نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 29681
تاریخ انتشار: 1397/04/13 - 10:51:03

300 هکتار از اراضی پارک ملی گلستان در آتش سوخت

آتش بر جان مراتع و عرصه‌های طبیعی استان

آتش بر جان مراتع و عرصه‌های طبیعی استان,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ،بار دیگر آتش برای سوزاندن جنگل‌ها و البته دل دوستداران طبیعت منتظر لحظه‌ای غفلت شد؛ «300 هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی پارک ملی گلستان روز گذشته در آتش سوخت»؛ همین یک خط خبر کافی است تا هر شنونده‌ای را متأثر کند؛ آتش‌به‌جانشان افتاد و از انبوه سبز، سیاهه‌ای بیش بر جای نماند. جنگل‌ها را آتش می‌سوزاند و کم‌آبی می‌خشکاند و دراین‌بین، تنها غفلت است و نبود تجهیزات تا شاهد از دست رفتن سرمایه‌های طبیعی و خسارت‌های جبران نشدنی باشیم.

درخت که بسوزد، نفس‌های زمین هم می‌سوزند. جنگل که آتش بگیرد، ریه‌های زمین آتش می‌گیرند. آن موقع است که نفس قطع می‌شود و مرگ زمین فرامی‌رسد، روزهای گذشته، برای جنگل‌ها و مراتع استان روزهای خوشایندی نبود؛ خبر اول با آتش‌سوزی جنگل‌های قرخود مانه و سملقان شروع شد و به آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان رسید؛ اما این پایان ماجرا نیست، چراکه این نخستین بار نبود که مراتع و منابع طبیعی استان دچار آتش‌سوزی شدند و به‌طورقطع آخرین نیز نخواهد بود.

شاید وقتی گزارشی که با عنوان «خطر آتش‌سوزی در کمین مراتع استان» در شماره 1953 روزنامه اتفاقیه و در اول هفته جاری به چاپ رسید، کمتر کسی تصور می‌کرد که این خطر این‌قدر نزدیک باشد به حدی که در فاصله دو روز، دو آتش‌سوزی را در منابع طبیعی استان شاهد باشیم، اما به‌واقع این خطر همچنان نیز بیخ گوش ما وجود دارد تا زمانی که غفلت وجود دارد و همین‌طور تجهیزات و امکانات مناسبی که وجود ندارد!

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان روز گذشته از شناسایی عامل آتش‌سوزی جنگل گلستان خبر داد تا در این مورد نیز سرعت عمل و برخورد قاطع قضایی را شاهد باشیم.

پرونده عاملان آتش‌سوزی جنگل گلستان تشکیل شد

یاران در گفت‌وگو با اتفاقیه اظهار داشت: عاملان آتش‌سوزی در جنگل گلستان شناسایی شدند و عملیات دستگیری آنان در دست اقدام است.

 وی افزود: بر اساس آنچه شاهدان عینی در خصوص  عاملان آتش‌سوزی جنگل گلستان اطلاع دادند این افراد شناسایی شدند و پرونده تشکیل شده است و در حال بررسی هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تصریح کرد: بر اساس گفته شواهد عینی این افراد که اقدام به روشن کردن آتش در کنار اراضی جنگلی کرده و سبب ایجاد آتش‌سوزی شدند معرفی و دریکی از استان‌های هم‌جوار شناسایی شدند که پرونده آنان در حال بررسی است.

میزان خسارت در حال ارزیابی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز گفت: با کمک یگان‌های امدادی، ارتش، سپاه، آتش‌نشانی و گروه‌های مردمی آتشی که از عصر روز دوشنبه در پارک‌ ملی گلستان آغاز شده بود مهار شد.

رجب‌زاده افزود: ازآنجاکه در صورت وزش باد احتمال شعله‌ور شدن آتش در برخی نقاط جنگل وجود دارد، نیروهای امدادی هم‌اکنون برای اطفای کامل حریق در منطقه حضور دارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: میزان خسارت و گستره آتش‌سوزی جنگل و آسیب احتمالی به حیوانات هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست و  در حال ارزیابی است.

لزوم شارژ تجهیزات اطفاء حریق محیط‌زیست استان

مدیرکل محیط‌زیست خراسان شمالی طی مصاحبه‌ای با عصر اترک، درباره بهره‌مندی اداره کل محیط‌زیست استان از تجهیزات اطفاء حریق نیز اظهار کرد: این تجهیزات از محل اعتبارات ملی تهیه می‌شود که البته مبلغ اعتبار آن زیاد نیست.

مطهری یادآور شد: با توجه به اینکه مدیریت پارک ملی گلستان به‌صورت مدیریت یکپارچه و هیئت‌امنایی و با نظارت اداره کل محیط‌زیست استان گلستان انجام می‌شود و این مدیریت یکپارچه هرساله نسبت به تهیه تجهیزات به‌روز اقدام می‌کند، بنابراین انتظار است که اداره کل محیط‌زیست خراسان شمالی که در مدیریت این پارک با هیئت‌امنای این پارک ملی نیز همکاری دارد از اعتبارات حریق پارک ملی گلستان به‌منظور تهیه تجهیزات به‌روز سهیم شود.

مدیرکل محیط‌زیست خراسان شمالی با تأکید بر این نکته که همه باید بیش‌ازپیش بر حفظ اراضی مرتعی و جنگلی کشور توجه داشته باشیم، عنوان کرد: برای کنترل از بروز هرگونه آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان، کمپ‌های اطفاء حریق مستقرشده‌اند، پارک بانان و بومیان منطقه نیز حضور دارند.

 بیش از 300 هکتار پارک ملی گلستان در آتش سوخت

مطهری همچنین در گفتگو با اتفاقیه اظهار داشت: بیش از 300 هکتار اراضی مرتعی و جنگلی پارک ملی گلستان از ظهر روز دوشنبه تاکنون در آتش سوخته است.

 مطهری اظهار داشت: طی اواخر روز دوشنبه به‌محض اطلاع از آتش‌سوزی در منطقه پارک ملی گلستان چندین گروه از نیروهای محیط‌زیست، منابع طبیعی، نیروهای انتظامی، ارتش و گروه‌های مردمی از استان‌های گلستان و خراسان شمالی به محل اعزام شدند و آتش‌سوزی مهار شد اما بسیاری از نیروها برای اطفای حریق به‌صورت کامل و جلوگیری از هرگونه احتمال شعله‌ور شدن مجدد در منطقه حضور دارند.

 مطهری بابیان اینکه با توجه به شرایط جوی و افزایش دما و خشک بودن عرصه‌ها که به‌شدت مستعد آتش‌سوزی هستند، افزود: عرصه‌ها به دلیل خشک بودن بسیار مستعد آتش‌سوزی هستند و مهار آتش در چنین شرایطی بسیار سخت است اما نیروهای دستگاهی و مردمی توانستند از پیش روی بیشتر آتش‌سوزی جلوگیری کنند.

وی بابیان اینکه عامل انسانی دلیل آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان بود، خاطرنشان کرد: اراضی مرتعی و جنگلی ثروت‌های ملی هستند که باید شهروندان مسافران و گردشگرانی که برای تفریح به منطقه می‌روند با عدم آگاهی و سهل‌انگاری‌های خود جنگل را نابود نکنند.

انتهای خبر/ اتفاقیه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.