نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 29690
تاریخ انتشار: 1397/04/14 - 11:58:42

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار:

ضرورت حمایت از تولید ایجاد تنوع در نهادهای مالی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی گفت: متأسفانه در حال حاضر تنوع در تأمین نهادهای مالی نداریم که باید سعی شود همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته تنوع در نهادهای مالی ایجاد شود.
ضرورت حمایت از تولید ایجاد تنوع در نهادهای مالی است,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، مجید پور عیسی روز گذشته در مراسم روز ملی صنعت و معدن با بیان اینکه نباید سرمایه‌گذار را مستقیم به بانک وصل کنیم بلکه باید در این میان واسطه‌ها عمل کنند، اظهار داشت: در کشورهای توسعه‌یافته، نقدینگی موردنیاز تولید از محل شرکت‌های تأمین سرمایه و صندوق‌های ضمانت به‌صورت اعطای تسهیلات تأمین می‌شود که در کشور نیز باید زمینه‌های فعالیت این نهادهای مالی ایجاد شود تا سرمایه‌گذاران برای تأمین نقدینگی موردنیاز خود به‌سوی آنان هدایت شوند.

پورعیسی با بیان اینکه در شرایط کنونی ناکارآمدی‌های سیستم اقتصادی، نوسانات نرخ ارز، عدم شفافیت قوانین و مقررات همچنین تغییرات زودهنگام قوانین واردات، صادرات و بانکی، باری بر دوش فعالان حوزه صنعت و معدن کشور است، افزود: در این شرایط باید تمام دستگاه‌ها موانع بر سر راه تولید را بردارند و تسهیل شرایط برای ادامه حیات تولید را رقم بزنند.

وی با بیان اینکه قیمت تمام‌شده کالا در استان بالا است، تصریح کرد: در شرایط کنونی نیاز است تا بانک‌ها با تولیدکنندگان و صنعت گران مهربان باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها و فراهم آوردن بستر توسعه همیشه نیاز به منابع مالی ندارد بلکه در بسیاری از مواقع باید خلاقیت و ابتکار به خرج داد، اظهار داشت: موسیقی مقامی استان خراسان‌شمالی یک سرمایه‌ نمادین است که می‌توان در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد.

 پورعیسی با بیان اینکه بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری باید تا پایان امسال با 15 کشور همسایه مراوده داشته باشیم، افزود: هم‌اکنون 4 ماه از سال 97 می‌گذرد و روزهای گذشته شاهد حضور سرمایه‌گذاران از 6 کشور در استان و عقد تفاهم‌نامه‌هایی بودیم.

وی با اشاره به برگزاری مذاکرات بین‌المللی در ۲۸ و ۲۹ تیرماه جاری در بجنورد، گفت: ۱۲۰ میز مذاکره داشته باشیم تصریح کرد: این تفاهم‌نامه‌ها پیش قراردادی برای این مذاکرات و فرصتی برای معرفی توانمندی و ظرفیت‌های استان خواهد بود.

صنعت به‌عنوان نیروی محرک اقتصاد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌شمالی نیز با بیان اینکه در شرایط کنونی و با تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، صنعت به‌عنوان نیروی محرک اقتصاد است و نقش مهمی را ایفا می‌کند، اظهار داشت: شتاب بخشیدن به صنعت سبب افزایش درآمدزایی و افزایش درآمد ملی می‌شود که مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع می‌سازد.

محمد صمدی با بیان مشکلات پیش روی صنعت در استان افزود: بالا رفتن هزینه تولید، افزایش تورم، عدم ثبات نرخ ارز و بالا بودن هزینه‌های مواد اولیه تولید ازجمله مشکلات واحدهای صنعتی در استان است که سبب شده تا صادرات و تولید متأثر از این مشکلات کاهش یابد.

وی با اشاره به افزایش بیش از 80 درصدی صادرات به بیش از 32 کشور جهان، افزود: تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان، انتخاب اتاق بازرگانی استان به‌عنوان استان معین روابط تجاری ایران و تاجیکستان ازجمله اقدامات سال ۹۶ است.

لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی با بخش خصوصی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این نشست نیز با بیان اینکه باید دستگاه‌های اجرایی همکاری بیشتری با بخش خصوصی داشته باشند تا تسهیل و روان‌سازی مشکلات‌ واحدهای تولیدی را شاهد باشیم، اظهار داشت: در بسیاری از مواقع برخوردهای سلیقه‌ای و دستورالعمل‌های بانکی مانع از رفع مشکلات صنعتگران می‌شود که نیاز تا بخش دولتی تولیدکنندگان را حمایت و کمک کنند.

یحیی نیکدل با اشاره به اقدامات و پروژه‌های آماده افتتاح، گفت:  فاز یک فولاد کیمیا صبا در نیمه دوم امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و شمش آلومینیوم که اکنون 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد در اواخر سال جاری مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به انجام عملیات عکس‌برداری هوایی برای شناسایی ظرفیت‌های معدنی در استان، عنوان کرد: تاکنون ۱۸ هزار کیلومتر عکس‌برداری هوایی در استان انجام شده است که منجر به کشف معدن طلا در جنوب استان شد.

مراوده محدود بانکی ایران با سایر کشورها

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر ایران هیچ مراوده بانکی با هیچ کشوری ندارد و اگر دارد نیز به‌صورت محدود است.

امید حیدریان با بیان اینکه در حال حاضر ایران در یک جنگ نابرابر اقتصادی قرار دارد، اظهار داشت: نیاز است تا در این شرایط کنونی که تولیدکنندگان با دستان خالی فعالیت می‌کنند از سوی بخش دولتی حمایت شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از قوانین و سیاست‌های بانکی در کشور ایراد دارد و باید اصلاح شود، افزود: سیاست‌ها و قوانین بانکی در کشور باید بازنگری و اصلاح شوند و تا این سیاست‌های غلط اصلاح نشود مشکلات بخش تولید رفع نخواهد شد.

به گزارش اتفاقیه در پایان این مراسم از پنج صنعتگر نمونه استان تجلیل شد.

انتهای خبر/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.