به‌عنوان روستای ملی چادرشب بافی کشور نیز خبر داد.

یزدان پناه با اشاره به اینکه روستای هدف گردشگری رویین در شهرستان اسفراین، پایتخت نساجی کشور شناخته می‌شود، اظهار داشت: همچنین طی نشستی با حضور دکتر قوامی نماینده مردم اسفراین و معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری از پرونده این روستا دفاع و مقرر شد «رویین»  به‌عنوان روستای ملی چادرشب بافی ثبت شود.

وی با بیان اینکه روستاها توان مناسبی برای اجرای طرح‌های اقتصادی زودبازده با قابلیت خوداتکایی دارند، صنایع‌دستی را رکنی اثرگذار در تحقق این مهم عنوان و خاطرنشان کرد: در برخی از روستاهای خراسان شمالی تولید صنایع‌دستی مرسوم بوده که مهم‌ترین آن، چادرشب بافی در روستای رویین است.

وی با اشاره به اینکه صنایع‌دستی روستایی می‌تواند به‌عنوان رکنی اساسی در اقتصاد گردشگری مورداستفاده قرار گیرد، اظهار امیدواری کرد: با ثبت رویین به‌عنوان روستای ملی چادرشب بافی کشور، علاوه بر توسعه و احیای صنایع‌دستی، ظرفیتی برای توسعه گردشگری در این روستا نیز فراهم شود.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.