نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 29708
تاریخ انتشار: 1397/04/16 - 10:30:54

گزارش اتفاقیه از تیرهای برق سرگردان درکوچه ها؛

ایستاده در میان راه

ایستاده در میان راه,


موضوع گزارش این بار اتفاقیه خبر در خصوص معضلی است که گریبان گیر نقاط مختلف شهر شده و شاید همه از کنار آن به سادگی می گذریم و چشم دیگر به آن عادت کرده است.

شاید می شود تصور کرد که در حال راه رفتن در خیابان با چشم بسته باشید، احتمال اینکه سرتان به تیربرق برخورد کند دور از ذهن نباشد، اما اگر با خودروی خود در برخی خیابان های شهر در حال گذر باشید، احتمال اینکه در وسط خیابان با تیر برق وپایه های سرگردان برخورد نمایید هیچ گاه نباید به ذهن خطور کند اما در برخی کوچه پس کوچه های بجنورد مواظب این احتمال ها باشید چرا که تیر برق ها وپایه هایی در درون خیابان قرار دارند که در دوربرگردان هایی امکان دور زدن یک فرمانه وجود ندارد که این خود یک مشکل بزرگی است.

تیرهای چراغ برقی که در وسط خیابان ها و برخی کوچه ها دیده می شود موجب شده است علاوه بر ایجاد مشکلاتی از جمله تصادفات رانندگی، نمای نازیبا و زشتی نیز به خیابانها و معابر شهر ببخشد.

سرگردانی تیر های برق در وسط خیابان ها

یک راننده که از وجود تیرچراغ برق در خیابان اظهار نارضایتی می کند می گوید: تیر برق در وسط معابر رها شده و برای رانندگان وسایل نقلیه بستری برای به وجود آمدن تصادف ایجاد کرده است.

یکی از شهروندان نیز می گوید: تیرهای چراغ برق در کوچه پس کوچه های شهر ، پس از عقب نشینی بازسازی و بهسازی ساختمان ها و برخی پروژه های عمرانی، همچنان در وسط معابر باقی مانده و باعث نارضایتی ساکنان و در مواردی باعث بروز حوادث شده است.

وی با بیان اینکه بازسازی و بهسازی ساختمان های قدیمی در بافت فرسوده وظایفی را برای دستگاههای خدمات رسان از جمله شهرداری ، آب، برق، گاز و فاضلاب شهری ایجاد می کند عنوان می کند: وجود تیرهای چراغ برق که نعمتی برای روشنایی است، اما باید شرایط قرارگرفتن نامناسب برخی از آنها ساماندهی شود.

به گزارش اتفاقیه؛ تیرهای برقی که همچون تیری بر قلب خیابان ها فرو رفته همواره سبب نارضایتی و گلایه های از سوی شهروندان شده است.

طی دو تا سه سال آینده ۹۶۰ پایه تیربرق نیاز به جابجایی پیدا می کند

مدیر توزیع برق شهرستان بجنورد بیان می کند: در بجنورد براساس پروژه های شهرداری و پیش بینی های انجام شده طی دو تا سه سال آینده ۹۶۰ پایه تیرهای برق نیاز به جابجایی پیدا می کند که نیاز به ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد.

بوستانی می گوید: هم اکنون نیز شرکت برق در خصوص جابجایی تیرهای برق در مکان های نامناسب  آمادگی کامل دارد و اخیرا با مکاتبه و پیگیری شهرداری بجنورد مقرر شده است تا اعتبار مورد نیاز این امر اختصاص یابد.

جابجایی بیش از ۱۱۰۰ تیر برق در ۱۱۰ روستا

مدیر توزیع برق شهرستان بجنورد می گوید: از سال گذشته تاکنون در ۱۱۰ روستای شهرستان بجنورد جابجایی پایه های برق اجرا شده است که بیش از یک هزار و ۱۰۰ پایه برق در وسط معابر روستایی  جابجا شده است.

بوستانی می افزاید: پس از اجرای طرح‌های توسعه روستایی، به دلیل عقب‌نشینی ساختمان ها از حریم این طرح‌ها و تعریض معابر، تیرهای برق نصب‌شده در مسیر شبکه، به وسط معابر منتقل‌شده بود که از سال گذشته تاکنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ پایه در ۱۱۰ روستا با هزینه بیش از پنج میلیارد تومان با همکاری سایر دستگاه ها انجام شده است.

بوستانی با بیان اینکه طی این مدت بیش از ۸۰۰ تیر برق در سطح بجنورد جابجا شده است، خاطرنشان کرد: این پایه ها در نقاط خطرناک همچون خیابان معراج، ۱۷ شهریور کوچه ستایش، میدان بار،کوچه دستپاک، علوی، بلوار ایت الله بجنوردی ، حلقه سنگ،باغ عزیز و... با سه میلیارد تومان اعتبار جابجا شده است.

مدیر توزیع برق شهرستان بجنورد با بیان اینکه این موضوع با توجه به خطرات و مزاحمتی که برای اهالی و عابران ایجاد می‌کند، به‌عنوان یکی از دغدغه‌های همیشگی ما مطرح بوده است، تصریح می کند: متأسفانه در برخی از مواقع به دلیل عدم آگاهی، مردم عامل جابجایی پایه ها را شرکت توزیع برق تصور می کنند در صورتی که عامل جابجایی تیر برق ها شرکت برق نیست چرا که شرکت برق در زمان نصب این پایه ها با رعایت تمام موازین و استاندارد ها این پایه ها را برای ۵۰ سال برنامه ریزی و نصب می کند و تیر برق هایی که در برخی از مواقع نیاز به جابجایی پیدا می کند بر عهده نهاد و شرکت مجری پروژه ها است.

وی با بیان این نکته که جابجایی شبکه به وسط معابر به ‌واسطه طرح‌های توسعه‌ای شهری و روستایی اتفاق می‌افتد، اظهار می کند: این مسئله با مسئولان شهری و استانی مطرح می‌شود و بلافاصله پس از تعیین تکلیف اعتباری، این اقدام عظیم از سوی همکاران شرکت توزیع برق استان اجرا می شود.

مطبق مقررات بعد از اینکه هرگونه تغییرات در معابر شهری در اثر عقب نشینی و یا تغییر مسیر به وجود آید، برای جابه‌جایی تیرهای چراغ برق، شهرداری باید هزینه‌های آن را پرداخت کند تا شرکت برق نسبت به جابه‌جایی آن اقدام کند و در حال حاضر نیز تعامل خوبی بین شهرداری و سایر ارگان ها در جابه‌جایی تیرهای چراغ برق وجود دارد و جابجایی باید با عقد قرارداد انجام شود.

شرکت برق با دریافت ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه، پروژه های جابجایی تیرهای برق را اجرا می کند و در این زمینه نیاز به اعتبار است و ارگان ها نیز باید با رعایت قوانین، نسبت به جابجایی در اسرع وقت تیرهای برق اهتمام ویژه داشته باشند.

بوستانی با بیان اینکه طی دوسال اخیر معادل ۱۰ سال جابجایی تیرهای برق در بجنورد انجام شده است، می گوید: در حالی که تیرهای برق که شرکت برق از سال های گذشته نصب کرده است هیچ کدام هنوز به پایان عمر مفید خود نرسیده اند.

عمده تیربرق هایی که نیاز به جابجایی دارد در بافت فرسوده حلقه مرکزی شهر است

شهردار بجنورد می گوید: عمده تیر برق هایی که نیاز به جابجایی دارند در بافت فرسوده در حلقه مرکزی شهر است و بخش کمی حدود ۱۰ درصد از این تیربرق ها نیز در حاشیه شهر هستند.

روح الله براتیان می افزاید: شهرداری هم اکنون پیگیر است تا مشکلات در این زمینه را با تعاملات بین سازمانی و اختصاص اعتبار لازم حل کند.

براتیان با بیان اینکه معابر ما در بخش بافت فرسوده کم عرض هستند و بعد اینکه بازگشایی ها انجام می شود،خاطرنشان می کند : تیر های برق چون بر مبنای معابر گذاشته شده با عقب نشینی در وسط کوچه می ماند که با عقد تفاهم نامه وظیفه جابجایی این تیربرق ها با شرکت توزیع نیروی برق است.

وی با اشاره به اینکه جابجایی پایه های برق هزینه های بالایی را می طلبد که باید با کمک دستگاه های متولی فرمانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام شود، می افزاید: هم اکنون حدود ۶۰۰ تیربرق در بجنورد نیاز به جابجایی دارد که در کمیته برنامه ریزی پیگیری شد و مقرر شد تا اعتبار جابجایی تیر برق ها به ویژه پایه ها در محل های حساس و خطرناک اختصاص یابد.

شهردار بجنورد می گوید: امیدواریم با اختصاص اعتبار مورد نیاز برای جابجایی این پایه ها، طی امسال و سال آینده شاهد جابجایی بخش زیادی از این تیربرق ها از وسط معابر و کوچه ها باشیم.

براتیان متاسفانه با اجرای پروژه های عمرانی و یا عقب نشینی ساختمان های قدیمی شاهد تیر برق هایی هستیم که وسط خیابان و کوچه برجا می مانند که همین مساله باعث شده تا جان عابران و حتی رانندگان خودروها و موتورسواران را به ویژه در ساعات شب که دید کمتری وجود دارد به خطر بیندازد.

وی می گوید: با وجود خطرات ناشی از تصادف خودروها و یا عابران با تیرهای برق به جا مانده در وسط کوچه ها سبب ایجاد منظری نازیبا برای شهر و سبب نارضایتی هایی برای شهروندان می شود.

انتهای خبر/اقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.