نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس ورزشی | کد خبر: 29711
تاریخ انتشار: 1397/04/16 - 10:48:27

تأثیرات کافئین بر عملکرد ورزشکاران

کافئین به عملکرد استقامتی ورزشکاران کمک می‌کند و این امر به خاطر توانایی‌اش در افزایش متحرک ساختن اسیدهای چرب و نگه‌داری ذخایر گلیکوژن است.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ،متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه گفت: کافئین همچنین به‌طور مستقیم بر انقباض ماهیچه‌ای٬ از طریق کمک به انتقال کلسیم٬ تأثیر می‌گذارد.

دکتر"سعید دعایی" به مزایای نیروزای کافئین اشاره و تأکید کرد: مصرف کافئین بر قسمت مرکزی عصبی و عملکرد شناختی، متحرک کردن چربی و ذخیره‌سازی گلیکوژن در حین ورزش، افزایش جذب روده‌ای و اکسیداسیون کربوهیدرات، سرعت بخشیدن به بازسازی گلیکوژن ماهیچه‌ای در زمان احیا و کاهش زور و درد ناشی از تمرین تأثیر می‌گذارد.

به گفته دکتر"دعایی" کافئین می‌تواند عملکرد تحملی ورزش‌های (بیشتر از ۶۰ دقیقه)، ورزش‌های شدید پایداری (۱ تا ۶۰ دقیقه) و میزان کار و مهارت‌ها و تمرکز تیم در ورزش‌های متناوبی را بهبود بخشد.

وی افزود: تأثیر کافئین در ورزش‌های مهارتی که شامل ورزش‌هایی با شدت کم هستند یا به قدرت و نیروی زیادی نیاز ندارند و در آن کار به گروه‌های ماهیچه‌ای مشخصی محدود می‌شود هنوز مشخص نیست.

وی بابیان اینکه مصرف کافئین همچنین می‌تواند با کاهش انباشتگی پتاسیم پلاسما موجب کاهش خستگی مفرط شود اظهار داشت: تأثیر ارتقای انرژی به میزان ۳ میلی‌گرم از حجم بدن بعد از مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در ورزشکاران ۱۵۰ پوندی دیده‌شده است.

وی به عوارض جانبی مصرف بیش‌ازحد کافئین که عملکرد را محدود می‌سازند اشاره و تصریح داشت: مصرف بیش‌ازحد ٬ سردرد٬ بی‌خوابی٬ التهاب دستگاه گوارش٬ رفلاکس٬ سوزش٬ تپش قلب و افزایش ادرار را به دنبال خواهد داشت.

به گفته وی تقاضای مصرف‌کنندگان برای کافئین منجر به دسترسی بیشتر و مقبولیت گونه‌های مختلف نوشیدنی غیر از قهوه و چای شده است.

وی اظهار داشت: یک روش نو در تغذیه‌ی ورزشی مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زای حاوی کافئین است، دسترسی و مصرف روزافزون نوشیدنی‌های انرژی‌زا با کافئین در میان تمام گروه‌های سنی موجب نگرانی است به‌خصوص در میان جوانان، چراکه مقدار اضافی کافئین نشان داده است که می‌تواند الگوی خواب جوانان را به‌هم‌ریخته٬ بیماری‌های روانی را تشدید کند٬ موجب وابستگی فیزیولوژیک شود٬ ریسک اعتیاد متعاقب و رفتار ریسک‌پذیری را افزایش دهد٬ فشارخون را بالا برد٬ موجب از دست رفتن آب بدن٬ استفراغ ضربان قلب نامنظم و سریع٬ تشنج٬ کما و مرگ شود.

به گفته وی الگوی خواب تغییریافته از مصرف کافئین زیاد منجر به عملکرد ضعیف، زمان واکنش تأخیری و افزایش ریسک آسیب‌ها است.

انتهای خبر/وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.